5 ARALIK 2020 CUMARTESİ

TİMAŞ YAYINLARI AĞUSTOS AYI KİTAPLARI


TİMAŞ YAYINLARI AĞUSTOS AYI KİTAPLARI

 

İNSANLARIN DÜNYASI

ANTOINE DE SAINT-EXUPERY

TİMAŞ YAYINLARI

Sayfa: 176

Antoine de Saint-Exupéry, Küçük Prens ve Gece Uçuşu'nda oldu gibi İnsanların Dünyası'nda Göğün, gecenin, yıldızların ve insanlığın sırlarını büyüleyici üslubuyla bir şahesere dönüştürüyor. Posta pilotluğu yaparken başından geçen maceralarını hikâyeleştirdiği İnsanların Dünyası, Saint-Exupéry'nin gizli dünyasına pek çok kapı aralıyor. Fransız Akademisi Roman Büyük Ödülü'ne ve Kurgu Dışı Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü'ne layık görülen roman, Sibel Kuşca Güngör'ün Fransızca aslından çevirisiyle...

 1_16

  

BOĞAZİÇİ'NİN TARİH ATLASI

SEDAT BORNOVALI

TİMAŞ YAYINLARI

Sayfa: 280

Geçen yüzyılda Salah Birsel Boğaziçi'nin insan haritasını sunmuştu; şimdi ise Sedat Bornovalı Boğaziçi'nin tarih ve mimari haritasını çıkarıyor. Boğaziçi'nin Tarih Atlası adlı bu çalışma, bugüne kadar yazılan, anlatılan, bizlerin de zaman zaman iştirak ettiğimiz Boğaz gezilerinde duyduğumuz hikâyenin dışına çıkıyor. Mimarlık ve sanat tarihçisi Sedat Bornovalı dünyada bir örneği dahi olmayan Boğaziçi'nin her iki yakasına sıralanmış tarihi ve kültürel mirası incelikle ve yüze yakın orijinal görsel eşliğinde anlatıyor. Okuru tadına doyulmaz bir Boğaz gezisine çıkaran Bornovalı, rotasını Evliya Çelebi'nin rüyasında "Seyahat Ya Resulullah" dediği Ahi Çelebi Cami'nin önündeki Yemiş İskelesi'nden başlatıyor. Her iki yakadaki camileri, yalıları, kültür merkezlerini, hatta hikâyesi olan apartmanları sırayla anlatarak Kavaklar'a kadar uzanan mavi bir tarih yolculuğu sunuyor.

2_3

  

 

ŞAŞIRT KENDİNİ

LISA CURRIE

GENÇ TİMAŞ

Sayfa: 160

 

Her günü yeni bir başlangıç haline getir!

Yeni bir şey denemek için eşsiz ve yenilikçi yollarla dolu olan ŞAŞIRT KENDİNİ, her günü anlamlı kılmak için bize basit aktiviteler sunuyor. Bu kitaptaki tüm sayfalar ya kendi benliğini keşfetmen için, ya da dünyaya açılman için hazırlandı. Ruh halin hangisine uygunsa onu seç!

Geliştirdiğin fikirleri ve deneyimlerini kaydetmen için bolca yer sunan bu mutluluk rehberini istersen bir arkadaşınla paylaşabilirsin, istersen de her gün kullanacağın bir kişisel taktik kitabı haline getirebilirsin.

 Başlamak için istediğin sayfayı aç!

 3_4

 

GENÇLERİN GÖZÜNDEN ALLAH RESULÜ

CÜNEYD SUAVİ

GENÇ TİMAŞ

Sayfa: 336

 

Bu kitabı yazarken, gençlik yıllarımı hatırlamadan edemedim. Tam yarım asır önce ortaokul ya da lise yıllarındayken, kendime bir soru sorup durdum:

“Gençliğe adım atarken ‘ÖRNEK' olarak kimi seçmeliyim? Kime benzemeliyim ki hayatım ona göre şekillensin?”

 O günlerde belki yaşım gereği, düşündüğüm tek şey meşhur olmaktı. Herkes ben tanıyıp sevmeliydi. Saygı duymasalar bile bana özenmeliydi. Zaten uzun yıllar boyu önüme konan örnekler hep meşhur kişilerdi:

Müzisyenler, aktörler, sanatçılar…

Yani herkes tarafından alkışlananlar…

'68 Kuşağı'ndan biri olarak, sonunda bir gitarla yola çıktım. Ve en değerli yıllarımı o nedenle harcadım. Ama sonra fark ettim ki, gerçek alkış ‘meleklerin' alkışlarıymış. Allah'ın ve Resulü'nün rızasındaymış. Madem hakikat budur, ben de Allah Resulü'nün hayatından bahsederek ‘EN GÜZEL ÖRNEK'İ göstermeye çalıştım.

4_3

 

YUNUS EMRE'DEN SEÇMELER

ANTİK YAYINLARI

Sayfa: 192

 

Dini-Tasavvufi Türk Halk Edebiyatı olarak da bilinen tekke şiirinin gelmiş geçmiş en büyük temsilcisi Yunus Emre, gönül dünyasında yaşadığı ilahi aşkı, bu aşkla baktığı doğayı ve insanları samimi bir coşku ve heyecanla dile getirdiği şiirlerinde anlatıyor.

Yunus'un şiirlerindeki tasavvuf felsefesi, Yakın Doğu medeniyetinin eseridir. Fakat geri kalan her şey; dil, vezin, nazım şekilleri, nakaratlı dörtlükler, kısacası bütün bir üslup millidir; halkın içinden, halkın yaşattığı estetikten alınmıştır. Yunus Emre divanından seçtiğimiz şiirlerden oluşan bu eserde onun gönül coşkunluğunu derin bir sadelik içinde soluyacaksınız.

 

 5_1 

 

 

Yorum Yaz

  862318

-