VF kat sağ

10 Temmuz 2024

​Ekonomik durum

Günümüzdeki toplumsal durumumuz bana; ülkede yaşayanların belli bir kesimimin lüks peşinde koşup zevk ve eğlenceye daldığı; diğerlerinin ise zor koşullarla boğuştuğu ve lüks yaşayan kesimin zor koşullarda yaşamaya çalışan kesimden habersiz olduğu için halinden anlamadığı; bu nedenle de zor koşullarda debelenmeye çalışanlara yardımcı olmadığı; elinden tutup düştüğü yerden kaldırmadığı, “Altta kalanın canı çıksın!” dediği bir durumu hatırlatıyor.

Çalışan memurun ihtiyacı var da emeklinin yok mu? Zaten emekli olurken emeklinin maaşı azalıyor. 2023 temmuzunda seyyanen zam da verilmediği için emekli ile çalışan arasındaki maaş farkı arttı! İnsan olarak çalıştığımızda duyduğumuz ihtiyaçlar emeklilikte de aynen devam ediyor! Hatta emeklinin bekar çocuklarını evlendirmek zorunda oluşundan, torunlardan ötürü ihtiyaçları daha da artıyor. 

Emekli olduğunda boşama mı oluyor, eş ölüyor mu ki aile yardımı kesiliyor! Emekli olunca insanlar yemiyorlar, içmiyorlar mı, giyimleri yok mu? Emeklilerin maaşı az değil diyenler varsa onları piyasaya, çarşı pazara, AVM’ lere davet ediyorum.

Bir an için kendi kendime sordum: “Acaba biz başka bir ülkede mi yaşıyoruz, piyasadan haberimiz mi yok?” Ya haberimiz yoktur ya da bilerek ve isteyerek gerçeği gizliyoruz! Gerçeği gizlemek! Aman Allah’ım bu ne büyük bir günahtır! Doğruyu söylememek! Aman Allah’ım, bu ne büyük bir günahtır!

Bir kurum enflasyonu belirliyor; ancak bu verileri nereden alıyor bilmiyorum. Çünkü bizim çarşı pazarda, AVM’lerde gördüğümüz fiyatla bunların ki birbirine selam bile vermiyor! Bu kurumun elemanları neye ve nereye göre bu fiyatı belirleyip enflasyonu belirliyorlar? Nerede yaşıyorlar, hangi pazara gidiyorlar? Alış veriş merkezlerini dolaşmıyorlar mı? Benim pazarımda -ki en ucuzudur- sarımsağın kilosu 150. TL. Soğan 20.TL. Meyve 80.TL. Et 700.TL.  

Emekli yemiyor mu, içmiyor mu? Emeklinin torunu çoluk çocuğu büyümüş de olsa yok mu? Bu çocuklarının doğum, evlilik, yıl dönümleri yok mu? Bu çocuklar için hediye alınmayacak mı? Bu çocuklardan bekar yok mu? Çocuklar şimdilerde geç evleniyorlar! Ebeveynin otuz yaşında evlendiğini düşünelim: Bu emeklimiz, en erken 62 yaşında çocuğunu evlendirecek! Bugünkü koşullarda çocuk evlendirmek, ev eşyası almak, çocuğu baş göz etmek, geleneksel ebeveynlik kurallarını uygulamak emeklinin belini kırmaktadır! 

Emeklinin torunları doğacak, dede ve nene olarak bu torunlara hediye alınmayacak mı? 

Emeklinin dostu ahbabı yok mu? Geçmişte çocuklarına verilen hediyelere karşılık emeklinin de buna karşılık hediyeyle insanlık görevini yapması gerekmiyor mu?

Kısacası bu toplumsal durumumuz: “Tokun açtan haberi yok!” sözünü bize hatırlatıyor!

Allah’ın elçisi (s.a.v.): ”Komşusu aç iken, kendisi tok yatan bizden değildir!” buyuruyor.

Elçisinin çizdiği yolunda yürümeyi ve aklımızı kullanmayı nasip etsin bizi Allah!