10 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ

KÜRESEL LİDER TÜRKİYE

Başkan Erdoğan, Irak, Suriye ve diğer yerlerde çözümün parçası olan Türkiye'nin, küresel bir lider haline geldiğini belirtti. Erdoğan, “Küresel liderliğe çok ihtiyaç duyulan bugünlerde Birleşmiş Milletler'i yıkmak değil, iyileştirmek durumundayız” dedi.


KÜRESEL LİDER TÜRKİYE

BM, SÖZÜNÜ YERİNE GETİREMİYOR

Yoğun bir diplomasi programı gerçekleştiren Başkan Erdoğan ABD'de düzenlenen BM Genel Kurulu'nun ardından Almanya'ya geçti. Tüm dünya liderlerinin adeta gözünün içine baktığı Başkan Erdoğan, gündüme ilişkin açıklamalarda da bulundu. Dünyanın her yerinden liderlerin, New York'ta bulunan BM'de toplanarak insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sorunları masaya yatırdıklarını belirten Erdoğan, BM'nin mevcut sorunlarının kökeninde Güvenlik Konseyi'nin "dünyanın her yerinde barış ve güvenliği tesis etme" sözünü yerine getirememesinin yattığına işaret etti.

BMGK'DEKİ DAİMİ ÜYELİK UYGULAMASI SON BULMALI

Başkan Erdoğan, “Küresel liderliğe çok ihtiyaç duyulan bu günlerde BM'yi yıkmak değil, iyileştirmek durumundayız. Mevcut sistemden fayda sağlayan bir avuç ülke reform yapmak istemiyorsa ve ABD'nin de aralarında bulunduğu BM'nin mimarları tek taraflı adımlar atarak çok taraflılık ilkesine zarar veriyorsa, 'küresel liderliğin' yeniden tanımlanma zamanı gelmiş demektir" dedi. Bugün bir kez daha milletler topluluğuna BMGK'deki daimi üyelik uygulamasına son verilmesi davetimi tekrarlıyorum diyen Erdoğan, Türkiye, bir askeri veya ekonomik süper güç olmamakla birlikte Irak, Suriye ve diğer yerlerde çözümün parçası olarak küresel bir lider haline geldiğini belirtti.

BM'NİN BUGÜN NABZI ATMAMAKTADIR

Birleşmiş Milletler'in en üst karar alma organı Bosna'dan Ruanda'ya, Suriye'den Yemen ve Filistin'e kadar birçok yerde yaşanan suçları engelleyememiş, bu menfur saldırıların sorumlularını adalete teslim edememiştir” diyen Başkan Erdoğan, “Dünyanın farklı bölgelerindeki otoriter rejimler, Birleşmiş Milletlerin gözleri önünde masum sivilleri konvansiyonel silahlar ve kitle imha silahlarıyla hedef almış, bazı rejimler hiçbir yaptırımla karşılaşmaksızın soykırımlar gerçekleştirmiştir” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Örgüt, aynı zamanda aşırı yoksulluk ve yetersiz beslenmeden muzdarip bulunan milyonlarca çocuğu yüzüstü bırakmış, Türkiye'nin de çok iyi bildiği üzere mültecilerin acısını dindirecek adımları atamamıştır. Bu listeyi uzatmak mümkündür. Ancak insanlığın kalbi olması beklenen Birleşmiş Milletlerin nabzı bugün atmamaktadır" diyerek ağır bir dille eleştirdi.

KONUŞMA VE ŞİKAYET SIRALAMA PLATFORMU BM

Başkan Erdoğan, dünyanın her yerinden insanların üzerine düşen sorumluluğun barış, istikrar ve güvenliği herkes için sağlayacak adımları atmak olduğunu belirterek, "BM Genel Kurulu dünya liderlerinin konuşmalar yapmak ve şikayetlerini sıralamak için geldiği bir platformdan daha fazlası haline gelmelidir. 2018, yeni bir BM sisteminin temellerinin atıldığı yıl olmalıdır" görüşünü aktardı.

TÜRKİYE EURO 2024'E HAZIR

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2024) adaylığına ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için Türkiye'nin tüm gerekli koşuları yerine getirdi. Hemen hemen tüm büyük şehirlerde, çoğu zaman Avrupa ülkelerinde bile bulunmayan büyük kapasiteleri olan spor kompleksleri, stadyumlar ve spor salonları inşa ettik. UEFA, objektif değerlendirme yaparsa bu gerçekleri görebilir" dedi.

Yorum Yaz

  457780

-