TERÖRİSTLER MESCİD-İ AKSA'DA YİNE İŞGAL ETTİ

İsrailli bir grup Yahudi yerleşimcinin, Mescid-i Aksa'ya girdiği, İsrail polisinin, olaya tepki gösteren Aksa görevlilerinden iki kişiyi darbettiği bildirildi.


TERÖRİSTLER MESCİD-İ AKSA'DA YİNE İŞGAL ETTİ

Mescid-i Aksa'da İsrail zulmü devam ediyor

İsrailli bir grup Yahudi yerleşimcinin, Mescid-i Aksa'ya girdiği, İsrail polisinin, olaya tepki gösteren Aksa görevlilerinden iki kişiyi darbettiği bildirildi.

İsrail işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'da günlerdir devam eden saldırıları sonucu İsrail'in ihlallerini protesto eden Filistinli göstericiler ile İsrail askerleri arasında gerginlik bitmiyor.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani, yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde İsrail polisi eşliğinde yaklaşık 20 kişilik bir Yahudi yerleşimci grubun El-Meğaribe Kapısı'ndan Aksa'nın avlusuna girdiğini belirtti.

Kisvani, Yahudi yerleşimcilerin girişi sırasında İsrail polisinin, olaya tepki gösteren Aksa görevlilerinden iki kişiyi darbettiğini, durumu ağır olan iki görevlinin hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Yaşanan arbedede 9 Filistinli yaralandı

Kudüs'teki Eski Şehir'in yanı sıra Ram, Anata, Ebu Dis ve el-Ayzariye bölgeleri ile Kalendiya mülteci kampında, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı gösteri yapan Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında arbede çıktığını belirtti.

Kudüs'teki hastane yetkilileri de Kalendiya mülteci kampında biri başından olmak üzere 9 Filistinlinin yaralandığını, Kudüs'ün Ram beldesinde 1 ve Eski Şehir'de ise 3 kişinin atılan gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdiğini kaydetti.

Yahudiler için yılbaşı olarak kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde pazar günü Mescid-i Aksa'ya girmiş, yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere askerler ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. Gerginlik pazar gününden bu yana devam ederken önceki sabah İsrail askerleri postallarıyla Mescid-i Aksa'nın etrafı camekanla çevrili minberinin yakınına kadar girmiş ve çatısına çıkmıştı.

İsrail Kudüs'teki polis sayısını arttıracak

İsrail radyosunun haberine göre, Kudüs'teki güvenlik durumunun değerlendirildiği toplantının kapanışında konuşan  İsrail Polisi Genel Müdür Vekili Bentzi Sau, Kudüs tümeninin yüzlerce polisle güçlendirileceğini bildirdi.

Sau, İsrail polisinin kamu düzenini bozanlarla mücadelede kararlı olduğunu ve taş atanların yakalanması için istihbarat çalışmalarını da yoğunlaştıracağını kaydetti.

ABD gerilimden 'derin kaygı' duyuyor

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Mescid-i Aksa'daki şiddet ve artan gerilimden "derin kaygı" duyduklarını belirterek, "ABD, tüm şiddet eylemlerini, özellikle çok sayıda insan için kutsal olan yerlerdekileri kuvvetle kınıyor" dedi.

Earnest, günlük basın brifinginde, İsrail askerlerinin Yahudi yerleşimciler eşliğinde Mescid-i Aksa'ya girişi ve ardından Filistinlilere müdahalesi ile yaşanan olaylara ilişkin soruları da yanıtladı. Earnest, şunları kaydetti: "ABD, Harem-i Şerif çevresindeki son şiddet olayları ve artan gerilimden derin kaygı duymaktadır.

Rutin bir şekilde yaptığımız gibi tüm şiddet eylemlerini, özellikle çok sayıda insan için kutsal olan yerlerdekileri kuvvetle kınıyoruz.

Tüm tarafların itidal göstermesi, provokatif eylem ve söylemlerden kaçınması ve Harem-i Şerif üzerindeki değişmemiş tarihsel statükoyu hem söz hem de uygulamada muhafaza etmesi kesinlikle kritik önem taşıyor."

‘Saldırı kirli emellerin somut adımlarıdır'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, "Bu çirkin saldırılar, Mescid-i Aksa'ya yönelik, zamansız ve mekansal bölmeyi amaçlayan kirli emellerin somut adımlarıdır.

Ancak inanıyorum ki tüm İslam dünyası Mescid-i Aksa'yı asla başkalarının insafına ve tahakkümüne bırakmayacaktır" dedi. Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılara ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Gürcan, Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ilk kıblesi, üç kutsal mabedinden biri olduğunu ifade etti.

Bu kirli saldırının asla kabul edilemez olduğunu vurgulayan Gürcan, "Hangi inanca ait olursa olsun mabetler, asgari ihtirama layıktır.

Kim olursa olsun, mabetlere gerekli saygıyı göstermeyenlerin, insanlıkları sorgulanır.

Kaldı ki Mescid-i Aksa sıradan bir mabet değildir. Müslümanların ortak kutsalı ve ortak mirasıdır. Miraca yükselen Hazreti Peygamberin ayaklarının izi değmiştir" diye konuştu. Mescid-i Aksa'ya giren postalların, Kudüs'ün ilk fatihi Hazreti Ömer'in hatırasını kirlettiğini belirten Gürcan, "Bu mübarek Mescid'e yapılan saldırı, Kudüs'ü ikinci kez fetheden Selahattin-i Eyyubi'nin kemiklerini sızlatmıştır" dedi.

Türkiye'den İsrail'e: Postalınızı elinize veririz

AB Bakanı Volkan Bozkır, "Mescid-i Aksa'ya postalla giren askerlere mesaj yolluyorum. Oradan hemen çıkmazsanız postalınızı elinize veririz'' dedi. Mescid-i Aksa'nın hem Türklerin hem İslam aleminin kutsal yeri olduğunu vurgulayan Bozkır, buraya herkesin saygı duyması ve bu şekilde davranışlardan kaçınması gerektiğini belirtti. Bozkır, şöyle konuştu: Buraya (Mescid-i Aksa) postalla giren bu askerlere mesaj yolluyorum. Eğer oradan hemen çıkmazsanız postalınızı elinize veririz, koşa koşa arkanızdan bakarız.

Ne Filistin'de ne dünyanın başka bir yerinde bizim kurduğumuz huzur düzenlerini bozmaya da yeltenenlere de Türkiye izin verir. Bugüne kadar vermedi, bundan sonra da vermeyecektir'' diye konuştu.

Endonezya'dan İsrail'e tepki

Endonezya'daki en yaygın islami cemaatlerden biri olan  Nahdlatul Ulama'nın lideri KH. Said Aqil Siradj, Mescid-i Aksa'daki şiddet ve artan gerilimin üzüntü verici olduğunu belirterek "İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'da uyguladığı şiddet kesinlikle tolere edilemez" dedi.

Ülkede 40 milyon üyesi bulunan Nahdlatul Ulama'nın lideri Siradj, İsrail askerlerinin Yahudi yerleşimciler eşliğinde Mescid-i Aksa'ya girişi ve ardından Filistinlilere müdahalesiyle çıkan olaylara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Siradj şunları kaydetti: İslam dininde bize öğretilen, tüm inançlara ve insanlara saygı duymaktır. Biz Müslümanlar, kiliselere, tapınaklara veya diğer inançlara ait kutsal mekanlara saygı gösterirken, Müslümanların ibadethanesi olan Mescid-i Aksa'ya ve oradaki Müslümanlara saygı duyulmaması gerçekten ahlak dışıdır.

Endonezya'da Budistlere ait tapınaklar,Hristiyanlar için kiliseler var. İslam dini bize her türlü inanca saygı göstermeyi öğretiyor. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'da uyguladığı şiddet kesinlikle tolere edilemez" diye konuştu.

Hamas kriz masası kurdu

Hamas'ın Mescid-i Aksa'da yaşanan olaylar nedeniyle yoğun diplomasi trafiği yürüttüğü ve kriz masası kurduğu bildirildi. İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey Hamas yetkilisi, "İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarının devam etmesi halinde sahada gerginlik tırmanır. Filistin direniş örgütleri, konu özellikle de Mescid-i Aksa olduğunda ne tavır alacağını çok iyi bilir" dedi.

Yetkili, Hamas'ın, Katar Emiri Temim Bin Hamad Al Sani, Suudi Arabistan, kuzeybatı Afrika ülkeleri, Malezya, Ürdün, diğer Arap ülkelerinden yetkililerle ve bunlara ek olarak, birçok heyetle görüşerek, İsrail'in "çılgınlığının" bir an önce durdurulmasını istediğini kaydetti.

Türkiye'nin seçimler ve kendi içişleriyle meşgul olduğu bir dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hızlı bir şekilde İsrail'in uygulamalarını durdurması yönünde çaba sarf ettiğini ifade eden yetkili, " Hamas yöneticilerinden oluşan bir kriz masası kurdu. Hareket olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Aksa'daki mevcut işgali oldubittiye getirerek kabul ettirmeyi hedeflediğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Yorum Yaz

  057717

-