24 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

MECLİSİN ANKARA’DAN TAŞINMA KARARININ ALINMASI

Günün Tarihi

 23 Ağustos 1921:Meclisin Ankara'dan Taşınma Kararının Alınması

 

Kurtuluş Savaşı'nda Ordumuzun Kütahya-Eskişehir muharebelerini kaybetmesi üzerine başlayan yunan ordusu yürüyüşü karşısında TBMM bu kararı almış, hatta Kayseri'de Meclis binası oluşturulmuş meclis genel kurulu ve kürsüsü tesis edilmiştir.

 

Binbaşı Hüsrev Gerede de o günleri şöyle anlatır: Ankara kenti kısmen boşaltıldı. Eşyalarımızı geriye, Kırşehir taraflarına yolladık.(Gerede-Önal-2003:220)

 

O hassas günleri Gerede'nin günlüklerinden takip edelim:

 

(…) 23 Ağustos 1921: Düşman Sakarya'ya 100 kmlik geniş bir cephede saldırıya başladı.Çok kritik günler geçirdik.Top sesleri Ankara'da duyuluyordu. Bir sabah bir Yunan uçağı, istasyonu etkisiz olarak bombaladı. (Gerede- Önal,2003: 221)

 

(…) Öyle günler oldu ki milletvekillerinin askeri haberlerin ayrıntılarını dinleyecek sabır ve dayanıklıkları kalmadı.Daha ben kapıdan girerken "Hüsrev Bey, umut yüzde kaç?" diye soru- yorlardı.Bu umudun yüzde ona indiği anlar oldu.Böyle olmakla birlikte ben milletvekillerine yüzde elliden aşağı rakam vermedim. (Gerede- Önal,2003: 222)

 

Bazı şahitler Ankara'nın Kayseri'ye taşındığını naklederken bazı şahitler de Kırşehir'e doğru taşınmanın gerçekleştiğini aktarırlar.1921 yılının Ağustos başlarıydı. Batı cephesinde savaş gittikçe kızışıyordu. Düşman ilerlemeğe başlamıştı. Bu ilerleme hızlanınca Ankara'daki devlet müesseselerini ve önemli dosya ve belgeleri kağnı ve eşek gibi her türlü araçla Kayseri'ye taşımağa başladılar. (Velidedeoğlu,1977:108)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  588566

-