19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

MİLLET, ‘REİS’İ SİNEMANIN ZİRVESİNE TAŞIYACAKTIR

Türkiye’nin ve hatta tüm Müslümanların lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 1954-1999 yılları arasında geçen ömrünün anlatıldığı ‘Reis’ sinema filmi bu noktada bir ilk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğduğu gün olan 26 Şubat’ta galasının yapılacağı film, 3 Mart 2017 Cuma günü tüm Türkiye’de gösterime girecek. 


MİLLET, ‘REİS’İ SİNEMANIN ZİRVESİNE TAŞIYACAKTIR

Mülakat: Fırat İpek / Yeni Söz

Mülâkat için buluşma yerine gittiğimde bir an Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı görmedim diyemem. Gençleşmiş karşımda duruyor gibiydi. Bu kadar benzerlik olur mu demeyin. Olur.

Sinema filminde makyajdı, ışıktı benzetmişler diyebilirsiniz lakin Reha Beyoğlu'nun tabii hali tıpkı Erdoğan'ın gençliği. Zira Cumhurbaşkanı'da filmin tanıtım kitapçığını görünce “Bu kadar benzerini nerden buldunuz? Bir an gençliğimi gördüm” diyerek tebessüm ediyor. Diyebilirizki; Galatasaraylı olmasının dışında Reha Beyoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir çok ortak noktası bulunuyor.

Oyuncu seçiminden, çekim kalitesine kadar oldukça iddialı gözüküyor ‘Reis'. Türkiye'nin ve Müslümanların lideri Erdoğan'ın gençlik yıllarını taraflı tarafsız herkesin merak ettiği aşikar diyen Reha Beyoğlu, gişe kaygısıyla ilgili ‘Bize milletimiz yeter' diyerek rolü benimsediğini gösterdi.

Şimdi siz değerli okuyucularımızı Reis filminin başrol oyuncusu Reha Beyoğlu mülakatıyla baş başa bırakıyorum. Keyifli okumalar.

rehabeyoglu2

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'a benzerliğiniz aşikar. ‘Reis' filminin çekileceğini duyduğunuzda, ‘başrolü ben oynamalıyım' dediniz mi?

Reis filminin çekildiğini duyduğumda, oyuncu seçimlerine başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve davasına gönül veren bir insan olduğum için çok  sevindim. Daha önceki projelerden tanıdığım uygulayıcı yapımcıyı arayıp, ‘Sadece hayırlı olsun. Allah utandırmasın temennisinde bulundum. Sonra yapımcı ile aramızda şöyle bir diyalog geçti:

Reha, bıyıkların duruyor mu?

Duruyor

Nasılsın?

Zımba gibiyim.

Akabinde yüz yüze görüştük ve neticede Reis'i ben oynadım.

Camiada Erdoğan'a tepki var

Bıyığın kerameti diyebilir miyiz?

(Gülerek) Tabi ki değil.

 - Sevdiğiniz bir insanı oynayacağınızı duyduğunuzda, hemen eş, dost ve hayranlarınızla paylaştınız mı?

Aileme ve çok yakın çevremle paylaştım fakat hayranlarımla ve özellikle sanat camiasıyla paylaşmadım. Çünkü, malumunuz Erdoğan'a çok sıcak bakmıyorlar.

 - Neden sevmiyorlar Erdoğan'ı?

Tam olarak sevmiyor değil de, gördüğüm kadarıyla tepkileri var.

 - Muhtemelen Erdoğan'ın inandığı değerlere tepkili bazı sanatçı diye addedilen güruh. Siz nasıl barınabildiniz bu güruhun içinde?

İdeolojik ve radikal olanlar var. Bunlarla da konuştuğumuz zaman ‘ele avuca sığmayacak' cümlelerle tepkilerini dile getiriyorlar. Bu yüzden ‘sessiz çığlık' olarak kalmayı tercih ettim. Tabii, seçim dönemlerinde pankart asmaya kadar desteğimizi verdik.

 REİS FİLMİ MİLATTIR

 - Reha Beyoğlu sanat camiasındaki ‘sessiz çığlık' atanların sesi oldu diyebilir miyiz?

 Tabi ki diyebiliriz. Reis filmi bu noktada milat olacak.

 - Camianın ‘Reis'i olmaya mı talipsiniz?

Neticede ben bir oyuncuyum. ‘Reis' filminden önce nasıl Reha Beyoğlu'ysam sonrasında da yine Reha Beyoğlu olacağım.

 - Reha Beyoğlu'nu biliyoruz. Lakin dünyanın, Türkiye'nin ve hatta Müslümanların liderini oynuyorsunuz.

Tespihteki imameyi oynuyorum.  İmame dağılırsa taşlar gider.

 SOSYAL HAYATIM ETKİLENDİ

 -Peki filmden sonraki rotanızı nasıl belirleyeceksiniz?

Daha önce Topal Osman'ı oynadım. Benim için çok önemli bir lider. Onun verdiği sorumluluğa rağmen 4 televizyon dizisinde ve yurt dışı projelerde yer aldım.

 -Lakin Recep Tayyip Erdoğan'dan bahsediyoruz.

Hedefin varsa ister istemez her proje oyuncunun üzerine bir yük getiriyor. Hedefin yoksa eğer, gidersin üçüncü adamı oynarsın.

 - Oyunculuktaki çıtanızı oldukça yükselttiniz. Tanınırlığınız artacak.

Popülerlik konusunda bir sevdam yok. Ekranlarda boy gösteren birçoğundan daha fazla projeye imza attım. Şimdikilerin deyişiyle, popülerlik bir yere kadar ekmek getiriyor. Tabii bu projede hakikaten çıtayı yükseltti. Tabiri diğerle bazı roller oyuncuya mâl edilir ya, Erdoğan'ı oynamak da illaki sosyal hayatımı etkileyecek.

 - Ne gibi etkileri olacak?

İster istemez oynadığınız rol, size bir misyon ve vizyon katıyor. Bundan ötürü rahat takılabildiğin, espiri yapabildiğin yerlerde, daha dikkatli davranmak zorunda kalabilirim.

 rehabeyoglu1

RECEP TAYYİP ERDOĞAN OLAMAM

 - Yani bir ‘reis' daha mı doğdu?

Bir tane ‘reis' var o da; Recep Tayyip Erdoğan. Biz, onun gibi olamayız.

 - Erdoğan'ı oynuyorsunuz ama...

Elbette benzer yanlarımız var. İkimizde Karadenizliyiz. (ben Giresunlu, Erdoğan Rizeli). Yörenin verdiği Allah vergisi bir liderlik özelliği bende de var. Ben de çocukken uzun yıllar futbol oynadım ve ikimizin de ailesi muhafazakar. Fakat Recep Tayyip Erdoğan gibi olamam.

 - Reis, inandığı dava uğruna ‘gemilere yakan' bir karakter. Reha Beyoğlu da böyle midir?

Bu filmde oynamak gemileri yakmak değil mi?

 - Şu an karşımda Cumhurbaşkanı'nı görür gibiyim. Hakikaten hal ve hareketleriniz oldukça benziyor. Rolü çalışırken Erdoğan'la görüştünüz mü?

Görüşmedim.

 - Erdoğan'ın haberi yok muydu filmden?

İllaki danışmanları haber vermiştir. Fakat filmin çekimleri bittikten sonra haberi oldu Cumhurbaşkanımızın.

 ‘BİR AN GENÇLİĞİMİ GÖRDÜM'

 - Hiç bir araya gelmediniz mi?

Geçtiğimiz mayıs ayında çekimler bittikten sonra, Ramazan'da iftar programında ilk kez görüştük ve film kitapçığı takdim edildi.

 - İlk tepkisi ne olmuş?

Bu kadar benzerini nerden buldunuz? Bir an gençliğimi gördüm.

 - İsabetli bir oyuncu seçimi olmuş.

Evet. Cumhurbaşkanımızın bu sözü ziyadesiyle mutlu etti.

 - Peki role nasıl hazırlandınız?

Öncelikle büyüdüğü yer olan Kasımpaşa'ya gittik. Çocukluğunu ve gençliğini iyi bilen amca ve teyzelerden Cumhurbaşkanımızı dinledim.

 - Ahâli nasıl karşıladılar sizi?

Allah razı olsun Cumhurbaşkanımızın komşularından, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 - Mahallede yaşadığınız enteresan bir hadise var mı?

Olmaz mı? ‘Arabadan iki takım elbiseli inseydi, Erdoğan geldi sanırdık' dediler.

 - Boy, pos tamamda, gençlik yıllarındaki kilonuzda aynı sanki.

Biraz göbek bırakmak zorunda kaldım. Cumhurbaşkanımızın o zamanlarda da hafif bir göbeği vardı.

 - Belli ki rolünüze iyi çalışmışsınız. Sahneleri çekerken neler yaşadınız?

Tüm ekip, ruhuna kadar benimsemişti senaryoyu. Bundan dolayı her bir sahnede o günleri yaşar gibi olduk. Biz bile Erdoğan'ın hayatın oynarken bu kadar etkileniyorsak. Gerçekten Allah Cumhurbaşkanımızın ömrüne ömür katsın.

 reis film ile ilgili görsel sonucu

LİDER PASTA YEMEZ

 - Çekimlerdeki duygu yoğunluğunun etkisiyle ağladığınız oldu mu?

Olmadı. Çünkü lider sevenlerinin ve ona güvenenlerin karşısında ağlamaz. Her zaman dik durur ve güven verir. Gözyaşlarını içine akıtır.

 - Oynadığınız rolün hakkını vermişsiniz.

Erdoğan'ı oynuyorsanız, hakkını teslim etmek zorundasınız.

 - Çekimler hep ciddiyetle mi geçti.  Hiç mi keyifli hadiseler olmadı?

Oldu. Pınarhisar cezaevine giriş sahnesinin çekildiği gün, doğum günümdü. Otobüsün içindeyken bir anda yönetmen kestik dedi ve beni yanına çağırdı. Bin anda pasta geldi ve alkışlar arasında mumları söndürdüm. Tuhaf olan ise pastayı yiyemeden tekrar çekime başladık.

 - Bir dilimde mi vermediler?

(Gülerek) Lider pasta yemez.

 - Bu filmi niye izleyelim?

Film Erdoğan'ın nezdinde Türkiye'nin bir dönemine ışık tutuyor. Yakın tarihi  ve Müslümanların liderinin gençlik yıllarını merak eden her vatandaşımız gitmeli.

 MİLLET, REİS'İ SİNEMANIN LİDERİ YAPACAKTIR

 - Gişe rekoru kırarız diyor musunuz?

Baktığınız zaman birçok insan bunun çok fazla izleyici yapacağını, rekor kıracağını söylüyor ama sinema filmleri her zaman yapımcı için bir risktir. Şimdiden bir şey demek istemiyorum. Bekleyip göreceğiz.

 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seven büyük bir kitle var ama.

Nasıl ki milletimiz Cumhurbaşkanımızı siyaseten liderliğe taşıdıysa, sinemada da liderliğe taşımalı.

 - Sevenleri gelse yeter diyorsunuz.

Bu film Türk sinemalarında izleyici olarak rekor kırarsa bütün dünya çalkalanır. Cumhurbaşkanımızı sevmeyen şer odakları kudurur. Olayı bu açıdan değerlendirirsek, her bireyin filmi sinemada izlemesi gerekir. Ben dahi bilet alıp izleyeceğim.

 - Aynı anda kaç sinemada gösterime girecek?

160 salonda başlayacak 600 salona kadar çıkacak. Talip artarsa bu sayı çoğalabilir.

 - Filmin devamını çekecek misiniz?

Cumhurbaşkanımızın da müsaadesi olursa, yapımcımız çekmeyi düşünüyor.

 - Allah muvaffak eylesin Reha Bey.

Ecmain.

 Erzakları kimin dağıttığını bilmezlermiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gençlik yıllarını araştırırken senaryoda olmayan bir hadiseden bahsetti Reha Beyoğlu. Cumhurbaşkanımızın mazlumların, yardıma muhtaçların hamisi olduğunu biliyordum fakat gençlik yıllarında böyle hassasiyette olması beni çok duygulandırdığını söyleyen Reha Beyoğlu, “O dönem ailesinin bile bilmediği bir iş yapıp para kazanıyormuş. Bu para ile de poşet poşet erzak alıp, çok yakınındaki gençlerle muhtaçlara dağıtıyormuş ve katiyen kimin gönderdiğini bilmelerini istemiyormuş” dedi. Ne iş yaptığını ısrarla sormamıza rağmen, söylemedi Reha Beyoğlu.

 Reha Beyoğlu kimdir?

Reha Beyoğlu, 1978 yılında İstanbul'da doğmuştu. Ailesi zamanında Giresun'dan İstanbul'a göç etmişti. Genç-liğinde Zeytinburnuspor'un altyapısında lisanslı olarak futbol oynuyordu ama eğitimi için bırakmak durumunda kaldı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldu.

Arka Sokaklar, Geniş Aile, Akasya Durağı, Kurtlar Vadisi gibi ünlü yapımlarda yan rollerle kariyerine başladı. Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman filminde Yarbay Osman" rolü ile oyunculuk serüveninin bir anda değişmesine neden oldu. Bu rolünden sonra Gerçek Hayat, Öfke, Balıkçının Karısı gibi televizyon filmlerinde ve bir çok yurt dışı projelerinde rol aldı. Son olarakta ‘Reis' sinema filminin başrolünü oynadı.

Yorum Yaz

  877189

-