19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

'TÜRKİYE ZOR ZAMANINDA SOMALİ'YE EL UZATTI'

Somali Güneybatı/Şebelle Eyaleti Cumhurbaşkanı ve Somali eski Meclis Başkanı Sharif Hassan Sheikh Aden, Yeni Söz’e önemli açıklamalarda bulundu. ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinden sonra Somali’de çok değişiklik oldu’ diyen Aden,  Türkiye ve Somali – Şebelle Bölgesi arasında nasıl bir yatırım birlikteliği olabileceğini anlattı.


'TÜRKİYE ZOR ZAMANINDA SOMALİ'YE EL UZATTI'

Untitled-1_3

Furkan Hasdemir | Yeni Söz

TÜRKİYE ZOR ZAMANINDA SOMALİ'Yİ BIRAKMADI

Türk Devleti ve Türk iş adamları yakın zamanda gerçekleşen Türkiye – Somali İş Programı'na yeterli ilgiyi gösterdi mi?

Öncelikle Türkiye'nin Cumhurbaşkanına Türk halkına ve Türk heyetlere teşekkür ediyorum. 2011'de Somali zor durumdayken o dönemin Başbakanı şu anda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinden sonra Somali'de olumlu anlamda çok değişiklik oldu. O zaman Somali halkının ve Somali Cumhuriyeti'nin yanında kardeşlik yapacağı birine çok ihtiyacı vardı. Türkiye zor zamanında Somali'yi yalnız bırakmadı.

Türk Hava Yolları'nın uçuşları başladığında Somali halkıyla Türkiye halkının arasındaki bağ daha da güçlendi. 2012'de Türkiye'de çok büyük bir toplantı oldu o da ilişkimizi çok güçlendirdi. Bugünlerde gerçekleştirilen kalkınma ve yatırım toplantıları çok faydalı oldu ilişkimizi güçlendirdi ve önemli konular konuşuldu. İş konseyi programında Türk yatırımcıların Somali'ye oldukça yoğun ilgisi oldu bundan memnunuz.

s_1

Somali Güneybatı/Şebelle Eyaleti Cumhurbaşkanı ve Somali eski Meclis Başkanı Sharif Hassan Sheikh Aden

ŞEBELLE'NİN DOĞAL KAYNAKLAR AÇISINDAN ÇOK ZENGİN

Cumhurbaşkanı olduğunuz Şebelle bölgesinde ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Şebelle Bölgesi Somali'nin en zengin bölgelerinden biri özellikle doğal kaynaklar açısından. İki nehrin arasında olması oldukça önemli bir yer haline getiriyor Şebelle'yi. Tarım ve hayvancılık açısından oldukça verime müsait bir bölge burası.

 Özellikle bu bölgedeki muzlar Avrupa'ya gönderilen en kaliteli muzlardı. Ancak bu sektör şu an durmuş vaziyette. Yeniden canlandırılması gerekir. Ayrıca konumu itibariyle balıkçılığa da yatırım yapılabilir. Bölgemizdeki kardeşlerimiz, iş adamlarımız buraya yapılacak yardımlara hazır vaziyette.

Bölgenizde tarım çiftlikleri yapılmak istenirse nasıl bir çalışma yapılır? Ayrıca Şebelle'de ihracat limanı var mı?

Şu anda bu bölgede tarım ve hayvancılık yapan halkımız var lakin ilkel teknikler kullanıldığı için verim gücü düşük. Şebelle'deki liman henüz aktif değil fakat Şebelle başkente yakın olduğu için Mogadişu Limanı ve havaalanıyla koordineli çalışıyoruz.

TÜRKİYE ORTAK OLABİLİR

Ortak yatırım konusunda Şebelle Türkiye'den hangi ürünleri ithal edebilir ve Türkiye'ye hangi ürünleri ihraç edebilir?

Şebelle tarım açısından çok elverişli olduğu için Türkiye'den bu bölgeye gelecek olan traktörler çok önemli.  Her yatırımcının eline sıfır ve uzun ömürlü traktörler ulaşırsa bu bölge tarımının kalkınması için çok önemli olur. Türkiye bu noktada yardımcı olabilir, kredi verip ortak da olabilir.

Bölgede ufak fabrikalar yapıp ürünleri paketleyip satışı yapabilirler. Ayrıca bölgedeki hayvancılık açısından nehrin kenarlarından sulama kanalları yapıp geniş bir alana sulama faaliyeti yapılabilir.

Böyle bir kardeşliği duyurduğunuz için size çok teşekkür ediyorum…

Yorum Yaz

  003757

-