12 AĞUSTOS 2020 ÇARŞAMBA

TAMAM DİKKAT ÇEKMEYİ BAŞARDINIZ ŞİMDİ SUSUN!

Gün geçmiyor ki kusursuz insan vücuduna uyumlu olduğu iddia edilen bir ‘yapay uzuv’ geliştirilmesin. Her zamanki gibi bir dizi açıklamalar ve ‘farelerde denedik eh işte biraz uyumlu oldu’ klişesinden sonra çalışmaların devam edeceği açıklaması yapıldı. Bilim dünyasında dikkat çekmeyi başaran bu arkadaşların şimdilik susmaları insanlık için hayırlı olacaktır.


TAMAM DİKKAT ÇEKMEYİ BAŞARDINIZ ŞİMDİ SUSUN!

Yeni Söz / Sercan Barlık

Kanada'da Ottawa Üniversitesi'nde yapay organ üretimi üzerine çalışan bilim insanları elmadan kulak geliştirmeyi başardıklarını iddia etti. Son zamanlarda yeni bir alan olarak tıp dünyasının oyalandığı ve mütehassıslar tarafından umut verici olarak görülen gelişmeler henüz sonuç vermiş değil.

ÇOK UCUZ BİR MALZEMEYMİŞ

Doçent doktor Andrew Pelling, öncülüğündeki ekip, laboratuvarda elma dilimleri üzerinde insan doku ve hücreleri geliştirildi. Pelling, "Bitkilerde damar oluşumuna yardım eden ve çevresindeki hücrelerin işgaline açık yapılar bulunuyor. Bunu geliştirebilmek gerçekten zor. Ama bu sorunu oldukça ucuz bir malzeme ile çözdük" dedi. Başta doğal malzemelerden üretildiği için sevindirici bir haber gibi görülse de bu sizi yanıltmasın. Zira insandan insana nakledilen uzuv ve organlar bile nakledilen vücuda adapte olamıyor. Kaldı ki ucuz ve insan vücuduna tamamen yabancı maddelerin uyumluluğu söz konusu olamaz.

TEBRİKLER İNSANLIĞI KURTARDINIZ!

Andrew Pelling, "Bir sonraki adım, bu yöntemin daha karmaşık sistemlerde, organ, kemik ya da kaslarda kullanılıp kullanılamayacağını denemek. Bu çok hesaplı malzemeyle, birçok farklı yapıyı geliştirebiliyoruz" diye konuştu. Daha bir kulak yapamadıktan sonra, projelerine para aktarılması için kırk takla atan bilim insanları, öncelikle insan sağlığını tehdit eden etkenlerle uğraşsa bunlara gerek kalmazdı.

FARE BİLE BUNA ÇOK KIZDI, KABUL ETMEDİ

İşlem, elmadaki bazı hücrelerin ayıklanmasıyla başlıyor. Geriye kalan selüloz, hücre üretimi için "yapı iskelesi" olarak kullanılıyor. Elma kulağın denendiği farelerin bağışıklık sistemi yapıya karşı çok az tepki gösterdi. Kulağın kullanılabilirliği için klinik testler devam ediyor. Yani demek oluyor ki ‘başaramadınız'. Farelere eziyet etmeyi bırakıp insanlığa kesin sonuçlarla fayda sağlayacak daha bilimsel mecralarda çalışmayı deneyin…

Yorum Yaz

  555101

-