26 EKİM 2020 PAZARTESİ

RUSYA SURİYE'DE SAVAŞIN DOĞRUDAN TARAFI OLUYOR


RUSYA SURİYE'DE SAVAŞIN DOĞRUDAN TARAFI OLUYOR

Rusya, hava kuvvetleriyle müdahil olacağı Suriye'deki iç savaşta dengeleri Esed lehine çevirmeyi hedefliyor.

Rusya'nın, Suriye'deki iç savaşta Esed rejimine verdiği destek, son bir aydır zirve yapan askeri yığınağı ve hava operasyonları düzenleme kararı ile yeni bir aşamaya ulaştı. Rusya, Suriye iç savaşında doğrudan taraf olma noktasına gelirken, ılımlı muhalifler, "terörist" unsurlarla mücadele adı altında hedef alınmaktan ve Esed rejiminin güçlendirilmesinden kaygı duyuyor. 

Suriye'de Mart 2011'deki halk hareketlerine rejimin şiddet kullanarak yanıt vermesi üzerine başlayan iç savaşta Beşşar Esed yönetimine desteğini güçlü ve kesintisiz biçimde sürdüren Rusya, dengelerin rejim aleyhine değişmesi üzerine yeni hamleler yapıyor. 

İran ile birlikte rejimi desteklemeyi kararlılıkla sürdüreceklerini her fırsatta yineleyen Rusya, bu ayın başından itibaren Suriye'nin kıyı kesimlerine büyük bir askeri yığınak yaptı. Rus ordusunun dev kargo uçakları bölgeye, özellikle Hazar Denizi-İran-Irak üzerinden kurulan hava koridoru ile ulaştı. 

Rusya'nın kararlılığını New York'taki görüşmelerde anlayan Amerikan yönetimi, Suriye hava sahasında ABD ve Rus uçaklarının çakışmaması için iletişim kanallarının açılacağını dün duyurmuştu.  

AMAÇ "TERÖRLE MÜCADELE" ADI ALTINDA ESED'İ GÜÇLENDİRMEK 

Rusya için, son aylarda daha da zayıflama eğilimine giren Esed rejiminin toparlanması, "Cenevre-3" konferansının alt yapısının oluşturulmaya çalışıldığı bir dönemde önem arz ediyor. Esed'in muhaliflerin karşısında masaya zayıf oturmasının olumsuz sonuçlarını hesaplayan Rusya, müzakereler başlayana kadar rejimi sahada güçlendirmenin peşinde. 

Rusya'nın bir diğer hedefi de Esed'in uluslararası meşru muhatap haline getirilmesi. DAEŞ ile mücadelenin en iyi Suriye ordusu ve rejimi desteklenerek yapılabileceğini savunan Rusya, "Esed'in alternatifinin İslamcı terörist radikaller olduğu" savını işliyor. Ancak Rusya'nın propagandası henüz karşılık bulmamış görünüyor.

"ÖSO KARARGÂHI HEDEF ALINDI"

Şam Cephesi saha komutanlarından Muhammed el-Gabi, Rusya'nın bugün ilk olarak Hama kuzey kırsalında Özgür Suriye Ordusu'na bağlı "İz" adlı grubun karargahını hedef aldığını iddia etti. Gabi, şunları söyledi: 

"O karargâhın üzerinde ÖSO'nun bayrağı vardı ama ona rağmen hedef alındı. Rusya'ya göre Esed'e silah çeken herkes teröristtir ve Rusya'ya göre aynı hedeftir. Biz ÖSO olarak bizimle savaşmaya gelen herkesle savaşacağız. Rusya'yı şu andan itibaren işgalci güç olarak görüyoruz" 

AA muhabirine bilgi veren, Humus'taki yerel medya aktivisti Samir el Humusi de bugün Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrolündeki bölgelere hava saldırısı düzenleyen unsurların Rus uçakları olduğu şeklinde iddialar ortaya atıldığını belirtmişti. Humusi, "Hama ve Humus'ta muhaliflerin bölgesine saldıran savaş uçakları diğer uçaklardan farklı. Bu uçakların tahrip gücü diğerlerine göre daha yüksek" diyerek, silahlı muhaliflerin dinlemesine takılan kule ve pilotlar arasındaki haberleşmenin Rusça olduğu iddiasını aktarmıştı.

 

Yorum Yaz

  953479

-