10 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ

SU İÇEREK SIHHAT BULUN

Hayat kaynağımız olan suyun hem beden hem de ruh sağlığı için inanılmaz faydaları bulunuyor. Reflü ve bazı hastalıkları tamamen yok eden suyun faydası saymakla bitmiyor…


SU İÇEREK SIHHAT BULUN

Vücut ve ruh sağlığımızı korumanın yolu yeterli miktarda su içmekten geçiyor. Öyle ki, vücut ağırlığımızın yüzde 10'undan fazla su kaybı halsizliğe yol açarken, bu oranın yüzde 20'ye çıkması hayati tehlike oluşturuyor. Baş ağrısından kilo kontrolüne sayısız faydası olan suyun, az bilinen faydaları ile ilgili önemli bilgiler veren Diyetisyen Canan Aksoy, kadınların günde ortalama 3, erkeklerin ise 5 litre su içmeleri gerektiğini hatırlattı. Günlük su ihtiyacının alınan kaloriye göre belirlendiğini dile getiren Dyt. Aksoy, bu durumu, "1500 kalori alıyorsanız günde 2 - 5 litre su içmeniz gerekir. Yeterli su alıp almadığınızı, idrara çıkma sayınızı ve idrarın rengini kontrol ederek de takip edebilirsiniz. Yetişkin bir birey günde 6 - 7 kere idrara çıkıyorsa ve idrar rengi açık sarı veya soluk sarı renkteyse yeterli su içimi vardır” şeklinde açıkladı. Diyetisyen Canan Aksoy, su içmenin az bilinen 10 faydasını şöyle sıraladı:

1- Ağız kokusunu önler

Gün içinde az besin tüketimi ve yetersiz sıvı alımı sebebi ile tükürük miktarı azalabilir. Tükürük üretiminin azalması nedeni ile, ağız temizliği için gerekli olan sıvı yetersiz kalır. Bu durum da ağız kokusuna yol açar. Tükürük salgısının azalması, kokunun yanı sıra ağız kuruluğuna da yol açar. Ağız kuruluğu ise yutkunma, çiğneme ve hatta konuşmayı bile etkiler.

2- Saçlara sağlık katar

Yetersiz su içimi saç kuruluğuna, kırılmalara, kepeklenmeye ve saç kayıplarına sebep olur. Su sadece nemlendirmez, vücudu temizleyerek sağlıklı, ipeksi ve parlak saçlara kavuşmamızı da sağlar.

3- Kas kitlesi fazla olanlar için daha çok gereklidir

Spor yaparken sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku ve yeterli su içimine dikkat etmemiz gerekir. Özellikle kas geliştirici antrenmanlar yapanlar için bu 4 kural kilit bir öneme sahip. Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacının da artacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Antrenman ve egzersizlerin hem öncesi hem de sonrasında içilen su aynı zamanda, kasılmalar ve kramplarla başa çıkmada etkili bir yöntemdir.

4- Beyinsel faaliyetler için önemlidir

Unutkanlık merkezi beyin olduğu için bu organımızı iyi beslemeliyiz. Bunun için yeterli ve sağlıklı su içimine dikkat edilmesi gerekir. Susuzluk unutkanlığın yanı sıra, dikkat süresini ve hareket yeteneğini de olumsuz yönde etkiler.

5- Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeye yardımcı olur

Gebelik döneminde vücudun daha fazla suya ihtiyacı vardır. Çünkü bebeğin gelişmesi, anne karnındaki sıvı içinde olur, annenin kan hacmi artar ve bu da daha fazla su ihtiyacı demektir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için, annenin artan su ihtiyacını karşılaması gerekir.

6- Kabızlığın önüne geçer

Lifli besinler, sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar. Ancak ne kadar lifli gıda yenirse yensin, yeterince su içilmediğinde, alınan lifler vücutta etkin bir şekilde kullanılmaz. Yetersiz su içimi, sindirim sisteminin daha az çalışmasına ve buna bağlı olarak kabızlığa yol açar.

7- Stresle savaşır

Beyin dokusunun yüzde 85'i sudan oluşur. Eğer vücudunuzda yeteri kadar su yoksa hem ruhen hem de fiziksel olarak kendinizi stres altında hissedersiniz. Susuzluğa dayanamamamızın sebebi de aslında budur. Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.

8- Böbrek taşı riskini azaltır

Yabancı ve zararlı maddeleri vücudumuzdan uzak tutan böbrekler, yeterli sıvı alınmadığı takdirde bu işlemi gerçekleştirmekte zorlanır. Bu durum birtakım böbrek hastalıklarına yol açtığı gibi, minerallerin birikimi de böbrek taşı oluşumuna neden olur.

9- Kalp dostudur

Kanımız, hücreler için gerekli oksijeni ve diğer maddeleri su ile birlikte daha hızlı taşır. Su içiminin yetersiz olduğu durumlarda, kan hacmi azalabilir ve bu da dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek kalbe düşen yükü artırır.

10- Reflünün en tabii tedavi yöntemidir

Hayat kalitemizi çok ciddi oranda düşüren ve tedavi edilmediği takdirde yemek borusu kanserine dönüşme ihtimali bulunan reflü için yeteri miktarda ve iyi su içmek çok önemli. Su içmek bazı hastalarda reflünün etkisini azaltırken, bazı hastalarda tamamen iyileşme dahi görülür.

  1. SU HAVA GIDA MESKEN BİNEK GİBİ ZARURİ İHTİYACLARIMIZ DEVLET TARAFINDAN GARANTİYE ALINMALI. BEN ŞUNU ANLAMIYORUM SUYUN HAZIRI MI OLUR? NİYE ÇEŞMEDEKİ SU İÇİLMEZ Kİ? BİZ NİYE SU FATURASI ÖDÜYORUZ ? BELEDİYE VE DEVLET NİYE VERGİ ALIYOR ,ALLAHIN BU GÜZEL MEMLEKETE İHSAN ETTİĞİ SUYU KİRLETMEK İÇİN Mİ? AYRICA İÇEMEDİĞİMİZ SUYLA NASIL OLUYOR DA ELİMİZİ YÜZÜMÜZÜ YIKAYIP YEMEK PİŞİRİYORUZ ? YETER ARTIK HERŞEYİ BOZDUNUZ SUYU BARİ TEMİZ BIRAKIN.

  2. NERDEN BULUCAZ TEMİZ SUYU? SU CENNETİ ÜLKEMİZDE BELEDİYELERİMİZ BÜYÜK BİR MARİFETLE SUYU PİSLETİP KİRLETİYORLAR VE BİZİ SU ÜLKESİNDE SU TÜCCARLARININ KUCAĞINA ATIYORLAR. ONLAR İSE SUYUN KİMYASINI BOZUP PİLASTİK KAPLARDA BEKLETEREK ÖLDÜRDÜKLERİ SUYU BİZE ANCA BENZİN SATILACAK FİYATTA SU SATIYORLAR.AYRICA LOKANTALARDA ESKİDEN SU İKRAMDI ŞİMDİ İSE BİR BARDAK KADAR SU BİR İKİ LİRAYA BİZE ADETA ZORUNLU SATILIYOR.

Yorum Yaz

  891788

-