13 TEMMUZ 2020 PAZARTESİ

Ahmet Maraşlı

UMUDUM ÖNCELİKLE ÇOCUKLARDA

Ahmet Maraşlı

Umudum çocuklarda daha çok. Ülkemizi, medeniyetimizi ve insanlığı, düştüğü çeşitli girdaplardan, pisliklerden Allah'ın yardımıyla inşallah onlar kurtaracak diye inandım. Onun için, bir ya da birkaç sene sonrasının gençleri olacak çocukları önceledim eğitimde. En güçlü yetişkinlerin de yapmakta zorlanacağı kritik önemde özgün özellikleri, “oyun gibi”likle “ciddiyet” iç içe, önce onlara kazandırmayı hedefledim. Çünkü onlarda, çeşitli yollarla ne kadar bozulmaya çalışılsa da, henüz bozulmamış veya az, çok az dejenere olmuş pırıl pırıl fıtratlar var.

Aynaya baktım, başka aynalara baktım ve hüzünlendim, hüzünleniyorum uzun uzun… Kabıma sığamadım ve yer yer şiire döktüm duygu, düşünce ve dualarımı. İşte onlardan biri:

            ÇOCUKLAR BU OYUNU OYNASIN

 

            Melek gönder çocuk görünümünde,

            İyiliğin destanını yazsın!

            Büyüyünce de sonra, iyiliği

            Kürenin üstüne kazsın!         

           

            Oyun oynasın çocuklar

            Dünyanın üzerinde;

            Kötülüğü bitirmenin,

            İyiliği getirmenin

            Oyununu yazsın!..

 

            Çocuklar ve büyükler şimdi nelerle oynuyorlar, niçin ve bu gidişler nerelere?.. Akl-ı selimle azıcık düşünülse, hızla çok şeyler değişir…

            Kim, ne yaparsa yapsın, değişecek inşallah!..

Gönülden selam, sevgi, saygı, dua ve dua taleplerimle!..

AHMET MARAŞLI - TERCÜMEİHÂL

1958 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Resmiyette adı-soyadı Duran Saçmalı’dır. İlkokul ve ortaokulu memleketinde bitirdi. Akşehir Yatılı Öğretmen Okulu ve Marmara Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Öğretmenlikle üniversiteyi birlikte devam ettirdi ve MEB’e bağlı devlet okullarında 6,5 sene öğretmenlik yaptı.İnsanlığın kendisini bulması ve özlenen seviyelere erişebilmesi için en hassas ve dönüştürücü alanın, “insanın ihtiyacı olan çok yönlü gerçek bir eğitim” olduğu ve “yarınların daha çok bugünden yazılacağı” inancı içinde “büyütme” değil “yetiştirme” alanına yoğunlaştı.Kendi çocuklarını yetiştirme gayesiyle başladığı çok yönlü özgün eğitim çalışmalarını; otuz yıla yakın bir çalışma süreci sonunda; insanî, ahlâkî ve manevî değerler öncülüğünde, zekâ ve yetenekleri açıp öğrencilere üstün özellikler ve beceriler kazandırarak, dersleri ve eğitimi daha nitelikli ve kolay hâle getiren ve değişik seviyelere hitap eden sistematik bir model hâline getirdi (Ahmet Maraşlı / Zekâdan Dehaya Eğitim Modeli).Eğitimi; aile, öğretmen, öğrenci, yakın-uzak ve gerçek-sanal çevre ekseninde bir bütün olarak ele alan bu modelin kısmî uygulamalarından bile çok etkileyici sonuçlar ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor.Ürettiği tekniklerden biri olan Hazırcevaplar (Özgün Cevaplar) Tekniği’nin 1. Kademesi, ilkokul-ortaokul ders kitaplarına girdi, TRT Çocuk’ta çizgi film olarak yayınlandı.Ürettiği bazı tekniklerin, YÖK onaylı ilk çocuk üniversitesi olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde, kendisi ve eğitimci ekibi tarafından, kurumun eğitime başlangıç tarihi olan Mart 2013’ten itibaren 6 yıl boyunca “Deha Okulu” başlığı altında eğitimleri verildi.Bazı tekniklerin ilk basamakları ise Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi’nde Dinamik Eğitimler Atölyesi adıyla uygulanmaktadır.Eğitim modelinin temel kitabı olan “Zekâdan Dehaya”, Kırklareli Üniversitesi’nde Prof. Dr. Sefa Saygılı tarafından yüksek lisansta ders kitabı olarak okutuldu.Okumayı Sevdirme Projesi kitabı, Samsun-Çarşamba Bulutoğlu Anadolu Lisesi’nin organize ettiği, Millî Eğitim Bakanlığı onaylı, 5 Mayıs 2018 tarihli Liseler Arası Kitap Okuma Yarışması’nda okutulan yedi kitaptan birisi oldu.Okumayı Sevdirme Projesi kitabı, 7-8 Nisan 2018 tarihli Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli Okuma Kültürü Çalıştayı’nda Çalıştay Çantasında takdim edildi.TYB (Türkiye Yazarlar Birliği) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesidir.İstanbul’da ve ülkemizin birçok yerinde aile, eğitimci ve öğrencilere seminerler ve eğitimler vermektedir.İlk ve tek evliliğini 1982 yılında Zehra Hanımla yapmış olup 36 yıllık evli ve dört çocuk babasıdır.Eserleri:Evde Okul, Okulda KaliteKur’ân’ın Diziliş MucizesiOkumayı Sevdirme ProjesiBu Çağda Çocuk YetiştirmekNasılettin HocaDâhilerle YarışalımDemiş Demiş Ne Demiş?Nasreddin Hoca ile Üretici Zekâ EtkinlikleriZekâdan DehayaFıkra Tadında Anne-Baba EğitimiDünyadan Geçerken (Şiir)

AHMET MARAŞLI DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  607829

-