14 AĞUSTOS 2020 CUMA

SANAYİ ÜRETİMİ BÜYÜYOR

Türk milleti olarak topyekün birlik ve beraberlik içinde mücade ettiğimiz küresel şeytanların ekonomimize ve Türk Lirası’na saldırıları karşısında gücünü ve istikrarını koruyan Türkiye sanayisi 22 aydır hız kesmeden büyüyor. Sanayinin güçlü büyümesinin istihdama da yansıdığını söyleyen Bakan Varank, “Veriler sanayimizin finansal saldırılara karşı dayanıklılığını sürdürdüğünü gösteriyor' dedi.


SANAYİ ÜRETİMİ BÜYÜYOR

ÜRETİMDEKİ ARTIŞ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 3,5 artarak beklentileri aştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, söz konusu oranların piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini bildirdi.

SANAYİ ÜRETİMİ 22 AYDIR HIZ KESMEDEN BÜYÜYOR

Varank, yılın 7 ayında sanayi üretimindeki artışın yüzde 7,3 olduğunu ve bu oranın geçen senenin aynı dönemine göre daha yüksek ve güçlü bir performansa işaret ettiğini vurgulayarak, "Böylelikle sanayi üretimi 22 aydır hız kesmeden büyümüştür. Gelen veriler sanayimizin finansal saldırılara karşı dayanıklılığını sürdürdüğünü bir kez daha göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu.

611 BİN YENİ İSTİHDAMIN YÜZDE 60'I SANAYİDE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayinin güçlü büyümesinin istihdam rakamlarına da yansıdığına dikkati çekti. Bakan Varank, "Buna göre, son bir yıl içinde 611 bin kişiye yeni istihdam imkanı sağlanırken, bunun yaklaşık yüzde 60'ı sanayi sektörü kaynaklıdır. Bu durum sanayiyi önceleyen, üretime odaklanan politikaların sonucudur. Yurt içi üretim ve talep göstergeleri de sanayi üretimindeki artışı destekler niteliktedir. Buna göre temmuzda kapasite kullanım oranı yüzde 77,1 ve Satın Alma Yöneticileri Endeksi 49 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 36,3, elektrik üretimi yüzde 2 ve beyaz eşya üretimi yüzde 13,5 artmıştır. İmalat sanayimiz çok başarılı bir performansa imza atarak, temmuz ayı ihracatındaki yüzde 11,6'lık artışın yüzde 95'ini tek başına sırtlamıştır" ifadesini kullandı.

YILLIK ARTIŞ ORANI GÜÇLÜ KALDI

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, sanayi üretiminde yıllık artış oranının temmuzda hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde güçlü kaldığını söyledi. Tokalı, piyasa beklentilerine göre oldukça iyimser kalan sırasıyla yüzde 4,7 ve yüzde 3'lük tahminlerine karşılık, düzeltilmemiş ve düzeltilmiş yıllık artış oranlarının sırasıyla yüzde 7,9 ve yüzde 5,6 seviyelerinde gerçekleştiğini belirtti.

Yorum Yaz

  197168

-