O MAKAMININ SORUMLULUĞUNU BİLİYORDU

Halifelikle müşerref olan Osmanlı padişahları, temsil ettikleri makamın sorumluluğuyla hayatını ikâme etmiş ve halkını o minvalde yönetmiş.


O MAKAMININ SORUMLULUĞUNU BİLİYORDU

Mihrabat Yayınları yine muhteşem bir kitabı okucuyla buluşturdu. Birbirinden önemli tarihi konuların yer aldığı kitapları basan yayınevi, son olarak Cavit Ersen kaleme aldığı ‘Yıldırım Bayezid' isimli eseri yayınladı.

Yıldırım Bayezid'in, ismine yakışır şekilde hızlı hareket eden, her yere koşan, herkese ulaşan, hareket etme kabiliyeti son derece yüksek cevval, aksiyoner ve düşmanın tepesine yıldırım gibi düşen bir padişah olduğunu söyleyen yazar Ersen, “1354 - 8 Mart 1403 tarihleri arasında yaşayan, toplam 14 yıl saltanat süren Yıldırım Bayezid, Haçlılara karşı Niğbolu'da muhteşem bir zafere imza atmıştır. Yakın çevresi tarafından çok sevilen ve sayılan, genç yaşta hayatını kaybeden Bayezid, işlediği zulümlerle tanınan Timur'la Ankara'da yaptığı savaşı kaybetmiş ve Osmanlı Devleti fetret dönemine girmişti” dedi.

Yazar eserinde, Osmanlı'da ilk ihanetleri yaşayan ancak moralini hiç bozmayan ve i'lâyı kelimetullah uğruna ömrünü tamamlayan Yıldırım Bayezid'in hayatı ibretlerle dolu olduğunu söyledi.

Untitled-2_180

Eser: Yıldırım Bayezıd
Yazar: Cavit Ersen
Yayınevi: Mihrabat Yayınları
Sayfa Sayısı: 264

Yorum Yaz

  758943

-