21 Ocak 2021

İKİ HABER BİR GERÇEK

Yakın zamanda iki güzel haber okudum. Haberin biri Hakkari, diğeri Mersin  ilimizden.

Koronavirüs illetinin sinirlerimizi gerdikçe gerdiği bu atmosferde okuduğum haberler doğrusu bana çok iyi geldi.

Size de iyi geleceği kaanati ve temennisiyle, o haberleri bir de bu köşeden paylaşmak istiyorum.

 

HAKKARİ’Lİ MATEMATİK ŞAMPİYONU

Zeynep Başçı ‘’Olmak Ama Nasıl?’’kitabında (Çira yayınları,Mayıs 2020) “Coğrafya Kaderdir’’sözüne Bingöl’den itiraz eder  ve der ki:’’Coğrafya karekterdir.’’

Hakkari’den gelen bir haber yazarı haklı çıkardı.

“Hakkari Şehit Selahattin İlköğretim Okulu 2’nci sınıf öğrencisi sekiz yaşındaki Yusuf Eymen Velieceoğlu  Kanada’da merkezli Caribou Matematik yarışmasında tüm soruları doğru yanıtlayarak dünya şampiyonu oldu.’’(Hürriyet -17.01.2021)

 

HAFIZLIK EVE SIĞAR

Beni hayli sevindiren ikinci haberde Mersin’den geldi.

Mezitli merkez Kur’an Kursu hafızlık  sınıfı ve Anadolu İmam Hatip ortaokulu 6.sınıf öğrencisi Kamer Tit, salgın sürecini fırsata çevirerek  7 ayda  evde hafız oldu.’’ (Diyanet haber,13.01.2021)

Yusuf ve Kamer’i tebrik ediyor, onlara emek veren ailelerini ve öğretmenlerini kutluyorum. İki haberi sizlerle paylaştık. Peki bir gerçek neydi? O gerçekte şu: ’’Azim engel tanımaz, çalışan kazanır, sabreden başarır. Hedefe dökülen alın ve akıl terinin önünde hiçbir engel duramaz. Bütün başarılar çalışmak için mazeret değil, bir yol bulanlarla beraberdir. Bugün alın ve akıl teri dökenler yarın gözyaşı dökmekten kurtulurlar.

Başarı gayretten kaçanların değil, hedefe sabırla koşanlarındır.’’