RUSYA KAÇTI, NATO BÜKEMEDİĞİ BİLEĞİ ÖPÜYOR

10 Müslüman ülkenin liderliğinde kurulan ve 34 ülkenin üye olduğu İslâm Ordusu, 26 Müslüman ülke askerinin katılımıyla bir ay kadar süren tatbikatı bitmek üzere iken Rusya’nın isteğiyle Suriye’de ateşkes imzalanmış, ardından Rusya Suriye’den önemli ölçüde kaçmıştı. Şimdi ise NATO engelleyememenin sıkıntısını yaşıyor.


RUSYA KAÇTI, NATO BÜKEMEDİĞİ BİLEĞİ ÖPÜYOR

Yeni Söz / Haber Merkezi

 

34 ÜLKEDEN İSLÂM ORDUSU

Geçtiğimiz yıl Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün, Pakistan, Malezya, Mısır, Fas, Lübnan, Katar, BAE, Bahreyn, Kuveyt, Bangladeş, Benin, Çad, Togo, Tunus, Yemen, Cibuti, Senegal, Sudan, Nijerya, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komor İslâm Federal Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Libya, Maldivler, Mali, Moritanya, Nijer gibi 34 Müslüman ülke, Osmanlı Devleti parçalandıktan sonra ilk kez DAEŞ'i gerekçe göstererek askerî alanda ortak hareket etme kararı almıştı.

BATIYI KORKU SARDI

NATO ve dağılan Varşova Paktı'ndan sonra tek ve en büyük askerî ittifak olan ‘İslâm Ordusu'nun 200 bin askerle Şubat ve Mart aylarında Arabistan topraklarında bir aydan fazla süren başarılı tatbikatı, batı ittifakı, Rusya, İsrail ve Çin'i tedirgin etti. İsrail Gazze ambargosunda esnemeye giderken, Rusya ile ABD alelacele Suriye'de ateşkes ilan etti. Rusya ise tasını tarağını toplayarak olmasa bile önemli ölçüde Suriye'den kaçarcasına ayrıldı. Çin ise Suriye'ye savaş gemisi göndermekten vazgeçti.

NATO ENGEL OLAMADI

Türkiye'nin siyasi ve ekonomik açıdan güçlenmesi, savunma alanında bağımsız ve güçlü hâle gelmesinin Müslüman ülkelerde de silkinme ve öz güvene yol açtığı dile getiriliyor. Başka bir çıkış yolunun kalmadığını gören NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Atlantik Konseyi'nde yaptığı konuşmada ‘İslâm Ordusu'nu desteklediklerini ve Suriye'de DAEŞ'le İslâm Ordusu'nun savaşması gerektiğini söylemesi NATO'nun çaresizliği olarak yorumlanıyor.

HİLALİ DELMEK İÇİN ERMENİLERİ KULLANIYORLAR

Suriye'de istediğini alamayan Rusya, Türkiye'nin Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Katar, Somali üzerinden oluşturduğu ‘Türkiye İslâm Hilali'ni zayıflatmak için Ermenileri yeniden Azerbaycan'a saldırtarak hem test yaptığı, hem de mesaj vermek istediği dile getirildi. Türkiye ve İslâm Ordusu'nu arkasını almış olan, askeri Türkiye tarafından eğitilmiş, ekonomik olarak da hayli güçlenmiş olan Azerbaycan'ın sert tepkisi ve kararlı tavrı, Rusya ve Ermenistan'da şok etkisi meydana getirdi. Ermenistan'ın Hocalı katliamı ve Karabağ işgali sorununu çözmek için 21 yıldır kılını kıpırdatmayan AGİT Minsk Grubu ise dün Bakü'ye giderek Azerbaycan yönetimi ile görüşmelere başladı.

İSLAM ORDUSU GÜÇLÜ TÜRKİYE'NİN ESERİ

Geçtiğimiz aylarda önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ardından da Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Arabistan ziyaretlerini kimi medya organları magazinleştirirken kimini de laiklik numarası üzerinden eleştirmişti. Diğer taraftan da MOSSAD'a ait manipülasyon sitesi olan DEPKA, Suudi Arabistan'ın yeni Kral'ı Selman'ın bunadığını ve darbe ile devrildiği şeklinde haberlerle gündemi sabote etmek istemiş, İran da buna destek vermişti.

Askerî gözlemciler Türk medyasının basiretsizliği karşısında batı medyası ise tüm silahları ile İslâm Ordusu'nun kurulma fikrinin sahibi olan Türkiye'nin liderine saldırmaktaydı. Tıpkı son görüşmelerinden Erdoğan'dan istediğini alamayan Obama'nın ardından yalan beyanlarla görüşmedeki acziyetini örtmeye çalışması gibi.

İLK OPERASYON SURİYE'YE

Türkiye ‘İslâm Ordusu'nun kurulması kararının hemen ilk operasyonunun Suriye'ye yönelik olması önerisinde bulundu. Sonra Yemen, Libya ve Somali gibi kriz bölgelerine yönelecek olması batının hesaplarını bozduğu için tedirginliğe yol açtı. Libya'yı parçalamak için kullandıkları General Hafter'i uzlaşma hükümetini kabul etmesi için ikna ettiler. Kendilerinin kurup işlettikleri DAEŞ'in bu kez de Libya'ya daha da etkin olmasını sağlayarak operasyonlarına hız verdiler.

YENİ BİR SYKES-PİCOT'A ASLA İZİN YOK

İslâm Ordusu'nun yaptığı ilk kapsamlı ve başarılı tatbikatı başta Suriye krizi olmak üzere bölgedeki dengelerin değişmesine neden oldu. İslam Ordusu aynı zamanda ise Haçlı ittifakının  yeni bir Sykes - Picot türü bir antlaşma imzalamasına izin verilmeyeceğinin dosta düşmanı gösterilmesiydi. Ankara'ya yönelik terör saldırılarının ana nedenlerinden biri de mesaja karşı mesaj vermek olduğu gayet açıktı. Çünkü yeni yüz yılın planlarının yapıldığı bölgede kim başat aktör olursa, tarihin akışını belirleyecek olan da o olacak.

09-YS-SYF01-r

Yorum Yaz

  349811

-