24 EYLÜL 2020 PERŞEMBE

Fahri Sarrafoğlu

PEYGAMBERİMİZİN(SAV)  SELAMI İLE YAPILAN CAMİİ

Fahri Sarrafoğlu

Hekimoğlu Ali Paşa Camii, İstanbul'un Fatih ilçesinde, Davutpaşa mahallesinde Kızılelma caddesi ile Hekimoğlu Ali Paşa caddesi kavşağında Osmanlı dönemi, 18. yüzyıla özgü bir camidir. Külliyesi ile birlikte klasik Türk mimarisinin son eseri olarak kabul edilir. 1734-1735 yılları arasında inşa edilmiştir. Üç kere sadrazamlık yapmış olan Hekimoğlu Ali Paşa adına yapılmıştır. Mimarları Çuhadar Ömer Ağa ile Hacı Mustafa Ağa'dır. Nasıl ki her caminin bir hikâyesi varsa, bu caminin de bir hikayesi var. İşte bu caminin yaptırılma sebebi:

UNUTAL SALAVAT-I ŞERİFE
Sultan III Osman'ın (padişahlığı 1754-57 yılları arası) sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa başarılı ve yetenekli bir devlet adamı, oldukça dindar bir kimseydi.  Ali Paşa zamanında, bir tüccar iflas etmiş, bütün mal ve servetini kaybetmiş, üstelik bir de borca girmişti. Bu sıkıntılı durumda iken müracaat ettiği bütün eş-dost kapıları, bu durumdaki herkese yapıldığı gibi yüzüne kapanmıştı. Adamcağız bu çaresiz haldeyken bir gece rüyasında Peygamberimizi gördü ve O'ndan yardım ve destek istedi. Peygamberimiz ona “Git Allah'ın makbul kulu Ali Paşa'ya benden selam söyle sana 100 altın versin” dedi.Adam, “Ya Rasûlallah ben Ali Paşa'ya selamınızı iletir, bana 100 altın vermesini emrettiğinizi söylerim ama bana inanmaz” dedi

 

fahri-27nisan2

 

Hz Peygamber (sas) şöyle buyurdu: “Sana inanması için ben sana belge vereceğim.  Ali Paşa bana her akşam yüz salavatı şerife okurdu, ama geçen perşembe akşamı okumadı. Bunu ona söylersen sana inanır”.  Sabah olunca adam hemen Ali Paşa'ya koştu Rüyasını anlattı.  Ali Paşa “Peygamberimiz bana niye söylemiyor da sana söylüyor?” diye inanmak istemedi.  Adam, Hz Peygamberin verdiği belgeyi öne sürdü: “Efendim ben bana inanmayacağınızı Hz Peygamber'e söyledim. O da bana bir belge verdi. Siz her gece Efendimize yüz salavatı şerife okuyormuşsunuz, ama geçtiğimiz perşembe akşamı okumamışsınız”, dedi. Ali Paşa düşünmüş, o gece hakikaten okumadığını fark etmiş. Bunun üzerine adama şöyle der: “Peki Hz Peygamber sana ne söyledi ise aynen tekrarla”. Adam tekrarladı: “Ali Paşa'ya benim selamımı söyle sana 100 altın versin”. Ali Paşa “Bir daha söyle” diye tam yedi defa tekrarlattı .Adam, Ali Paşa'yı kendisiyle alay ediyor sandı ve paradan da ümidini kesmişti ki, Ali Paşa “Sana Peygamberin her selamı için 100 altın vereceğim Yedi defa tekrarlattım 700 altın eder” der ve gerçekten 700 altını verir.

 

fahri-27nisan

 

HİÇ BİR CAMİDE OLMAYAN İKİ ÖZELLİK

Hekimoğlu Ali Paşa'nın kendi adına mimar Davud Ağa'ya yaptırdığı bu caminin iki ilginç özelliği var. Camide diğer camilerde görmeye alışık olmadığımız Ramazan ayının son on günü girilen itikâf odasından 3 adet itikaf odası bulunuyor. Caminin çinileri de o dönemde Tekfur sarayında kurulan çini atölyesinde yapılmış çinilerdendir. Yine Caminin minaresinde GÜNEŞ SAATİ bulunmaktadır… Bu da pek çok camide görülmez. Avluda su terazisi ve bir kuyu bulunmaktadır. Hekimoğlu Ali Paşa'nın idarede şiddetli olduğu ama cömert, akıllı, alım, sağlam görüş sahipli, tedbirli bir kişi olduğu belirtilmiştir. Otuz yılı aşkın yaptığı vezirlik görevi sırasına tüm devlet ricalinin ve özellikle saltanatı sırasında görev yaptığı padişahlar olan I. Mahmud ve III. Osman'ın hürmet ve itimadını kazanmıştır.

 

fahri-27nisan1

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  851235

-