23 EYLÜL 2020 ÇARŞAMBA

SÜNNET İÇİN EN İDEAL ZAMAN YENİDOĞAN DÖNEMİ

Erkek çocuğu olan aileler için en önemli konuların başında gelen sünnet kültürel olarak da erkekliğe atılan ilk adımdır. Sünnet 2-6 yaş arasında yapıldığında ileriki dönemlerde olumsuz sonuçlara neden olabileceğinden yenidoğan dönemi sünnet için en ideal zamandır.


SÜNNET İÇİN EN İDEAL ZAMAN YENİDOĞAN DÖNEMİ

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Akman, sünnet konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Sünnet, tıbbi olarak uygun yöntemlerle her yaşta yapılabilmekte ancak sünnetin erken dönemde yapılması çocuğunuza önemli avantajlar sağlamaktadır. Çocuğun 2-6 yaş arası özellikle de 4-5 yaş devresi psikososyal gelişme dönemidir. Çocukların bu yaş aralığında sünnet edilmeleri ileride ciddi psikolojik sorunlara neden olabileceği için tavsiye edilmemektedir. 7 yaşından sonra durgunluğa giren psikososyal devre ergenlik çağına kadar devam etmekte. Bu yaşlarda yapılacak sünnet çocuğun toplumun bir üyesi olduğunu fark etmesini sağlayarak, gelişimi için önemlidir. Sünnetin ilk 20 günde ya da 6 yaşından sonra yapılması daha uygun görülmektedir.

Bebeğinizi hayatının ilk günlerinde sünnetle yormayın

Çocukta psikolojik etki bırakmaması, iyileşmenin ve bakımın daha kolay olması gibi nedenlerle yenidoğan sünneti tercih edilmektedir. Sünneti, bebeğin sağlığına faydaları nedeniyle yaptırmak önemlidir. Ancak bebeğin doğar doğmaz sünnet edilmesi, doğru bir yaklaşım değildir. Yeni doğmuş bir bebeğin, hayatının ilk günlerinde mücadele etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunun yanında bebekte sarılık, kilo kaybı, emme yutma sorunu ya da solunum problemleri yaşanabilmektedir. Bu durumlar ilk bir haftanın ardından netleşmektedir. Sünnet için bu sürenin geçilmesini beklemek daha uygun olacaktır.

Annenin toparlanması beklenmeli

Yeni doğum yapan annenin iyileşmesi normal doğumda 2-5 gün arasında sürerken, sezaryende bu süre 1 haftaya kadar çıkabilmektedir. Sünnet olan bebeğin bakımı genellikle anne tarafından yapılmaktadır. Bu durum bebeğin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca zor zamanlarda annenin bebeğinin yanında olduğunu hissettirmesi de anne bebek yakınlaşmasını artırmaktadır. Bu faktörler de değerlendirildiğinde sünnetin 7 gün ve sonrasına bırakılması hem anne hem de bebek açısından daha uygun olmaktadır.

Yorum Yaz

  805809

-