14 AĞUSTOS 2020 CUMA

ŞEYTAN EVLİLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Alman Bayer’in ‘şeytan şirket’ namlı kimya, GDO, tohum ve gıda devi Monsanto’yu 66 milyar dolara almasının ardından Çin devlet şirketi ChemChina da İsviçreli kimya, GDO ve tohum devi Syngenta’yı 43 milyar dolara satın aldı. İnsanlığın baş belası şirketlerin büyük paralarla el değiştirmesi ve bu alanda büyük yatırımlar yapılması insanlığı daha büyük tehlikelerin beklediği gösterdi.


ŞEYTAN EVLİLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Çin kimya devi İsviçreli Syngenta'yı satın aldı

Alman Bayer'in ‘şeytan şirket' namlı kimya, GDO, tohum ve gıda devi Monsanto'yu 66 milyar dolara almasının ardından Çin devlet şirketi ChemChina da İsviçreli kimya, GDO ve tohum devi Syngenta'yı 43 milyar dolara satın aldı. İnsanlığın baş belası şirketlerin büyük paralarla el değiştirmesi ve bu alanda büyük yatırımlar yapılması insanlığı daha büyük tehlikelerin beklediği gösterdi.

Çin'in en büyük kimya şirketi olan ChemChina,  İsviçre merkezli zirai ilaç ve tohum üreticisi Syngenta'yı satın almak için yaptığı başvurusu AB komiyonunca şartlı onaylandı .

Satışa sunulan Çin'in en büyük kimya şirketi olan ChemChina'nın İsviçre merkezli zirai ilaç ve tohum üreticisi Syngenta'yı satın alma önerisi Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından geçtiğimiz gün onaylandı. uzunca bir gündemde olan konu ile alakalı olarak AB Komisyonundan da açıklama geldi. AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, geçtiğimiz gün Brüksel'de bir basın toplantısı düzenledi.  Vestager Çin devlet şirketi ChemChina'nın 43 milyar dolara İsviçre merkezli Syngenta'yı satın almasına sadece koşullu olarak onay verildiğini açıkladı.  ChemChina'nın, AB Komisyonu'nun oluşabilecek karşılıklı rekabet kaygılarına yönelik önemli anlaşmaların bulunduğunu ve bunların da imzalandığını ifade etti.  Mevcut bu birleşmenin, ChemChina'nın Avrupa'daki pestisit ve bitki büyüme düzenleyici alanındaki faaliyetlerini elinden çıkarması koşuluna bağlı olduğunu vurguladı. Konu ile alakalı açıklama yapan Vestager, "ChemChina, rekabet kaygılarımıza yönelik önemli çözüm önerilerinde bulundu ve bu satın almayı onaylamamızı sağladı. Biz bayrağa bakmıyor, söz konusu birleşmelerin rekabeti nasıl etkileyeceğiyle ilgileniyoruz." ifadesini kullandı. AB Komisyonu, geçen hafta, ABD'li Dow Chemical ve DuPont arasındaki 130 milyar dolarlık birleşmeye koşullu olarak onay vermişti. AB'de AB Komisyonunun diğer bir görevi ise faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını veya bir şirket birleşmesinin piyasalara etkilerinin ne olacağını denetleme yetkisi olarak tanımlanmakta.  Komisyon, şirketler ile alakalı yapılan incelemelerde rekabete aykırı bir durum tespit ederse buna yönelik tedbirler alabiliyor ve şirket birleşmelerinin önüne geçebiliyor.

Yorum Yaz

  013167

-