ŞEYTANLARDAN KERKÜK OYUNU

ABD’nin ipiyle kuyuya inen, o kuyuda boğulur


ŞEYTANLARDAN KERKÜK OYUNU

Türkiye'nin Suriye sınırında kurulmak istenen sözde 'PKK devleti' ve terör koridorunu Fırat Kalkanı Harekatı ile sekteye uğramasının ardından Irak'taki piyonlarını harekete geçiren ABD ve diğer şer odakları önce Türkmen şehri Kerkük'te CIA ajanı ve PKK'nın valisi Necmettin Kerim eliyle kamu binalarına Kürdistan bayrağı astırarak nabız yokladı. Sert ve güçlü tepki gelmeyince de  'Büyük Kürt/İsrail projesinin bir adımı olarak “Kerkük'ün Kürt Bölgesel Yönetimi'ne katılması” kararı için düğmeye basıldı. 16 Nisan'da zincirlerini kırmak için hazırlanan Türkiye gelişmeleri sabır ve temkinle izlerken, bölge halkının PKK devletine asla izin vermeyeceği ve atılan adımların ABD nefretini körüklemek dışında bir işe yaramayacağı konuşuluyor. Ülkedeki gelişmeler karşısında pasif kalan Irak Parlamentosu ise, dün aldığı kararla Kerkük'teki bayrak kararını reddetti.

KERKÜK'Ü YAKMAK İÇİN BİR ADIM DAHA

Türk ve Arap üyelerin protestolarına rağmen, çoğunluktaki Kürt üyelerin oylarıyla Türkmen şehri “Kerkük'te resmi binalara Kürdistan bayrağı asılması” kararının yankıları sürerken, skandal bir öneri daha gündeme getirildi. Rudaw TV'nin haberine göre, Kerkük İl Meclisi şehrin Kürdistan Bölgesi idaresine katılması için oylama yapacak. Açıklamayı yapan Kerkük İl Meclisi üyesi İbrahim Halil, şehrin Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi'ne katılması için oylamaya gidileceğini söyledi. Geçen hafta alınan “Kürdistan bayrağının resmi binalara asılması” kararına hem şehirde hem de bölgede büyük tepki gösterilirken, atılan yeni adım Yeni Söz'de yer alan “Kerkük'te kaos çıkarmak istiyorlar” haberini doğruladı.

TEZGÂH KURULMUŞ, İMZALAR TOPLANMIŞ

9 Türkmen, 6 Arap ve 26 Kürt üyeden oluşan 41 üyeli Kerkük İl Meclisi'nde hâlihazırda 22 imza topladıklarını söyleyen İbrahim Halil, “Kürt partilerin oluşturduğu Kardeşlik Listesi çoğunluğu sağlamak için kentteki Arap üyeleri ikna etmeye çalışıyor. İl Meclisi'nde alacağımız kararı Kürdistan Bölgesi Yönetimi'ne sunacağız. Bu yasal ve meşru bir taleptir. Seçmenlerimize Kerkük'ün Kürdistan Bölgesi'ne bağlanacağı sözünü verdik. Kürdistan Bölgesi Hükümeti de aynı amaçla bir proje hazırlamalı” şeklinde konuştu. Şehirdeki Türkmen ve Arapların tüm protestolarına rağmen CIA'nın adamı PKK'lı Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in önerisiyle alınan bayrak kararına tepkiler artarak sürerken ortaya atılan yeni teklifin de arkasında ABD'nin olduğu düşünülüyor.

KAOS İÇİN YERLERİNDE DURAMIYORLAR 

Konuyla ilgili açıklama yapan diğer bir isim Irak Kürt bölgesel yönetiminin Tartışmalı Bölgeler Sorumlusu ve Kürdistan İslami Birlik Partisi Başkanlık üyesi Nasreddin Sindi de skandal talebi savundu.  Talebi en kısa sürede Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi'ne taşımak için üst düzey bir komisyon kuracaklarını belirten Sindi, “Ne zamana kadar Bağdat'ı bekleyeceğiz? Bu konuda adım atmanın zamanı gelmişti” diyerek şehri yakmayı, kaosu ve her türlü fitneyi göze aldıklarını, hatta istediklerini ortaya koydu.

BU GİRİŞİM İLK DEĞİL

Bölgede Kerkük İl Meclisi'nin Türkmen ve Arapları yok sayarak aldığı bayrak kararından sonra, Irak yönetiminin gösterdiği tepkiye göre ikinci adımın atıldığı değerlendiriliyor. 2008 yılında da Kerkük İl Meclisi'nin 3'te 2'sinin kabulüyle, “Kerkük'ün Irak bölgesel Kürt yönetimine bağlanması” kararı alınmış ancak karar Irak Anayasası'na uygun olmadığı için iptal edilmişti.

İKİNCİ BİR OLDU BİTTİ PEŞİNDELER

Türkiye'nin üst üste atlattığı badireler ve nihayet 16 Nisan referandumuna odaklandığı sırada PKK'lı Vali Necmettin Kerim, Kerkük'te 16 gün önce “Bayramlarda göndere Kürdistan bayrağı çekilmesi” talimatıyla tartışmaları başlatmıştı. İlk etapta yalnızca “bayramlar için” denilerek kamuoyunun nabzı yoklanmış, ardından da konu Kerkük Kent Konseyi'ne getirilmişti. Çoğunluğu Kürt üyelerden oluşan Kerkük Kent Konseyi de “şehirdeki tüm resmi binalara sürekli olarak Kürdistan bayrağı çekilmesi” yönündeki kararı almıştı. Konseyin Türkmen ve Arap üyeleri oylamaya dahi katılmayarak süreci tümüyle boykot ederken, Kerkük halkı sokaklara dökülmüş ve yoğun protesto gösterileri yapmıştı. 

‘MİLLİ MARŞ' EŞLİĞİNDE PAÇAVRA ŞOV

Kerkük İl Meclisi'ndeki göstermelik oylamanın ardından hep birlikte Kerkük Kaymakamlık binasına giden üyeler, “Kürdistan Milli Marşı” eşliğinde göndere “Kürdistan bayrağı” çekmişlerdi. Tören sırasında gazetecilere konuşan kent konseyinin Kürt kökenli üyesi Elmas Fadıl Ağa, “Kerkük Kürdistan bölgesinin kalbidir. Kerkük'e Kürdistan bayrağı çekmenin anlamı, bu bölgenin Kürdistan bölgesinin parçası olmasıdır” diyerek asıl niyetlerini açığa vurmuştu.

IRAK PARLAMENTOSU ‘DUR' DEDİ

Irak Temsilciler Meclisi çoğunluk oy birliğiyle Kerkük'te valilik ve devlet binalarının üzerinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının göndere çekilmesini reddetti. Meclis Kerkük petrolünün Irak anayasası 11. Maddesine göre tüm Iraklıların milli gelir kaynağı olduğunu ve bunun eşit olarak IKBY ve diğer iller arasında eşit olarak dağılmasına da karar verdi.

 

Yorum Yaz

  888396

-