O FÜZELER KİLİS’E NEDEN YAĞIYOR?

Geçtiğimiz aylarda AK parti Genel başkan Yardımcısı Sefer Üstün’ün Kilis şehrimizi silah tüccarlarının kirli ödülü olan Nobel’e aday göstermesi eleştirilere neden olmuştu. Son günlerde DAEŞ füzelerinin hedefi haline gelen Kilis, yeni bölgesel planlara meze yapılıyor.


O FÜZELER KİLİS’E NEDEN YAĞIYOR?

Yeni Söz / Özel Haber

 

444

Resim: Haritadan da anlaşılacağı üzere ABD ve Rusya Suriye'nin Kuzey ve Batı çıkışlarını üslerle kapatmışken İsrail ise diğer çıkışı Lübnan'ı kontrol altında tutmak için yıkıcı bir savaşla tehdit etmeyi sürdürüyor.

 

MEDYA GAZ VERDİ AMERİKA GELDİ

Bir süredir ABD'nin aktif terör örgütü DAEŞ'in Kilis'e yönelik roket saldırılarına kilitlenen Türkiye, kartopu gibi büyütülen bu saldırıları çözmeye çalışıyor. Her zaman olduğu üzere Kilis'e düşen roketlere yönelik medyanın yürüttüğü cazgırlık yeni bir psikolojik savaşın başlamasına yol açtı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada bazı iktidar yanlısı gazeteleri bile memnun eden Amerikan HIMARS'larının Mayıs ayında itibaren Kilis'e yerleştirileceğini duyurdu.

50 KM EK MENZİLE DEĞER Mİ?

Bizim toplarımızın menzili 40, ABD'nin HIMARS füzelerinin menzilinin ise 90 km olduğunu açıklayan Bakan Çavuşoğlu, ABD ile  Suriye sınırına HIMARS füzelerinin yerleştirilmesi ve Menbiç bölgesinin kapatılması konusunda anlaşmaya varıldığını füze bataryalarının mayıs ayı içinde Türkiye sınırlarına geleceğini söyledi. Tehditlerin hava saldırıları, PKK'ya yönelik yapıldığı gibi Suriye topraklarına girerek de yapılabileceğini söyleyen güvenlik çevreleri, bunun için ABD'nin bölgeye gelmesine izin verilmesinin doğru olmadığını dile getirdiler.

PATRİOTLAR NİYE ÇEKİLMİŞTİ?

NATO toprağı sayılan Türkiye'nin savunması için ABD, Almanya ve Hollanda'ya ait Patriot füze sistemlerinin Türkiye sınırına yerleştirildiğini Rusya bölgeye gelince de Patriotların apar topar çekildiğini hatırlayan uzmanlar, ‘Rusya'ya geliyor' diye Patriotlarını Türkiye'den çeken ABD ve Almanya'nın Türkiye'ye dönmek isteği de manidar bulunuyor. Bununla yetinmeyen Almanya, “DAEŞ ile savaşmak üzere” Adana İncirlik'te kalıcı üs istemesi de bir ve ikinci dünya savaşı öncesi yaşanan süreçleri akla getirdi.

NOBEL AŞKI NELERE YOL AÇTI

Yeni Söz gazetesinin 26 Şubat tarihli nüshasında Kilis'in Nobel'e aday gösterilmesini eleştirmişti. Nüfusundan fazla Suriyeli muhacire, ensarlık yapan Kilis'in silah ticaretinden elde edilen gelirle sözde barış ödülü Nobel'e aday gösterilmesinin dikkatleri huzur ve kardeşlik şehri Kilis'e çevrilmesine yol açtı. Terör örgütü DAEŞ'in Kilis'in Nobel aday gösterilmesi konusunda koparılan fırtına sonrasında gelmesi dikkate değer bir gelişme olarak yorumlandı.

YENİ FÜZELER DERİN SAVAŞLARA MI İŞARET EDİYOR?

DAEŞ'in Kilis'e yönelik saldırılarının artması üzerine Türkiye-Suriye sınırına yerleştirilecek HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) füzelerinin üreticisinin sitesinde “isabetli atışlarıyla gelecek için/derin savaşlar için” ibaresi yer alıyor.

333_1

Üretici firmanın web sitesinde yer alan ve şapka çıkarttıran reklam, “Gelecek ve derin savaşlar için” ibaresinin bölgemizde yaşanan ve muhtemel savaşları da özetleyen anlamlı bir cümle olarak görülmesi gerekiyor.  Demek ki Amerikalılar gelmeden önce amaçlarını bile açık etmekten geri durmuyorlar. Irak'ı vurma bahanesiyle 2003 yılında ABD'nin 80 bin asker ve 250 uçakla Türkiye'ye işgal mahiyetli yerleşme planını hiçbir zaman akıldan çıkarmamak gerekiyor.

ALMANLAR DA TÜRKİYE'DEN ÜS İSTİYOR

Almanya'nın uzun vadeli bir askeri üs kurulması için Türkiye pazarlık yürüttüğü ileri sürülüyor. 13 Kasım tarihinde Paris'te 130 kişinin öldüğü terör saldırılarının ardından, Fransa'nın talebi üzerine Almanya, DAEŞ karşıtı koalisyona askeri destek kararı almıştı. Bu kapsamda Berlin, Aralık 2015'te 6 Tornado jetini gözetleme faaliyetinde bulunmak üzere Türkiye'ye göndermişti. Alman ordusunun NATO ortağı Türkiye'deki askeri varlığı şu ana kadar ‘geçici' statüdeyken, üs inşa edilmesi durumunda Alman askeri İncirlik'te ‘kalıcı' statüde faaliyet gösterecek. Almanya'nın son olarak İncirlik üssüne gönderdiği Tornado savaş uçaklarının gece hedef bulma yeteneğinin olmadığı ortaya çıkmıştı.

 222

 

OBAMA'DAN SAVAŞ ÇIKARACAK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Obama, üç günlük günkü Almanya ziyaretinin son gününde Hannover Sanayi Fuarı'nda ABD-Rusya dengesinin ABD-AB şeklinde değiştirebilecek bir konuşma yaptı.  Avrupa ülkelerinden uluslararası güvenlik ve savunma alanlarında daha fazla sorumluluk üstlenmelerini isteyen Obama, “günümüzde karşı karşıya olduğumuz tehditlerin doğası gereği, biz bu sınamalara karşı tek başımıza mücadele edemeyiz” dedi.

 

NATO müttefiklerine, bütçelerinden savunmaya yeterli pay ayırmaları çağrısı da yapan Obama, bazı Avrupalı müttefiklerin NATO'nun belirlediği hedefin altında kalmasını eleştirdi. Obama, AB'yi “Her bir NATO üyesi, ortak güvenliğimiz için gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 2'siyle katkıda bulunmalıdır. Bu her zaman olmuyor. Sizinle dürüst olacağım, bazen Avrupa kendi güvenliği konusunda bile kayıtsız davranabiliyor” diyerek uyardı.

 

SSCB'nin parçalanmasından sonra ABD Başkanı Baba George Bush, 1991 yılında Roma'da yapılan NATO toplantısı sırasında Avrupalı müttefiklerinin ABD'nin Avrupa'da gereksizleşen rolü konusunda yükselen eleştiriler üzerine "eğer Avrupa ABD'nin sağladığı güvenliğe artık ihtiyaç duymuyor ise bunu söylemenin şimdi tam sırasıdır" demişti.  Şimdi ise eğer Almanya kalıcı bir üs kurmak üzere İncirlik'e gelmek istemesi şaşırtıcı bulundu.

BÖLGEDE 5 AYRI KOMBİNASYON

Almanya'nın bölgeye gelişinin aslında farklı analiz kombinasyonları var.

  • Türkiye AB (Almanya) ile anlaşarak Suriye'de oluşan Rus-ABD ittifakına karşı yanına müttefik alıyor.

 

  • Tıpkı Bakü petrollerine ulaşmaya çalışan Hitler Almanya'sı benzeri sreç yaşanıyor ve İkinci Dünya Savaşı şartları oluşuyor.

 

  • Türkiye İslam Ordusu ile bölgeye güneyden baskı yapacak kartını gösteriyor.

 

  • Akdeniz havzasından çıkacak petrol ve doğalgaz ABD-Rus ikilisini rahatsız ederken AB'nin ise iştahını kabartmaktadır.
  • Enerji satışı ile ülkesini döndüren Rusya ile dünyanın en büyük kaya gazı rezervlerinden birine sahip olan ABD'nin bu bölgede istikrarsızlık olmasından çıkarları olacağı bellidir.

‘DAEŞ 30 YILDA BİTİRİLEMEZ'

ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'le mücadelenin 30 yıl süreceğini açıklaması batılıların bölgede kalıcı olduklarına işaret ediyor. Bölgede bu ve benzeri binlerce kombinasyon varken ABD'den gelecek silah sistemleri ile Afganistan'da ortaya çıkarılan El Kaide'nin güncellenmiş Ortadoğu versiyonu DAEŞ'in biteceğini sanmak saflık olur.

ABD'DEKİ KLİKLER NEYİN SAVAŞINI VERİYOR?

Merhum Mahir Kaynak hoca bu konuya sıklıkla dikkat çekerdi. Ondan alıntılayalım;

“Kennedy niçin öldürüldü? Kennedy diyordu ki, “Dengenin bir tarafında neden Sovyetler Birliği olsun, onu tasfiye edelim, Avrupa'yı güçlü hale getirelim. Böylece denge Avrupa ile ABD arasında kurulsun!” Hatta Avrupa'ya geldi, Berlin'e gitti, “Ich bin ein Berliner!” Yani “Ben bir Berlinli'yim” dedi. O zaman Sovyet devlet adamı Kruşçev ABD'deki muhataplarına, “Bu değişim ancak savaşla olur. Biz böyle bir değişime, tasfiyeye karşı çıkarız. Savaşı göze alıyorsanız, böyle devam edin” dedi. Niye o günlerde nükleer savaştan dönüldü? Çünkü ABD'liler hem Rusya'nın talebi olduğu için hem de Demokratların bu politikasını beğenmedikleri için “Biz başkanımızı feda ederiz” dediler ve ettiler.”

PUTİN'DEN TRUMP'A ÖVGÜLER

Bugün gelinen noktada Pazar günü ABD başkanı Obama'nın Almanya ziyaretinde sarf ettiği Avrupacı sözler ile Putin ve Trump'ın birbirlerini öven iltifatları aslında bu bağlamda değerlendirilmelidir. Yine Trump'ın aslında ABD sistemine hâkim olan Anglo Sakson gruptan değil de Alman asıllı olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

 111_1

İçerideki tetikçiler boşuna bu kadar gürültü yapmıyordu

KLİKLER SAVAŞI MI, ABD'NİN İKİYÜZLÜ POLİTİKASI MI?

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'ne ait internet sitesinde 1915 olaylarıyla ilgili "soykırım" ifadesini kullandı. ABD Başkanı Obama'nın dahi özen göstererek ‘soykırım' ifadesi yerine ‘Büyük Felaket' ifadesini tercih etmesine rağmen ABD'nin Ankara Büyükelçisince kullanılması tepkiler yol açtı. Tepkiler üzerine elçilik, skandal ifadeyi sildi.

 27-YS-SYF01-r

Yorum Yaz

  366630

-