'ORTADOĞU’DAKİ SUN’Î DEVLETLER BİZİM ESERİMİZ'

Irak’ta yaşanmakta olan siyasi kriz derinleşirken kızgın lider Mukteda Sadr'ın istişareler için İran'a gittiği iddia edildi. Uluslararası Af Örgütü ise Irak Şii rejiminin binlerce Sünni erkeği terör iddiasıyla suçsuz, çok ağır şartlar altında hapiste tuttuğu duyuruldu. Joe Biden’dan ise batının çirkef politikaları ile ilgili tarihi itiraflar geldi.


'ORTADOĞU’DAKİ SUN’Î DEVLETLER BİZİM ESERİMİZ'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden
Ortadoğu'daki sun'î devletler bizim eserimiz

SİYONİST JOE'DAN TARİHİ İTİRAF

ABD'nin Siyonist Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu hafta Irak'a gerçekleştirdiği ziyarette Türk medyasının görmezlikten geldiği tarihi itiraflarda bulundu. Bugün barışı sağlamaya çalıştığımız tüm yerlerdeki parçalanmalar ve sun'î devletler bizim eserimiz itirafında bulunan Yahudi Biden, bunu yaparken etnik, dinî ve kültürel yapıları kullandıklarını söyledi. Bunu yaptıktan sonra “Buraları parçalayıp, sonrada birlikte yaşayın dediğimiz yerler” diyen Biden, Irak'tan pagan Papa ile görüşmek için Vatikan'a geçti.

KIZGIN LİDER İRAN'DA MI?

Yaptığı çıkışlarla Irak'taki Şii yönetimi sallayan Şii lider Mukteda Sadr'ın İran'ın daveti üzerine gelişmeleri değerlendirmek üzere İran'a gittiği iddia edildi. Sadr'ın İran'a gittiği, hareketi tarafından doğrulanmazken, İran'a yakın kaynaklar, Sadr'ın uçakta çekilmiş bir resmini paylaştılar. Resmin yeni olup olmadığı da bilinmiyor. Sadra bağlı Ahrar Grubu'nun Başkanı Ziya el-Esed'i yaptığı açıklamada "Sadr İran'a bile gitmiş olsa, Irak aleyhine hiç bir emre tabi olmayacak" açıklamasında bulundu.

Şİİ REJİM ERKEKLERİ HAPİSTE ÇÜRÜTÜYOR

Uluslararası Af Örgütü, tamamına yakını Sünni ve erkeklerden oluşan binlerce masum kişinin, Şii Irak yönetimince ‘terör' iddiasıyla, çok ağır şartlar altında hapiste tutulduğunu duyurdu. Felluce'deki hapishaneyi ziyaretinden sonra açıklama yapan Örgüt yetkililerinden Salil Shetty, "Sadece Felluce'de 700 erkek terör suçlamasıyla yargılanıyor. Ve gözaltı merkezlerinde kitli tutuluyor. Tutukluların şartları çok kötü. Çok az gıda veriliyor, tuvalet ortamı insanı şoka sokmak için yeterli" dedi.

BİDEN: SUNİ DEVLETLER DOĞURDUK

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu hafta gün Irak'a sürpriz bir ziyarette bulundu. Biden, Bağdat'ta Irak Başbakanı Haydar el-Abadi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) merkezi Erbil'de IKYB Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. Biden, Irak'tan sonra Vatikan'a uçtu ve dün Papa Françesko'nun da konuşma yaptığı kanser üzerine bir konferansa katıldı.

Bağdat'tayken ABD Büyükelçiliği'ne de ziyarette bulunan Joe Biden, buradaki askerlere ve diplomatlara yaptığı konuşmada Irak'ın birliği konusunda tartışmalar meydana getirecek açıklamalar yaptı. ABD Başkan Yardımcısı, “Bugün barışı sağlamaya çalıştığımız tüm yerleri düşünün. Sizi gönderdiğimiz tüm yerleri. Bunlar tarihte suni sınırlar çizdiğimiz, birbirinden tamamen ayrı etnik, dini, kültürel gruplardan suni devletler doğurduğumuz, ‘Bunu alın. Birlikte yaşayın” dediğimiz yerler” ifadesini kullandı. 

IRAK'IN BÖLÜNME SENARYOSU MU HAZIRLANIYOR?

Biden'ın gezisi çerçevesinde New York Times gazetesi, “Irak, kargaşaya saplanmışken bazıları ülkenin bölünmesi çağrısı yapıyor” başlıklı bir haber yayınlayarak bu yöndeki görüşlere yer verdi. NYT, Biden'ın 2006'da Irak'ın Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında ayrılmasını savunduğunu hatırlattı. Biden, bu önerisini NYT'da çıkan makalesinde gündeme getirmişti. Ancak Biden, başkan yardımcılığı görevi boyunca ABD'nin Irak'ın bütünlüğünden yana olan resmi politikasını izledi. NYT, Biden'ın önceki gün ABD elçiliğindeki konuşmasının ise eski önerisini akıllara getirdiğini yazdı. Gazete, Bağdat'taki BM görevlilerinin de ‘uluslararası toplumun Irak'ın bölünmesini nasıl idare edeceğini sessizce çalışmaya başladığını' da iddia etti.

ABD'nin Irak'taki toprak bütünlüğü politikasının değişmediğini yazan New York Times gazetesi, ancak Bağdat'taki BM görevlilerinin Irak'ın bölünmesinin uluslararası toplum tarafından nasıl karşılanacağına dair çalışma yürüttüğünü de öne sürdü.

Irak'ta binlerce masum Sünni, hapiste

Uluslararası Af Örgütü, Irak'ta tamamına yakını Sünni ve erkek olan binlerce masum kişinin, terör iddiasıyla, çok ağır şartlar altında hapiste tutulduğunu duyurdu. Örgütün raporunda, suçlanan kişilerin nerdeyse tamamının Sünni ve erkek olduğu da özellikle vurgulandı. Rapora göre, tutuklu kişiler 'terör' örgütüne üye olmak ve yardımda bulunmak suçlamalarıyla, hapiste tutuluyor.

Felluce'deki hapishaneyi ziyaretinden sonra açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü yetkililerinden Salil Shetty, "Sadece Felluce'de 700 erkek terör suçlamasıyla yargılanıyor. Ve gözaltı merkezlerinde kitli tutuluyor. Tutukluların şartları çok kötü. Çok az gıda veriliyor, tuvalet ortamı insanı şoka sokmak için yeterli" dedi. Irak'ta DAEŞ'in saldırılarından sonra binlerce kişi, örgüte yardımla suçlanmıştı. Irak hükümeti ise Uluslararası Af Örgütü'nün raporu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Kızgın lider nerede bilinmiyor

Irak'ta hükümeti sallayan lider olarak gündeme oturan Mukteda Sadr'ın, İran'a gittiği yolundaki iddialar ne doğrulanabiliyor ne de yalanlanabiliyor.

Irak'ta son günlerin en flaş ismi Mukteda Sadr'ın İran'a gittiği iddia ediliyor. Sosyal medya üzerinden Sadr'ın Tahran uçağında bir fotoğrafı yayınlanırken, Sadr'ın lideri bulunduğu hareket ise 'Tahran'a gittiğinden haberdar olmadıklarını açıkladı. Mukteda Sadr'a bağlı mecliste 34 sandalyesi bulunan Ahrar Grubu'nun Başkanı Ziya el-Esedi ise "Sadr İran'a bile gitmiş olsa, Irak aleyhine hiç bir emre tabi olmayacak" ifadesini kullandı.

Irak, son günlerin en çok konuşulan ismi Mukteda Sadr'ın İran'a gittiği iddiasıyla çalkalanıyor. Sadr'ın İran'a gittiği, hareketi tarafından doğrulanmazken, İran'a yakın çevreler, sosyal medya üzerinden, Tahran seferini yapan uçakta çekilen Sadr fotoğrafını yayınladı. Irak medyasında da, Sadr'ın Necef'ten Tahran, oradan da Kum kentine gittiği yönünde haberler yer alıyor.

SADR'IN SEYAHATİNDEN GRUBUNUN HABERİ YOK!

Sadr hareketinin Meclis grubu olan Ahrar Grubu'ndan, Mukteda es-Sadr'ın İran'a gittiği yönündeki iddialara dair, "Bu ziyarete dair bilgimiz yok. Sadr'ın ailesinin bir kısmı Irak'ta olduğu gibi bir kısmı da Beyrut ve Tahran'dadır. Ve bunlarla görüşmesi kadar doğal bir şey olamaz" cevabı geldi.

Ahrar Grubu'nun Başkanı Ziya el-Esedi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sadr'ın, eğer gerçekten gittiyse, İran ziyareti, şaşırtıcı bir boyut aldı. Bu ziyarete dair bilgimiz yok. Sadr'ın ailesinin bir kısmı Irak'ta olduğu gibi bir kısmı da Beyrut ve Tahran'dadır ve onları bazen ziyarette bulunuyor. Sadr'ın birçok ülkeyle sosyal, siyasal ve bilimsel anlamda ilişkileri söz konusu. Mukteda Sadr, İran'da yarım yüzyıl da kalsa Irak'ın çıkarına olmayan hiçbir emir ya da baskıya boyun eğmeyecek"

Aynı açıklamada, "Mukteda Sadr, babasının İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı saygı duyma ve dayanışma fetvasına hala bağlıdır. Sadr, herhangi bir Arap ve Müslüman ülkesine karşı da, saygı ve dayanışma içerisinde" vurgusu da yapıldı. Açıklamada ayrıca, Sadr yanlısı göstericilerin Yeşil Bölge'ye girişi sırasında attığı İran karşıtı sloganların Sadr Hareketi ve Ahrar Grubu tarafından kabul edilmediği de kaydedildi.

 04-YS-SYF01-r

Yorum Yaz

  624081

-