14 AĞUSTOS 2020 CUMA

TÜRKİYE’NİN SURİYE OPERASYONU ABD’Yİ GERDİ

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki PKK/YPG ve DEAŞ gibi tüm terör örgütlerine yönelik operasyonu için geri sayım sürüyor.  Aylardır planlanan terör koridorlarını temizlik harekâtı artık an meselesi. 


TÜRKİYE’NİN SURİYE OPERASYONU ABD’Yİ GERDİ

ABD Çavuşoğlu ile Pompeo görüşmesinin içeriğini çarpıttı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta Moskova'ya gidiyor. Erdoğan'ın gündeminde Suriye'nin kuzeyindeki terör koridoru var. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD'de Pompeo ile Suriye ve S-400 konularını görüştü. ABD Dışişleri açıklamaya Suriye meselesini çarpıtarak ekledi. Türk Dışişleri ise içeriği yalanladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Robert Palladino, Dışişleri Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki görüşmeye ilişkin şu açıklamayı yaptı.

Açıklamada, "Bakan Pompeo, Suriye'nin kuzeydoğusu ile ilgili devam eden müzakereler konusunda desteğini dile getirdi, aynı zamanda bölgede Türkiye'nin tek taraflı bir askeri eyleminin muhtemel yıkıcı sonuçları hususunda uyarıda bulundu" iddialarına yer verildi.

ABD S-400 konusundaki endişesinden vazgeçemiyor

Pompeo'nun Türkiye'de tutuklu bulunan bazı Amerikan vatandaşlarının durumunu da gündeme getirdiği kaydedilen açıklamada, "Bakan Pompeo ayrıca Türkiye'nin Rusya'dan muhtemel S-400 füze sistemi alması konusundaki endişesini dile getirdi. Ayrıca Türkiye ile ABD arasındaki potansiyel ekonomik fırsatlar da görüşmede ele alındı " ifadelerine yer verildi. Her fırsatta S-400'leri gündeme getiren sözde NATO müttefiki ABD, F-35'lerle ilgili teslimatta sıkıntı çıkaracak açıklamalarını sürekli dile getirirken; Türkiye'nin güney sınırlarını tehdit eden terör örgütü YPG/PKK'yı da ismini değiştirerek SDG kamuflajı altında silahlandırmaya devam ediyor. 

Türkiye'den ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamanın görüşmenin içeriğini yansıtmadığını belirtti.

ABD'nin “Türkiye'nin Suriye'ye tek taraflı bir askeri eyleminin muhtemel yıkıcı sonuçları hususunda uyarıda bulunduk”  açıklamasının Çavuşoğlu'nun görüşmesinde yer almadığına dikkat çeken Aksoy, " ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan ve söz konusu görüşmeden önce kaleme alındığı aşikar olan açıklamanın görüşmenin içeriğini yansıtmadığı gibi; görüşmede gündeme dahi gelmeyen hususlara yer verdiği görülmektedir “ ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  656058

-