26 EKİM 2020 PAZARTESİ

OBAMA'DAN İTİRAF: YAZIKLAR OLSUN BİZE!

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de eğit-donat adı altındaki 'vekil ordu' denemesinin tutmadığını söyledi. Geçmişte ABD'nin Afganistan ve Irak gibi ülkelere asker göndermesini 'hata' olarak nitelendiren Obama,'Yine aynı hatayı yaparsak yazıklar olsun bize' Dedi.


OBAMA'DAN İTİRAF: YAZIKLAR OLSUN BİZE!

Obama, eğit-donat programındaki değişikliğe ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

ESED DURDUĞU SÜRECE DAEŞ'İ YOK ETMEK ZOR

"Suriye içinde etkili bir şekilde böyle bir 'vekil ordu' yaratabileceğimiz fikri hakkında başından beri şüphelerim vardı. Amacım, 'DAEŞ ile savaşmak isteyen ılımlı muhalefeti eğitip donatabilecek miyiz' düşüncesini sınamaktı. Öğrendiğimiz ise şu oldu; Esed iktidarda kaldığı sürece bu kişileri DAEŞ'e odaklandırmak oldukça zor" dedi.

Obama, "Bundan sonra DAEŞ ne olacak, onları kim ortadan kaldıracak" sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Milletler topluluğu zamanla onlardan kurtulacak ve biz de buna öncülük edeceğiz. Ancak, Suriye içinde ve Irak'ın bazı bölümlerinde yerel halkın, yerel Sünni halkın bizimle ortaklık halinde çalışmadığı bir ortam bulunduğu sürece onlardan kurtulamayacağız. Suriye'de durum bu kadar hassasken ve bu kadar çok oyuncu varken elimizde sihirli değnek yok. Önceliğimiz, Amerikan halkını güvende tutmak ve ılımlı muhalefeti destekleyerek, Rusya ile İran'ı geçiş konusunda Esed'e baskı yapmaya ikna etmek."

Obama, Rusya'nın Suriye'de hava saldırılarına başlamasını değerlendirirken de Moskova yönetiminin bunu yapmasının asıl nedeninin "güç gösterisi" değil, "bugüne kadar ki stratejisinin işe yaramaması" olduğunu savundu.

'YAZIKLAR OLSUN BİZE'

Geçmişte ABD'nin Afganistan ve Irak gibi ülkelere asker göndermesini "hata" olarak nitelendiren Obama, güç göstermek için yine Suriye, Yemen, Libya gibi ülkelere asker gönderilmesi gerektiğini savunanların yanlış yolda olduğunu belirterek, "Bu, yanlış bir strateji olur. Yine aynı hatayı yaparsak yazıklar olsun bize" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

  951200

-