Bu ülkenin insanlarının yarısı tuvaletten sonra ellerini yıkamıyor

Bir Gallup araştırmasında “Tuvaletten çıktıktan sonra ellerinizi su ve sabunla yıkıyor musunuz?” sorusuna cevap arandı.

Bosnalıların yüzde 96' sı, Türklerin ise yüzde 94' ü evet cevabını vererek ilk iki sırayı paylaşırken onları Balkan ülkelerinde yaşayanlar takip etti: Kosovalılar (yüzde 85), Yunanlar (yüzde 84), Sırplar (yüzde 83), Makedonlar (yüzde 82).

Avrupa ülkelerinde ise Portekiz yüzde 85 ile ilk sırada yer alırken, peşinden yüzde 78 ile İzlanda, İsveç ve Almanya, yüzde 76 ile Finlandiya, yüzde 74 ile Birleşik Krallık ve yüzde 73 ile İsviçre geliyor.

Tuvaletten sonra ellerini en az yıkayan ülkenin ise yüzde 50 ile Hollanda olduğu ortaya çıktı.

Anket, “her 4 Avrupalıdan ve her 2 Hollanda' lıdan birinin tuvaletten sonra ellerini su ve sabunla yıkamadıklarını” ortaya koyuyor.

El yıkama sağlıklı yaşamanın temel unsurlarındandır

BİR: Medeni (!) dünyanın önemini bizden yüzyıllar sonra anladığı temizlik sağlıklı yaşamanın olmazsa olmaz unsurlarındandır.

İKİ: El temizliği su ve sabunla yapılır.

ÜÇ: Elleri ıslak mendil, jöle gibi kimyasal ihtiva eden ürünlerle temizlemek de sakıncalıdır.

DÖRT: El temizleme oranlarının Balkan ülkelerinde yüksek olmasının sebebi oralarda asırlarca hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu' dur.

Gelelim neticeye

BİR: Nasıl taharetlendiklerine zaten bir türlü akıl erdiremediğim Avrupalıların tuvaletten sonra ellerini yıkamamalarına da şaşırmadım.

İKİ: Bu araştırmaya göre Avrupalıların ellerini sıkmanın hiç de doğru bir şey olmadığı anlaşılıyor, hele de Hollanda' lıların.

Kaynak: http://bigthink.com/strange-maps/revealed-dutch-are-least-hygienic-europeans