4 TEMMUZ 2020 CUMARTESİ

Kübra Değirmenci

SINAV BAŞARISI MI ÖDÜNLEME Mİ?

Kübra Değirmenci

Freud'un ''Savunma Mekanizmaları'', Ego tarafından yönetilir. Size bu mekanizmalardan çok güçlü bir tanesinden bahsetmek istiyorum. "Ödünleme/Telafi etme" mekanizması insan zihninin vurguyu doğru yere yapmasının bir neticesidir. Sonuçları ise hayret verici ve hayran bırakmaktadır. Peki nedir bu ödünleme?

Ödünleme /Telafi Etme: Bireyin kendisinde mevcut olan olumsuzluklar, eksiklikler ile gelen başarısızlık duygusunu başka bir alan veya aynı alanda çalışmalar yaparak gidermesidir. Eksikliği fark edip bunu kapatmasıdır. Örnek vermek gerekirse; Sayısal derslerde başarısız olan bir öğrencinin bu alandaki başarısızlığı telafi etmek için spor, müzik veya resim alanlarına aşırı yönelmesi bir ödünlemedir. Veya sosyal ilişkileri oldukça zayıf olan bir kimsenin bu alandaki başarısızlığını telafi edebilmek için daha çok üzerine gidip meslek grubu olarak da insanlarla daha çok iletişim kurabileceği meslekleri seçmesi de bir ödünlemedir.

Hepimizin az çok bildiği gibi, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi hatiplerinden biri olan Çiçero'nun, zamanında kendisini ifade etmede (tellaffuz ve beden dilinde) güçlük çektiği, bu başarısızlığının üzerine giderek bu durumu normalin üstünde iyi bir seviyeye çıkarması bir ödünlemedir. Peki çift kişilik bisikleti 1891 yılında icad edenlerin kimler olduğunu biliyor musunuz? Ben söyleyeyim. Evet yine bir ödünleme mekanizmasının meyvesi olan çift kişilik bisikletin mucidleri kolları olmayan Charles Tripp ile bacakları olmayan akrobat Eli Bowen'dir.

Kendi benine saygısı, güveni ve inancı olan sağlıklı kimlikler; her zaman, mekân, durum ve şartı verimli kullanabilirler. Başarının bir ''imkân'' meselesi değil de ''istek'' konusu olduğuna tüm benliğiyle şahitlik edebilirler.

Düşüncelerine, hayallerine, ruhuna ve isteklerine doğru hamle ile kulak verebilen insanlar, ödünleme mekanizmasının en güzel örnekliğini teşkil ederler. Toplumdaki yanlış kanı ve kalıplara sıkıştırılmış olan ''Engelsiz, Eksiksiz'' kavramları başarının önündeki bir prangadır. Çünkü biz biliyoruz ki yeryüzünde engelsiz ve eksiksiz olmayan bir insan dahi yoktur. Engelini ve eksiğini bilip bunu o alanla veya başka alanla ödünleyen/telafi eden insanlar vardır. İnsan sahip olduğu becerileri, zamanını ve enerjisini doğru bir şekilde birleştirmelidir. İnsan, kendinde olmayana sadece üzülme ve eziklik vurgusu yapmakla zaman öldürmediğinde başarılı bir ödünleme gerçekleştirmiş olur.

Peki değerli ebeveynlere sorum şu: Çocuğunuzun yeteneğini ortaya çıkaracak olan şey, bir kağıt parçası mı (sınav) yoksa sahip olduğu şartlar, imkânlar dahilinde sorunlara çözüm bulup neler üretebildiği mi?

Sevgili çocuklar ve gençler her biriniz geçtiğimiz bu sınav maratonunda harika işler başardınız. Hepiniz için en güzel kapıların açılmasını temenni ediyorum. Sabrınız, heyecanınız ve keşfetmeye olan merakınız hiç bitmesin.

KÜBRA DEĞİRMENCİ - TERCÜMEİHÂL

KÜBRA DEĞİRMENCİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  198727

-