Ayşe Yıldız

TEKNOLOJİ

Ayşe Yıldız

Aranız nasıl teknoloji ile?

Nuh nebiden kalma cep telefonunuza sıkı sıkı yapışanlardan mısınız?

 Aman bozulmasın, yenisi yokmuş piyasada, diyor musunuz?

Akıllı telefonlar korkutuyor mu sizi?

Elinize aldığınızda nabzınız yükseliyor mu?

 Bozarım diye mi korkuyorsunuz yoksa çoluğa çocuğa kendimize güldürürüz diye mi?

 Bu suallerin cevabı yaşınızı da ele verecektir. Gençler hemen kızmayın yaşlılara, biliyor musunuz, bu sadece bize mahsus değilmiş. Avrupa'da yaşlıların yeni teknolojileri kullanabilmesi için kurslar düzenlenirmiş. Demek oluyor ki sadece bizim hacı emmilerimiz değilmiş banka ATM'lerinden para çekemeyen, evindeki kombinin yazlık- kışlık ayarını yapamayan, Toros'a taktırdığı Çorum kaloriferinin konforunu son model aracın klimasında bulamayan. Sayın yaşlılar “Efendim, mesele kültüreldir. Bunlar bizim kültürümüze ters …” deyip işin içinden sıyrılamıyoruz.

Her yenilik heyecanlandırıyor mu sizi?

 Daha yeni aldığınız telefonu henüz keşfedemeden, her gün yeni özelliklerini öğrenip “Vay be!” nidalarınız bitmeden yenisi mi çıkardılar?

Yetişemiyor musunuz takip etmeye?

Yarın önümüze ne koyacaklarını tahmin edemiyor musunuz?

 Daha ötesi ne yapılabilir, sona dayandı işte diyor musunuz?

 Kaygılanmayınız, eğer doğru ise dedikodular, on yıl sonrasının teknolojisi hazırmış, eldekileri tüketmeye bakıyorlarmış.

 Bebek arabalarında ellerine cep telefonu verilmiş çocuklar görüyoruz AVM'lerde. Şimdinin çocukları, konuşmaya başlamadan hatta yürümeye başlamadan öğreniyorlar akıllı telefonları, tabletleri kullanmayı.

 Bunun zararlarını yahut varsa faydaları tartışılıyor. Çağın gereğidir, akışına bırakalım diyenler de var, çocuğuna ekran yüzü göstermediğini övünerek anlatanlar da.

Sanırım bu mücadelenin kaybedeni yok, muarızı da musahibi de. Müptelası zaten kendini dünyaya kapatmış, ha teknoloji olmuş ha başka bir şey.

 O, kendini bağlayacak bir yer bulur nasıl olsa.

 

AYŞE YILDIZ - TERCÜMEİHÂL

AYŞE YILDIZ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  506152

-