MÜSLÜMANLAR IRAK KRİZİNİ ÇÖZÜN!

Amerika ve İngiltere’nin İslam topraklarını yeniden dizayn etmek için Irak’a yönelik işgali sonrasında yaşanan zulümler, Iraklı Şii, Sünni ve gayri Müslimlerin Saddam dönemini mumla aramasına enden oldu. Şii lider Mukteda es-Sadr yanlılarının rejime yönelik başlattığı isyan devam ederken, başta Tayyip Erdoğan olmak üzere Müslüman liderlerin Irak’a müdahale etmesi çağrıları yapılıyor.


MÜSLÜMANLAR IRAK KRİZİNİ ÇÖZÜN!

11 EYLÜL YENİ SYKES PICOT'TU

Kut'ül-Amâre'de Osmanlı Devleti'nin İngilizleri çok ağır bir şekilde hezimete uğratması, İngiltere ve Fransa'nın ittifak yapmalarına yol açmıştı. Dönemin süper işgalci güçleri İngiltere ve Fransa'nın tarihe Sykes Picot Anlaşması olarak geçecek olan Osmanlı Topraklarını aralarında pay etmeye dönük gizli bir anlaşma imzalamıştı. Skyes Picot'un henüz ABD'nin ‘efendiliğe' terfi ettirilmediği döneme denk gelmesi nedeniyle yeterince pay alamamasına yol açmıştı.  Amerika, İngiltere ve İsrail'in 2000 yılında Ortadoğu için yeni bir Sykes Picot sayılabilecek bir mutabakata vararak, paylaşımın paylayabilmesi içinde 11 Eylül sürecini başlatmışlardı.

11 EYLÜL İŞGALE GEREKÇE İÇİN YAPILDI

11 Eylül 2001'de New York'taki İkiz Kulelere uçak çarpması neticesi yıkıldığı yönündeki yalan haber ve kurgu görüntüler servis edildi. Ünlü Yahudi yönetmen Aaron Russo İkiz Kulelerin de sahibi olan Rockefeller ailesinden Nicholas Rockefeller'in kendisine  “11 Eylül suikastından 11 ay önce bir hadisenin yaşanacağını, ardından da Afganistan ve Irak'ın istila edeceğini, sonrada Hugo Chavez'in icabına bakılacağını söylediğini” ifşa etmiş ardından da ölü bulunmuştu. Denilenler bir bir oldu. Rockefeller sadece önemli olduğu için değil, aynı zamanda İkiz Kulelerin sahibi olduğu için bunları biliyordu. Bunun için çok eski ve kötü bir yapı olan İkiz Kuleleri yüksek fiyata sigorta ettirerek zarar görmemiş hatta karlı bile çıkmıştı. İkiz Kulelerdeki işyerlerinde çalışan tüm Yahudiler de o gün izinli sayılarak zarar görmesi engellenmişti. CIA, patlayıcı ve yanıcı maddeler kullanılarak İkiz Kulelerin yanı sıra küresel sistemin sahibi çetelere ait sırları barındıran 7 numaralı binayı da kontrollü bir şekilde imha etmişti.

SADDAM GİTTİ IRAK BİTTİ

11 Eylül saldırısını planlayan çete bu sayede hem Afganistan'ı işgal ederek bitme noktasına gelen iç savaşı yeniden başlattı, hem de Irak'ı işgal ederek bölgesel dengeleri yerle bir etti. Irak'ın paralel devleti ve FETÖ'sü ‘Kesnizani Hareketi' sayesinde Irak Ordusu'nun mukavemeti olmaksızın teslim alan, Kürt bir hâkime Saddam'ın kalemini kırdıran, Şiilere de idam ettiren ABD ve İngiltere, bu sayede yüzyıllarca sürecek bir savaşın ateşini yaktı. İran'ın da desteği fiilen üçe bölünen Irak'ın bir bölümü ve Musul petrolleri İngiltere ve ABD tarafından kurulan terör örgütü DEAŞ'e verilmesinden sonraki en büyük krizle karşı karşıya.  Halen fanatik mezhepçi Şii Başbakanlarca yönetilen Irak'ta tek çözümün İslam Barış Gücü'nü kontrolünde yeni bir anaysa ve yeni bir devlet düzenin tesisi gerekiyor.

MÜSLÜMANLAR DEVREYE GİRMELİ

Etkisiz Kürt Cumhurbaşkanı, etkisiz Sünni Meclis Başkanı ve tüm yetkilerle donatılmış Şii Başbakan tarafından yönetilen Irak, aynı formülle bir türlü kargaşadan kurtulup istikrara kavuşamayan Lübnan'ın düştüğü bataklığa sürüklendi. On yılda sadece savunma bütçesinden 120 milyar dolar para çaldığı tespit edilen mezhepçi Nuri El-Maliki ve yine mezhepçi Haydar el-Abadi diğer unsurlar bir yana Şii grupları bile isyana sürükleyen uygulamalarıyla küffara hizmet ederek Irak'ı batılıların istediği kıvama getirdi. Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı göstericilerin geçtiğimiz günlerde başlattığı isyan devam ederken, başta Tayyip Erdoğan Olmak üzere Müslüman liderlerin Irak'a müdahale etmesi isteniyor.

IRAK KRİZİ BÜYÜYOR

Bağdat'ta Sadr yanlısı göstericilerin reform ve teknokrat hükümeti talebiyle başlattığı kitlesel gösterilere ara verilirken eylemler ülkede siyasi krize yol açtı. Irak'ta, Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı göstericilerin, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'den çekildiği bildirildi ancak çekilmenin geçici olduğu ve gösterilerin yeniden başlayacağı açıklandı.

YEŞİL BÖLGEDEN ŞARTLI ÇEKİLME

Yeşil Bölge'deki festival alanında göstericiler adına açıklama yapan İhlas el-Ubeydi, bölgeden çekilme kararı aldıklarını söyledi. Çekilmenin şartlı olduğunu belirten Ubeydi, şunları ifade etti:

"Teknokratlar hükümetinin tek bir meclis oturumda kurulması gerekiyor. Eğer bu gerçekleşmezse başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanını görevden alma ve ardından erken seçim talebi aşamasına geçeceğiz. Eğer bunlar da hayata geçirilmezse başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanının ofislerine girerek orada ya sivil itaatsizlik eylemi ya da genel greve başlayacağız." diye konuştu.

Yeşil Bölge'deki eylemin organizatörleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Protestonun organizasyon komitesi göstericilerin Yeşil Bölge'den çekildiğini duyurmaktadır” denildi.

İmam Musa Kazım'ın şehadet yıldönümü dolayısıyla geçici olarak bu bölgeden çıkıldığının vurgulandığı bildiride yıldönümü merasimlerinin tamamlanmasının ardından siyasi reform taleplerini takip etmek için tekrar yeşil bölgeye gelineceği vurgulandı.

Eylemcilerden bir grup daha önce meclis içine girerek burada bir takım tahribat oluşturmuş ve bunun ardından Bağdat'ta olağanüstü hal ilan edilmişti. Sadr yanlıları, Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'deki meclis binasını ise daha önce boşaltmıştı.

Ülkedeki Sadr yanlısı çok sayıda gösterici, dün hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek parlamento binasına girmişti. Vekillerin koltuklarında oturan eylemciler "Seni (Sadr) tehdit edenler nerede, Yeşil Bölge'ye girdik" şeklinde slogan atmıştı.

BABİL'DE GÖSTERİLERE MÜDAHALE EDİLDİ

Irak'ın Babil ilinde Şii lider Mukteda es-Sadr yanlılarının düzenlediği gösterilere polis müdahale etti.

Babil'de görev yapan polis memuru İhsan Halid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bağdat'ta Şii lider Sadr yanlılarının düzenlediği eyleme destek veren bir grup göstericinin, Babil Valilik binası önünde toplandığını belirtti. Emniyet güçlerinin gösterilere müdahale ettiğini aktaran Halid, uyarılara rağmen valilik binası önünde izinsiz gösteri yapmak isteyen grubu dağıtmak için polisin havaya ateş açtığını söyledi.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DEVREDE

Irak'ın başkenti Bağdat'taki Yeşil Bölge'de eylemler sürerken Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni ile telefonda görüşmüştü.

Görüşmenin ardından İbadi'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Medeni'nin İbadi'nin reform adımlarını desteklediklerini belirterek bunu ‘cesurca ve öncü adım' olarak nitelendirdiği aktarılmıştı.

İİT'TEN BİRLİK ÇAĞRISI

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Irak'taki tüm taraflara, sağduyu çağrısında bulundu. İİT Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta son günlerde yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu belirterek, tüm siyasi akımlara, "Ülkenin yüksek ulusal çıkarlarının önemli olduğu, Irak'ın bölünmesine yönelik söylemlerin önünün alınması gerektiği ve devletin kazanımlarının korunması" çağrısında bulundu.

Irak'taki siyasi kesimlerden, ülkenin birlik ve beraberliği ile ulusal egemenlik, güvenlik ve istikrarının korunması konularında Irak'ta reform çalışmaları için çaba sarf eden meşru yönetime destek olmalarını isteyen Medeni, "Irak'ı ciddi bir siyasi krizin içine çekmeye çalışanlara fırsat verilmemeli. Böyle bir kriz, tüm ülkede güvenlik ve barış açısından ciddi sonuçlar doğurabilir." ifadelerine yer verdi.

2'NCİ MEKKE KONFERANSI ÇAĞRISI

Medeni, teşkilatın, Irak'ın ulusal uzlaşının uygulanması hedefiyle ikinci Mekke Konferansı'nın düzenlenmesi konusunda hazır olduğunu ifade ederek, ilki 2006'da Iraklı Sünni ve Şii liderlerin katılımıyla düzenlenen toplantının devamı niteliğindeki konferansa ülkede kapsamlı birliğin sağlanması ile mezhepler arası anlaşmazlıkların aşılmasının amaçlandığını aktardı.

İİT'in girişimiyle, 2006 yılında Irak'taki Sünni ve Şii liderlerin katılımıyla düzenlenen konferansta, ülkedeki, mezhepler arası uzlaşıya ilişkin konular ele alınmıştı. Sünni ve Şii din adamları bu konferansta mezhep çatışmasının önüne geçilmesi çağrısında bulunan bir deklarasyon imzalamıştı.

İRAN'DAN UÇAK SEFERLERİ ÜÇ GÜN DAHA YAPILMAYACAK

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Genel Sekreteri Muhsin Nezafeti, "İran'dan Bağdat'a uçak seferlerinin askıya alınması üç gün daha uzatıldı." dedi.

İranlı Öğrenciler Ajansı İSNA'ya konuşan Nezafeti, "Bağdat'tan ulaşan bilgilere göre bu kentteki güvenlik ortamı henüz normale dönmediği için İran'dan Bağdat'a uçak seferlerinin askıya alınması üç gün daha uzatıldı. Bağdat'taki İranlılar, Necef ve Kerbela kentlerine intikal ettiler." ifadesini kullandı.

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Evhedi, dün yaptığı açıklamada güvenlik gerekçesiyle İran'dan Bağdat'a uçak seferlerinin durdurulduğunu duyurmuştu.

 03-YS-SYF01-r

Yorum Yaz

  232949

-