15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

TEKNOLOJİYE VE ÜRETİME YATIRIM YAPAN ÖMER DOĞAN’IN TEK DERDİ VAR: HERKES KİTAP OKUSUN

 Küresel güçler tarafından Türkiye ekonomisine ve Türk lirasına yapılan saldırılar sonucu artan kağıt maliyetlerini fırsatçılığa çevirmeyen ucuzkitapal.com’un sahibi Ömer Doğan, “Çok kazanç insanı mahveder. Önemli olan katma değerli kazanç. Kaliteyi bozmadan üretimdeki maliyet girdisini düşürdüm. Tek derdimiz milletimiz okusun” dedi.


TEKNOLOJİYE VE ÜRETİME YATIRIM YAPAN ÖMER DOĞAN’IN TEK DERDİ VAR: HERKES KİTAP OKUSUN

MÜLAKAT: FIRAT İPEK

Kitap okuma sevdasını tüm Türkiye'ye yaymak için ikinci el kitap satmaya başlayarak sektöre giren memleket sevdalısı Gaziantepli Ömer Doğan, ucuzkitapal.com'u kurdu. 1 TL'den, 2 TL'den sattığı eserlerle milletimizi kitaplarla buluşturan Ömer Doğan, kültür dünyamıza, ekonomimize, eser sahiplerine, yayımcılara ve dahi dağıtım yapan firmalara katma değer oluşturdu.

Her zaman yenilikleri ve teknolojiyi takip eden Ömer Doğan, geçtiğimiz yıl yaptığı üretim ve teknoloji yatırımıyla şirketini büyüttü. Sipariş takibini el yordamı ve kağıt çıktısından kurtararak çağa uygun hale getiren Doğan, hızlı ve doğru sipariş ağını kurdu. Böylece gereksiz kağıt çıktısı maliyetinden de şirketini ve ülkeyi kurtararak milli servetimize sahip çıktığını gösterdi.

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve dolar artışı yüzünden artan kağıt maliyetlerini de satışlarına yansıtmayan Ömer Doğan'ın tek derdi herkes kitap okusun.

Yüzde yüz yerli ve milli düşüncelerle hareket eden Ömer Doğan ile gerçekleştirdiğimiz mülakatı istifadenize sunuyoruz. Şimdiden iyi okumalar...

ucuzkitap1

FIRSATÇILIK YAPMADIK, YAPMAYIZ

 Kağıt fiyatlarının fahiş artışı haliyle kitaplara da yansıdı. Siz bu artan maliyetleri sattığınız kitaplara yansıtacak mısınız?

Elimdeki mevcut kitaplar için zam yapmayı düşünmüyorum. Yeni bastığım kitapların için maliyetin biraz üzerinde mecburen yapacağım. Ama şu da bir gerçek; biz firma olarak maliyetine yakın bir fiyattan sattığımızdan dolayı şu an maliyetin altında kalan bir fiyat oluştu. Bu da açık açık zarar ziyan demektir. Ne olacak? Maliyeti denkleştirmek ya da maliyetin biraz üzerinde kar marjı koyacağız. Ama bunu asla fırsatçılığa dönüştürmeyeceğiz.

 İnternet satışı yapan tüm firmalar zam yaptı...

 Piyasada ben daha yeniyim. Daha çok tanınmak ve atılım yapmak istiyorum. Zam yapanlar bir şekilde daha az satarken ben zam yapmayarak daha çok satış yapıyorum. Sürümden kazanacağım.

 Peki üretim kalitesi düşecek mi?

Kesinlikle kaliteyi bozmadan üretim noktasındaki maliyet girdilerine de düşüreceğim. Bir de sürüm maliyeti vardır adetler azaldıkça maliyeti yükselir. Adetler yükseldikçe maliyeti de ister istemez düşme olur. Bu ekonomik dar boğazda yolum bu.

 KALİTELİ ARTIRIP ÜCRETİ UCUZ TUTARIZ

 Yani ucuz kitap, çok satış daha mı kazançlı?

Ülke insanımız okusun istiyoruz. Zaten derdimiz bu. Katma değerli kazanç daha önemlidir bana göre. Çok kazanç insanı mahveder. Adım adım yükselmek lazım. Ben Gaziantepliyim. Gaziantep insanı çalışkandır. Üretir ve kaliteyi arttırır ve ücreti de hep az tutar. Benim de gayem ücreti az tutmak.

 Herkesin kitap okumasını dert edinmişsiniz. Bu düşünceniz eyleme nasıl dönüştü?

E-ticarete ikinci el kitap işiyle girdim. Önce şöyle bir karar aldık kurulalım. Zar zor kazanarak fazla zarar etmeyerek sermayesiz bir şekilde bu şirketi getirdik buraya. Ama bu dünya çapına uygun bir şirket yapısı değil.

 Şirket yapısında değişikliğe mi gittiniz? 

Erdoğan Şirket Dağıtım ve Limited Şirketi, Aperatif Kitap Anonim Şirketine geçirmek için bir proje başlattık. Bu projeyi tam 2017'nin ocak ayında fiiliyata döktük. 6 ay araştırmadan sonra yazılım fizibilitesi yapıp yola çıktık.

ucuzkitap4

 DİJİTAL SİSTEME GEÇTİK

 Yeni şirket yapılanması daha mı profesyonel?

Hedef şöyleydi; yeniden doğuş. Ama nasıl? Profesyonel, tecrübeli, cesaretli, bilimsel, yapay zekayı içine katan bir alt yapıya sahip şirket mantığıyla olmasını arzu ettik. Bunu başardık.

 Nasıl başardınız?

Birden fazla siteyi tek bir programda yönetmeyi öğrendik, uyguladık ve yaptık. Biz kağıt çıktıları alarak sipariş hazırlıyorduk. Kağıt çıktılarını attık. Yerine daha pratik olan dijital sisteme geçtik.

 ONLINE EĞİTİMLERE BAŞLADIK

 Artık kağıt çıktısıyla sipariş takip etmediğinizi söylediniz. Teknolojiye yaptığınız başka yatırımlarınız var mı? 

Şöyle bir karar aldık ve online eğitim platformu oluşturduk. Oradan gençlerimize bir yıl boyunca dersleri takip edebileceği bir ortam oluşturduk. Kağıt yurt dışında DVD yurt dışında o zaman ne yapacağız. Dönüşüme başlayacağız hemen adrenalin yayınları online eğitim oluşturduk. Eğitimlere başladık bile.

 Teknolojik bu hamlenizin satışlara etkisi nasıl oldu?

Şu an satışlar çok güzel inanın siparişleri yetiştiremiyoruz. Gece 12'lere kadar çalışıyoruz.

 Allah daha da artırsın. Toplu sipariş oluyor mu?

Geçen bir müşterimiz yaklaşık 2 bin çeşit sipariş verdi. Çünkü fiyatlarımız 1 TL ve 2 TL. Bunlar müthiş derece satılıyor. Bu bir geri dönüşüm. Çöpe gideceğine okunuyor.

 Anlaşılan yapay zeka ucuzkitapal.com'a iyi geldi

 (Gülerek cevap verdi) Bundan sonra Allah'ın izniyle dijitalle gelen siparişlere, daha net satışlar ile daha net hizmet etmek istiyoruz.

 Kültür dünyamıza ve ülkeye kattığınız değer için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

ucuzkitap2

Yorum Yaz

  158512

-