10 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ

SAĞIR, DİLSİZ VE KÖR BM BİTMİŞTİR

24 Ekim 1945 yılında sözüm ona dünya barışını ve güvenliğini sağlamak için kurulan Birleşmiş Milletler, daimi üyesi olan devletlerin soykırımına ve zulmüne karşı kınama yayınlamaktan öteye gidememiştir. 5 daimi üyesi bulunan BM’yi Başkan Erdoğan ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sürekli sert bir dille eleştiriyor. Erdoğan’ın öncülüğünde tüm foyası gözler önüne serilen şer odaklarının arka bahçesi BM’ye kimsenin güveni kalmadı. Türkiye’nin liderliğinde Ortadoğu’nun da temsil edildiği yeni bir düzen kurulmalı.


SAĞIR, DİLSİZ VE KÖR BM BİTMİŞTİR

SADECE KINAMA VE YARDIM YAPIYOR

Birleşmiş Milletler (BM), Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in daimi üyesi olduğu 5 ülkeden oluşuyor. BM, sözüm ona kendi açıklamasıyla dünya barışını ve güvenliğini korumak ve uluslar arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kurulan uluslararası bir örgüttür. Halbuki kurulduğu 1945 yılından beri zulüm ve gözyaşı dünyadan hiç eksik olmamıştır. Barışı da, güvenliği de, ekonomiye de, kültürel işbirliğini de hep zalimden yana kullanmıştır. BM, sömürülen, katledilen masum insanlar için iki şey yapmıştır; zulmedenleri kınamak ve göstermelik gıda ve giyecek yardımları. BM'nin bittiğinin resmini çizen Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın, BM'nin ilk kurulduğu günden itibaren kritik tüm konularda işlevsizleştiğini belirtti.

İNSANLAR KATLEDİLİRKEN BM GÖZLERİNİ KAPADI

BM'nin sadece ABD'nin dünya siyasetinde ürettiği çözümsüzlük siyasetinin bir aracı olarak kullandığını söyleyen Yalçın, “Tam da bu nedenle, dünyanın geri kalan aktörleri için de BM içi boş bir kuruma dönüşüyor. Kimse artık burayı sonuç alınabilir bir mecra olarak görmüyor. Kimse artık buradan bir katma değer üretme gayretine girişmiyor. Bu da örgütün önemini daha da yitirmesi anlamına geliyor” dedi. Yalçın, BM'de toplantılar yapılıyor; fakat BM'nin üstlendiği görev ve fonksiyonları yerine getirmediğini herkesin bildiğini dile getirdi. Yalçın, “Son Suriye örneği, demokrasi, insan hakları, kitle imha silahları gibi konularda nasıl da üç maymunu oynayabileceğini gösterdi. Suriye rejimi milyonlarca insanı canından ve malından ederken BM gözlerini ve kulaklarını kapattı” dedi.

KİMSENİN BM'YE GÜVENİ KALMADI

“Sonuç ortada: Kimsenin BM'ye güveni kalmadı” diyen Hasan Basra Yalçın, “Türkiye tam da bu çerçevede BM'ye yönelik çok sahici bir eleştiriyi dile getiriyor. BM Güvenlik Konseyi'nin yapısını merkeze alan bu eleştiri BM'nin tüm foyasını tek bir cümleye sıkıştırıyor. “Dünya beşten büyüktür” sözü yeni bir düzen arayışının mottosudur. Afrika'nın, Ortadoğu'nun temsil edilmediği bir dünya düzeninde istikrarı belli müddet sürdürebilirsiniz, ancak barış ve adaletten söz edemezsiniz” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  435921

-