‘LAİKLİKLE, DEMOKRASİ YA DA CUMHURİYET ARASINDA DOĞRUDAN BİR İLİŞKİ YOK’

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak’ın ‘Laisizm, Teokrasi - Sekülerizm - Bizantinizm’ kitabı üçüncü baskısıyla okurlarla buluştu. Kayıt Yayınları tarafından basılan kitapta Dilipak, laikliği tüm detaylarıyla anlatıyor.


‘LAİKLİKLE, DEMOKRASİ YA DA CUMHURİYET ARASINDA DOĞRUDAN BİR İLİŞKİ YOK’

Dilipak Türkiye'de en çok tartışılan, uğruna darbeler yapılan bir kavramı bir başka açıdan anlamaya, anlatmaya, yorumlamaya çalışıyor. Türkiye'de Laiklik tecrübesi, Laikçilerin trajı-komik Laikçi pratikleri, “Laik-İslam” projesi, Kemalistlerin Laiklik konusunu Cumhuriyetle ilişkilendirmeleri ve dünden bugüne yaşananlar.

Laik bir ülkede, resmi ideoloji dinleştirilebilir mi? Mesela “Türkün dini Kemalizmdir” denilen bir ülkede Atatürk ilke ve inkılablarına sadakat andı içmmeye zorlanmak ne anlama geliyor. Birilerine göre “Laiklik olmadan Cumhuriyet, Cumhuriyet olmadan Demokrasi olmaz”dı. Peki, İngiltere'yi ne yapacağız. İngiltere'nin resmi kilisesi ve Demokrasi'nin beşiği kabul edilen İngiltere Monarşi ile yönetiliyordu.

‘Laiklikle Demokrasi ya da Cumhuriyet arasında doğrudan bir ilişki yok' diyen Dilipak, Türkiye'de en çok tartışılan, uğruna darbeler yapılan bir kavramı bir başka açıdan anlamaya, anlatmaya, yorumlamaya çalışıyor. Türkiye'de Laiklik tecrübesi, Laikçilerin trajı-komik Laikçi pratikleri, “Laik-İslam” projesi, Kemalistlerin Laiklik konusunu Cumhuriyetle ilişkilendirmeleri ve dünden bugüne yaşananlar.

Untitled-2_193

Eser: Laisizm, Teokrasi - Sekülerizm - Bizantinizm
Yazar: Abdurrahman Dilipak
Yayınevi: Kayıt Yayınları
Sayfa Sayısı: 336

Yorum Yaz

  705223

-