Günün Tarihi

TÜRKİYE’NİN İLK GÜZEL BACAK(!) MÜSABAKASININ YAPILMASI

Günün Tarihi

7 Eylül 1925: Türkiye'nin İlk Güzel Bacak(!) Müsabakasının Yapılması

 

 Cumhuriyet Gazetesinin verdiği şu haber gönül verilen “Batılılaşma hamlelerinden” biriydi: “Evvelki akşamki Güzel Bacak müsabakasına dört hanım iştirak etmiştir.”

 

Bir başka “Batılılaşma” örneği, 1927 Aralık ayının 15'inde gazetelerde görülen “Sarıkamış'ta, askerî ve mülkî erkânın katıldıkları muhteşem bir “balo” haberiydi.

 

 

Falih Rıfkı, bir yabancı ağzından başka bir Batıcılık tablosunu da şöyle çizmektedir: “Geri bir toplumu ilerletecek en uygun demokrasi (!) tarzını Atatürk bulmuştur. Türkiye'de bir iki yüzyıl sonra göremeyeceğimizi, onun rejimi altında gördük .Ben 1932 yılında, güney illerinden birinin halkevinde bir Ramazan günü, hanımlı erkekli öğle yemeği yemiştim. Kimsenin yan baktığı yoktu.' (Kabaklı,1989:369)

 

Dönemin şahitlerinden Münevver Ayaşlı gelişmeleri şöyle anlatır: Ankara'da ilk Cumhuriyet Balosu, Yahudi Fresko'nun barında verildi. Bu baloya, Fransız Büyükelçisi, kızı ve oğlu da davetli idiler. Gazi teşrif ettiler ve ilk dansı Fransız sefirinin çok güzel kızı ile yaptılar. (Ayaşlı,2003:133)

 

(…) Ankara'nın marşı Valencia ile Fleur d'Amour idi. Bütün ekabir balolarda bu havalar ile dans ediyorlardı. Jet sosyetede, küçük Deka gramofonlarında bu havalar çalınıyor, bunlarla dans ediliyor ve şarkılar söyleniyordu. (Ayaşlı,2003:136)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  726233

-