23 EYLÜL 2020 ÇARŞAMBA

OBEZİTENİN TETİKLEDİĞİ HASTALIKLARA DİKKAT

Dr. Erhan Ergin, obezitenin yarattığı tehlikelere dikkat çekerek obezitenin tetiklediği diğer hastalıklara ilişkin çeşitli açıklamalar yaptı


OBEZİTENİN TETİKLEDİĞİ HASTALIKLARA DİKKAT

Manisa Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Erhan Ergin,obezitenin yarattığı tehlikelere dikkat çekip çeşitli açıklamalar yaptı. Hepatit B hastalığında artış olduğunu söyleyen Dr. Erhan Ergin, "Bunun nedeni şişmanlıktır. Şişman olan şeker hastalarında karaciğer sirozu yağlanmayla başlar, sonra yağlanma intihabı ve giderek artan siroz ve en sonda da giderek karaciğer kanserine dönüşebilme riski vardır. Karaciğer sirozunun tek tedavisi artık karaciğer naklidir. Amerika'da toplumun yüzde 50'si, obezlerden oluşmaktadır. Bu özellikle fastfoodlardan beslenmeden kaynaklanmalıdır. Obezite konusunda özellikle dikkatli olmamız lazım. Sağlık Bakanlığı'nın başlatmış olduğu obeziteye karşı kampanyalarını desteklemekteyiz" dedi.

Dr. Erhan Ergin, çabuk yorulma, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikimi, özellikle bacaklarda ve karında şişlik, kabızlık, erkeklerin göğsünün büyümesi gibi belirtilerin başlangıçta görülebildiğini belirtti.

Önerileri sıraladı

Özellikle alkol tüketimin tamamen terk edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ergin, "Vücuttaki eksikliklerin giderilmesi ve depolanması için vitamin alımı şarttır. Sirozlu hastaların tansiyonu genellikle yüksek olur. Buna bağlı olarak tansiyon ilaçları daima bulundurulmalıdır. Doktorun önerdiği ilaçların dışına çıkılmamalı, aşırı yağlı yemekler yenmemeli" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

  965322

-