14 AĞUSTOS 2020 CUMA

TÜRKİYE İŞİNE GELENİ YAPAR, BU BÖYLE BİLİNE

ABD! Ya haddini bileceksin ya da haddini bildireceğiz


TÜRKİYE İŞİNE GELENİ YAPAR, BU BÖYLE BİLİNE

“Türkiye, Washington yönetiminin hislerine göre her gün pozisyonunu mu değiştirecek?” diyen Çavuşoğlu, “Türkiye, ABD'nin bir eyaleti değil, bağımsız bir ülkedir. Bir ülkenin başka bir ülkeye yönelik adil olmayan her kararına katılmak zorunda değiliz. Ayrıca ilke olarak biz yaptırımlara karşıyız" ifadesini kullandı.

 

 

BİZ DİPLOMASİ VE DİYALOGDAN YANAYIZ

 

Litvanya'da ziyaretlerde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti ile Litvanya Cumhuriyeti hükümetleri arasında "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma" imzalandı. Çavuşoğlu, ABD Kongresinden bir heyetin Türkiye'deki temaslarına ilişkin bir soru üzerine, her şeyden önce iki ülke arasındaki diyaloğun önemine işaret ederek kendisinin de dışişleri bakanı olarak diplomasi ve diyalogdan yana olduğunu söyledi.

 

 

TÜRKİYE, ABD'NİN HİSLERİNE GÖRE HAREKET ETMEZ

 

Artık ilişkileri geliştirmek için tehdit dilini bir tarafa bırakmak lazım diyen Çavuşoğlu, "Bir yönetim (ABD yönetimi) Helsinki'de Rusya hakkında bir şeyler söylüyor. Sonra halktan ve kendi yönetiminden baskı gelince ertesi gün başka şeyler söylüyor. Türkiye, Washington yönetiminin hislerine göre her gün pozisyonunu mu değiştirecek? ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına neden katılmadık? Çünkü uygun ve adil değil, aynı zamanda bir ülkenin tek taraflı kararı. Türkiye, ABD'nin bir eyaleti değil, bağımsız bir ülkedir. Bir ülkenin başka bir ülkeye yönelik adil olmayan her kararına katılmak zorunda değiliz. Ayrıca ilke olarak biz yaptırımlara karşıyız” ifadesini kullandı.  

 

 

‘İSTEDİĞİMİ YAPARIM DERSEN KARŞILIĞINI ALIRSIN'

 

Türkiye'nin acil ihtiyacını karşılayacak bir müttefikin olmadığını belirten Çavuşoğlu, "ABD Patriotları şu anda bize satma garantisi verebiliyor mu? F-35'te bile her gün ciddi tehditler, 'yok Kongre'den geçmez, yok şu olmaz bu olmaz' hep böyle şartlar koymaya çalışıyorlar” dedi. Çavuşoğlu, “Bunu anlamaları gerekiyor. F-35'in ortağıyız zaten. Ortak üretim yapıyoruz. Bazı parçalar Türkiye'de üretiliyor. Bu çok taraflı bir projedir. Türkiye de bunun bir parçasıdır. 'Ben istedim, Türkiye çıkar.' Bu yaklaşım yanlıştır. Kovboy filminde olduğu gibi 'Ben istediğimi yaparım.' derse o zaman bunun mutlaka bir karşılığı da olur" diye konuştu.

Yorum Yaz

  504405

-