TAŞERONDA SÖZLEŞMEYE SON, 4B’LİYE SÖZLEŞMEYE DEVAM!

Okuyucularımızdan gelen talepler üzerine konuyla ilgili yaptığımız araştırmada tüm taşeron personellerin kadroya geçirilmesi yanında 4B statüsünde çalışan personelin her yıl sözleşmeye tabi olarak çalışması ve kadrolu memur haklarından yararlanamıyor olmalarının doğurduğu mağduriyeti gördük.


TAŞERONDA SÖZLEŞMEYE SON, 4B’LİYE SÖZLEŞMEYE DEVAM!

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün verdiği müjdeyle yaklaşık 400 bin kişi devlet kadrosuna alınıyor. Bilindiği gibi kamuda 4 farklı statü mevcut. Bunlar 4A'lı daimi kamu personelleri, 4B'li sözleşmeli personeller, 4C'li geçici personeller ve 4D'li işçi statüsünde ki personeller. Taşeron personellerin 4D'li daimi kadrolu işçi statüsüne alınacağını belirten çalışma bakanı Jülide Sarıeroğlu, bu konuda haber bekleyen yüzbinlerce kişiyi tatmin edici bir çalışmayı tamamladıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamayla 4C'li geçici işçi statüsündeki personellerin de 4B statüsüne alınacağı belirtildi. Fakat 4B statüsünde çalışan personellerin de taleplerinin ve mağduriyetlerin olduğu biliyor. Bu statüde çalışan bir çok personel gerek sosyal medyada gerek kamu forumlarında yaşadıkları mağduriyetleri paylaşıyor ve taşeronlara verilen kadro hakkının kendilerine de verilmelerini talep ediyor. İşte o mağduriyetlerden bazıları...

Konu Sözleşmeli personel Memur
1. dereceden yakınının vefatı 3 gün izin verilir 7 gün izin verilir
Eşi doğum yaparsa 2 gün izin alabilir 10 gün izin alabilir
Evlenirse 3 gün izin alabilir 7 gün izin alabilir
Vergi dilimi Tüm sözleşme ücreti gelir vergisine tabi Sadece bazı maaş kalemleri gelir vergisine tabi
Ücretsiz doğum izni Sadece 1 yıl 2 yıl
Süt izni 1 yaşına kadar günde 1,5 saat izin var İlk altı ay günde 3 saat, ikinci altı ay günde 1,5 saat izin hakkı var
Görevde yükselme Görevde yükselme sınavına giremiyor girebiliyor
Eş durumu mazeret tayin hakkı Sözde verilmiş bir hak var. Ama eşlerden ikisinin de sözleşmeli olması gerekiyor Eşi, özel sektörde işçi olsa dahi nakil isteyebiliyor
Yıllık izni Bir sonraki yıla aktarma yok Kullanılmayan izin bir sonraki yıla aktarılabiliyor
Arazi Tazminatı Alamıyor Aynı unvandaki memur alabiliyor
Yurt dışındaki eğitim veya görevlendirme Yok Var
Tayinlerde harcırah Tayin hakkı yok

Var

Dileriz önümüzdeki günlerde bu konuda da bir adım atılır ve kadrolu memurlarla aynı işi yaptığı halde aynı haklara sahip olmayan 4B'li personellerde kadroya geçirilir.

 1. 4/B li personel aynı memurlar gibi Kpss ile atanmaktadır ama aynı haklara sahip değildir. Bu haksızlık giderilmeli, 4/B li personel kadroya alınmalıdır..

 2. Teşekkür ederiz çok güzel anlatmışsınız umarım duyulur artık Sesimiz bitsin artık bu adaletsizlik 4 b liler çok mağdur aile birliğimiz bütünlüğümüz kadro istiyoruz ....

 3. 4b personele yapılan adaletsizliktir vicdanlarınızı sorgulayın yetkililer.

 4. Sozkesmeli , kamu personeli olmayan aile sagligi elemanlarina vekil ebe hemsirelerede kadro istiyoruz.850bin kisiye kadro verip 5 yada 6binlik kisiye helede saglik sektorune verilmemesi cok aci...Turksagliksen imza kampanyasina destek verelim arkadaslar.

 5. Dikmen Ağa

  Kadro kadro diyorsunuz Haktan hukuktan bahsediyorsunuz da bu taşeronların torpille girip bedavan kadro aldığını hiç konuşmuyorsunuz.Yahu okadar kpss ile girmek için uğraşan insanlar varken bu hakyiyicilere daha fazla hakyedirmek müslüman a yakışır mı Allah elbet sorar bu hakkı size yazıklar olsun bunca sınavla girmeye çalışan insanların hakkını yediğiniz için....

 6. Teşekkür Ederiz ÇOK güzel özetlemişsiniz !! Aynen ...

 7. Yazık keşke okuyup yıllarca okul sınav desr diye kendimizi yırtacağımıza yangelip yıllarca yatıp sonra da siyasi torpille işe girseydik şimdi sözleşmeli değil de kadrolu olurduk.6 yıl çakılı kalacağımıza yerimizde evimizde kadromuz olurdu.Hakkımı helal etmiyorum ahirette davacıyım.Rabbime şikayet ediyorum..

 8. Hakkımızı savunan yok denecek kadar az. Desteğiniz için sonsuz teşekkürler..

 9. Haktan Hakyemez

  Milleti okumamaya yönelten bir yasayı istemiyoruz.Eğitim almayanlar eğitim alandan üstün oluyor. Çocukları okula göndermek anlamsız olacak ! Üniversite bitirmemize rağmen ne işsizlik maaşı alabiliyoruz nede hakkımızı ! Üniversite bitirip kpss ye giren memur adaylarına ,en azından ihtiyacını karşılayacak şekilde işsizlik maaşı ödeyin ! Ailemizin yanında engelli gibiyiz yani bir değerimiz yok ve onlara maddi konuda muhtacız ! Adalet nerede hocam ? Üstüne bir de okul okuyan 4 b adaylarının değeride düşürülüyor !.

 10. Mağduriyetimizi dile getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum . İnşaallah 4b kilere yapılan haksızlıklar biran önce son bulur..

 11. Teşekkür ederiz haberiniz için bize sahip çıkan yok kpss mulakat ile bu işe girdik 5 yıldır kadro alamiyoruz ne tayin hakkı ne izin devri gibi bir çok hakkımiz yok aynı işi ayni sartlarla girdiğimizde halde kadro alamiyoruz.

Yorum Yaz

  012800

-