15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

ŞEYTANÎ İTTİFAK SAFLARI SIKLAŞTIRDI

Rahip Brunson bahanesiyle Türkiye’ye ekonomik savaş ilan eden ve dolar üzerinden Türkiye'ye baskı kurmak isteyen ABD’ye bir destek de İsrail’den geldi. Philadelpia’da yaşayan Ortadoğu Forumu Direktörü Gregg Roman, ABD'nin Türkiye'ye yönelik uyguladığı yaptırım kararı sonrası İsrail televizyonunda “Trump, Fetullah Gülen'le birebir görüşmeli” açıklamasında bulundu.


ŞEYTANÎ İTTİFAK SAFLARI SIKLAŞTIRDI

İsrail televizyonu İ24 News'te sunucu Tal Heinrich'in sorularını cevaplayan Roman, Türkiye ile ABD arasındaki krize yönelik küstah açıklamalarda bulundu. Roman ABD'nin Türkiye karşı uyguladığı yaptırımların yetersiz olduğunu ve FETÖ elebaşı Gülen'in Beyaz Saray'da ağırlanması gerektiğini söyledi.

PKK'lıları Beyaz Saray'da ağırlama çağrısı

"Trump, Türkiye ile bu yoldan gitmekte haklı mı yoksa biraz aşırıya gittiğini mi düşünüyorsunuz?" sorusuna "Yaptırımlar yeterli değil" yanıtını veren Roman, “Türkiye'de Kürt partisi HDP'nin hapiste tutulan başkanı Demirtaş var. Bence Trump, Türkiye'nin Güneydoğusu'ndaki Kürt liderleri Beyaz Saray'da ağırlamalı. Ordu güçlerimizi Türkiye dışına çıkmasını teşvik ederek, bunları kuzeyde Bulgaristan'a güneyde Irak'a ya da imkan dahilinde Yunanistan'a taşımalı.

Hatta daha fazlasını yaparak, Erdoğan'ın 2016 Temmuz ayında darbenin arkasında olmakla suçladığı Gülen ile birebir Beyaz Saray'da görüşmeli. Trump, ABD'nin Türkiye politikasında geç kaldı ama nihayet doğru davranmaya başladı. Trump'ın yaptıklarıyla gurur duyuyorum” diye konuştu.

Trump dengesiz ve akıl sağlığı bozuk

Öte yandan Donald Trump'a en yakın kişilerden olan eski yardımcısı Omarosa Manigault Newman yazdığı kitapta Trump'ın akıl sağlığının giderek bozulduğunu, dengesiz-kaçık ve ırkçı bir insan olduğunu yazdı. Newman, "Unhinged" adlı kitabında Trump'ın ırkçı bir sapkın ve aynı zamanda bağnaz olduğunu da belirtti. Newman, kitabında, daha önce uzun yıllar Trump'ın sunduğu "Çırak" adlı programda yarışmacısı olduğunu ve burada iken Trump'ın Afro-Amerikalılar için aşağılama amaçlı "zenci" ifadesini birçok kez kullandığını belirtti.

‘Sinirden kâğıt çiğniyordu'

Trump'ın "akli dengesinin kötüye gittiğini" iddia eden Newman, bir toplantıda Trump'ı sinirden kağıt çiğnerken gördüğünü ifade etti. Newman kitabında ayrıca, Aralık 2017'de görevine son verildikten sonra Trump hakkında konuşmaması için kendisine "sus payı" olarak aylık 15 bin dolar önerildiğini, ancak kendisinin bu teklifi geri çevirdiğini iddia etti. Söz konusu kitaba kısa süre içinde tepki gösteren Trump ise Newman için "ayak takımı" ifadesini kullandı.

ABD'ye karşı Türkiye-Rusya-İran üçgeni

Öte yandan Erdoğan'ın ABD yaptırımları karşısında ortaya koyduğu tepki ile Türkiye ve İran arasındaki iş birliğini sayfalarına taşıyan İran basını, darbe ile ambargonun farkı yok diyerek Türkiye, İran ve Rusya'nın birlikte hareket ettiğini vurguladı. İran basını ABD yaptırımları karşısında üç ülkenin birlik olması gerektiğini de okuyucularına duyurdu.

++++++++

 

 

Yorum Yaz

  535321

-