10 Şubat 2024

Garip şeyler oluyor…

Türkiye 31 Mart’ta çok önemli bir yerel seçim sürecini yaşayacak. Bugünlerde tüm siyasi partiler, adaylarını ve seçim beyannamelerini açıklamaya başladı. Dikkatinizi çekiyorsa, bu çok önemli seçim sürecinde çok garip olaylar meydana gelmeye başladı. Birbirinden farklı  yerlerde farklı şekillerde, halkı sindirmeye, tedirgin etmeye yönelik acayip bir olaylar silsilesi başladı. Önce bir meczup tarafından Fatih camisinde müezzine karşı yapılan bıçaklı saldırı, sonra DAEŞ tarafından Sarıyer’de kiliseye yapılan saldırı,  daha sonra DEM Partisi sempatizanı ve taraftarı olan bir soysuzun İzmir’de yaptığı taksici cinayeti, şimdide DHKP-C tarafından Çağlayan adliyesindeki saldırısı. İnsanların zihinlerini bulandırmak, algı oluşturmak ve Türkiye’nin güvenliğini sorgulatmak açısından bakalım seçim gününe kadar daha neler ortaya çıkacak?

Herkes bir komplo teorisi uydurmaya başladı bile… Yaşanan bu olaylar sonrasında birileri ortaya çıkacak ve yine adımız gibi eminiz ki sormaya başlayacak: “Devlet nerede? Devletin emniyet güçleri nerede, istihbarat birimleri nerede?” Bu söylemleri uzatmak mümkün. Özellikle muhalefet kanadının Türkiye’nin hükümetine çamur atmak için daha neler uydurabileceklerini tahmin etmek güç değil. Türkiye’de devleti aciz göstermek isteyen, devletin organlarına çamur atmak için hazır olda bekleyenler, bu rezillikleri ve kepazelikleri işleyenlere tek kelam etmezler ama, hükümeti suçlamak için var güçleriyle çabalarlar. Devleti acz içinde göstermeye çalışanların aslında tek amaçları vardır. Bu olayları siyasete alet etmek, siyaseten rant devşirmek ve hepimizin canını yakan bu olaylardan siyasi hesaplarla birilerine oy devşirebilmek.

İşin garibi hükümeti ve devleti bu olaylarda acz içinde göstermeye çalışanların siyasi partiler olmaması. Kim bu siyasi rant peşinde koşanlar? Birkaç tane şarkıcı, komedyen, artist, TV Kanalı yorumcusu ve gazetecisi. Hepimizin canını yakan bu tür olaylarda komplo teorilerini bir kenara bırakarak hükümetin acz içinde olmasını sağlamaya çalışanlar, birkaç tane STK’yı da devreye sokarak ülkedeki huzur ve mutluluk ortamını germeye çalışacaktır. Buna da adımız gibi eminiz.

Aslında bakıldığında bunu yapanların ülke genelinde 20-30 kişiyi geçmediği görülecektir, ama sesleri ve bağırtıları çok yüksek tonda olduğu için herkesin onların dinlediği zehabına kapılabilirsiniz. Maalesef irapta mahalli bile olmayan bu 20-30 kişinin koskoca ülkenin sinir uçlarına basarak ortamı germeyi başardığını da görebilirsiniz. Türkiye’nin huzur ve mutluluk iklimine bu kadar düşmanlık neyin nesi anlamış değilim.

Neden her olaydan sonra neden hep aynı insanlar zıplıyor, ortalığı velveleye vermeye çalışıyor? Yaklaşık 40 yıldır Türkiye’nin yumuşak karnı olan terörizm bataklığından birileri tarafından üretilen PKK’nın sürekli olarak canımızı yaktığı süreçleri de yaşamaktayız. Dikkatinizi çekiyorsa Amerika’nın uydusu niteliğindeki PKK, ne zaman Mehmetçiğimize bir saldırı düzenlese, Mehmetçiğimizi şehit etse, bu hainliklerin nereden geldiğini, kimden kaynaklandığını sorgulamayan  zeka özürlülerin, hükümeti suçlayan, hükümeti acz içinde gösteren garip tavrıyla da karşılaşabiliyoruz.

Geçtiğimiz dönemde Güneydoğu’dan ardı ardına gelen şehit Mehmetçik haberlerimizde, muhalefet Amerika’yı ve onların uydusu olan PKK’yı suçlamak yerine, Türkiye’nin güvenliği konusundaki zafiyetleri sorgulamaya kalkışarak, ne kadar basiretsiz olduğunu ortaya koymadı mı? Bu zihniyet Amerika’ya, İsrail’e bir kelam bile etmez ama PKK’nın meclisteki uzantısından yerel seçimlerde medet ummak için de ellerinden geleni ardına koymaz. Şunu vurgulamamız gerekiyor.

Zaman zaman meydana gelen olayları anlayabilmek için resmin tamamına bakmamız gerekiyor. Ve şunu sormamız gerekiyor: Türkiye’nin bu huzur ve mutluluk ikliminin ortadan kaldırılmasından kimler rantlanıyor? Her olayda, mutluluğumuza uzanan her hain elde, hükümetimizi acz içinde göstermeye çalışanların ortaya çıkarmak istedikleri kirli iklimden kimler yararlanıyor?

Eğer resmin bütününe bakmazsanız, bunu anlayabilmeniz gerçekten zor olacaktır. Türkiye, 31 Mart’ta çok önemli bir yerel seçim sürecini yaşayacak. Biliyoruz ki, Türkiye’nin bu huzur ve mutluluk iklimine el uzatanlar, bu seçim sürecini baltalayabilmek ve ülkedeki hükümeti acz içinde gösterebilmek için var güçleriyle çabalıyorlar. Başlığımızı iyi analiz etmenizi istirham ederim: Türkiye’de garip şeyler oluyor. Önemli olan bu garip şeylerin ülkemizde kime ne kazandırdığı? Vesselam…

 

 
Murat kurum 300x250