31 Temmuz 2018

‘Kültürün iktidar olduğu bir Türkiye hayaliyle çalışıyoruz’

Türk edebiyatının yaşayan 50 şair ve yazarının kendini, edebiyatını ve hayata bakışını anlattığı "Yüz Yüze Konuşmalar: Yaşayan Edebiyat" projesi tanıtıldığı gecede konuşan Kültür Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy “ Kültürün iktidar olduğu bir Türkiye hayaliyle çalıştıklarını söyledi.

Grand Pera Emek Sahnesi'nde yapılan toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, kültürün yüzyıllar boyunca hayatı iyiye, güzele ve doğruya dönüştüren bir simya olduğunu söyledi.

"Biz bu simya sayesinde Türk milletiyiz. Bu simya sayesinde dünyanın en uzak köşelerinde en garip kalplerinde silinmez izler bıraktık ve bırakıyoruz" diyen Arısoy, dün olduğu gibi bugün de yarın da aynı inanç ve düşünceyle hareket edilmesinin önemine işaret etti.

"Bizi biz yapan değerlerin hakkını vermeye ve gelecek nesillere aktarmaya gayret ediyoruz "

Kültürel iktidar tartışmalarına değinen Arısoy, "Biz bakanlık olarak dün ve bugün kültürün iktidar olduğu bir Türkiye hayaliyle çalıştık, çalışıyoruz. Bütün renklerin ve fikirlerin, bizi biz yapan değerlerin hakkını vermeye, onları gelecek nesillere aktarmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

Arısoy, projenin önemine dikkati çekerek, "Türk edebiyatının farklı kesimlerinde kültürümüzü inşa etme gayretindeki değerli şair ve yazarlarımızın kendi dünyalarının doğrularını, eksiklerini, müktesebatlarını cömertçe ikram ettiği bir kitabın ve projenin tanıtımı amacıyla bir aradayız. İnanıyorum ki bu isimler bu kitaplar sayesinde kültürün iktidarı perçinlenecektir" ifadelerini kullandı.

"Proje, yaşayan müzik, sinema ve görsel sanatlar olarak devam edecek"

Telif Hakları Derneği Başkanı Cafer Vayni ise Türk edebiyatında bir ilki gerçekleştirmek, bu ilkin tanıtımını yapmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Devletin kültüre ve edebiyata verdiği desteği göstermesi bakımından projenin ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Vayni, şöyle devam etti:

"İlk defa Türk edebiyatında 50 edebiyatçıyı, yazarı, şairi 50 uzman edebiyatçıyla karşı karşıya getirerek karşılıklı sözlü tarih çalışması yapılan bu çalışmanın sonucunda 2 cilt prestij eseri ortaya çıktı, proje kapsamında 15-20 dakikalık 50 belgesel film üretildi."

Telif haklarının güçlendirilmesiyle ilgili 27 meslek birliği olduğunu, telif hakları konusunda ilk derneğin ise 2 yıl önce kurulduğunu hatırlatan Vayni, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Yüz Yüze Konuşmalar'ın, "Yaşayan Edebiyat" temasının ardından yaşayan müzik, yaşayan sinema, yaşayan görsel sanatlar ve yaşayan edebiyat olarak devam etmesini istediklerini kaydeden Vayni, amaçlarının gençlerin şair ve yazarları tanıması, bilmesi, öğrenmesi ve model alması olduğunu sözlerine ekledi.

"Bu projede devletimizin çok büyük desteği var"

Çalışmanın yayın kurulunu temsilen bir konuşma yapan Prof. Dr. Alaattin Karaca, kültür ve sanatın gelişmesi ve yayılmasında devletin elinde pek çok araç, gereç ve kurum olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu projede devletimizin çok büyük desteği vardır, imkan sunmuştur ve bu imkandan dolayı devletimize müteşekkiriz. Asla ve asla bu proje süresince devletimiz ilhama el uzatmamıştır, rahat ve özgürce çalışmamıza imkan sunmuştur. Devletimizin bu yönde gösterdiği çabaya da ayrıca müteşekkiriz."

Türk edebiyatının 50 şair ve yazarla sınırlandırılamayacağını vurgulayan Karaca, 50 ismin seçilmesinde nasıl bir yol izlediklerini anlattı.

Karaca, "Bu projede siyasi görüşler, ideoloji, inanç ve benzeri sebeplerle kriter koyulmadı" diyerek, seçilen isimlerin farklı görüşlerden olmasının bunun delili olduğunu dile getirdi.

Daha sonra yapılan söyleşilerden hazırlanan belge filmlerden derlenen özet video ve 50 isim arasında en yaşlı edebiyatçı olan yazar Adnan Özyalçıner'in sözlü tarih çalışması ve belge filmi izlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Şaban Karataş, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, çok sayıda yazar, şair ve edebiyatçının katıldığı program, proje kapsamında görüşülen edebiyatçıların, sahneye çıkarak yapılan çalışmalar hakkındaki duygularını paylaşması, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Şair ve yazarların geniş kitlelere, özellikle de genç kuşaklara tanıtılıp, geleceğe taşınması amacıyla hazırlanan "Yaşayan Edebiyat" temalı sözlü tarih çalışması kapsamında edebiyat dünyasının 50 önemli ismiyle yapılan röportajlar 2 ciltlik bir kitapta toplandı ve 10-15'er dakikalık belge filmler hazırlandı.

Kitapta, Adnan Özyalçıner, Ferit Edgü, Doğan Hızlan, Rasim Özdenören, Gürsel Aytaç, Ataol Behramoğlu, Süreyya Berfe, Sevinç Çokum, İnci Aral, Necati Mert, Mehmet Ragıp Karcı, Selim İleri, İbrahim Yıldırım, Cemil Kavukçu, Ali Haydar Haksal, Abdullah Uçman, Oğuz Demiralp, Abdülkadir Budak, Turan Koç, Enis Batur, Hüseyin Su, Tuğrul Tanyol, Ali Günvar, Şükrü Erbaş, Arif Ay, Veysel Çolak, Buket Uzuner, Semih Gümüş, Alim Karaman, Haydar Ergülen, Adnan Özer, Mario Levi, Ömer Lekesiz, Yıldız Ramazanoğlu, Ali Ural, Cihan Aktaş, Gürsel Korat, Necip Tosun, İhsan Deniz, Kayahan Özgül, Osman Konuk, Cemal Şakar, Fatma Barbarosoğlu, Sadık Yalsızuçanlar, Hüseyin Atlansoy, Ethem Baran, Leyla İpekçi, Sibel Eraslan, Mehmet Can Doğan ve Mehmet Narlı yer aldı.

Türkiye'nin kardeşlik eli kurbanlarla dünyaya ulaşacak

Dünyanın farklı noktalarında kurban kesim organizasyonları gerçekleştirecek yardım kuruluşları, Türk hayırseverlerin bağışladığı kurbanların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına aracılık edecek.

Türkiye'deki yardım kuruluşları, düzenledikleri Kurban Bayramı organizasyonlarıyla hayırseverlerin yardımlarını dünyanın birçok noktasındaki mazlum sofralarına ulaştıracak.

Türkiye'deki insani yardım kuruluşları önümüzdeki Kurban Bayramı'nda da dünyanın birçok noktasındaki mazlum coğrafyalara ulaşabilmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye'nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerindeki kurban kesim organizasyonları gerçekleştirecek yardım kuruluşları, Türk halkının bağışladığı kurbanların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına aracılık edecek.

Türk Kızılayı, 2007 yılından bu yana sürdürdüğü vekaletle kurban kesim kampanyasını "Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün" sloganıyla sürdürüyor. Yurt içinde 1 hisse bedeli 750 TL, yurt dışı 1 hisse bedeli 590 TL olan Kızılayın hedefi 170 bin hisse karşılığı kurban keserek 3 milyon 800 bin kişinin sofrasına kurban bereketini taşımak.

"1 milyon 500 bin insana ulaşmayı hedefliyoruz"

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, geçen yıl 33 ülkede kurban kesimi ve dağıtımı gerçekleştirdiklerini, bu yıl yeni ülkeleri de organizasyona dahil ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu yıl ilk defa Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, afetlerden etkilenen bölge halklarına dağıtılmak üzere kurban kesimi gerçekleştireceğiz. Yurt dışında yürüteceğimiz kurban faaliyeti kapsamında ihtiyaç sahibi yaklaşık 1 milyon 500 bin insana ulaşmayı, sofralarını bereketlendirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin hayırsever insanlarının merhamet elini her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya mazlumlarına uzatmalarına aracılık etmenin mutluluğunu, gururunu yaşayacağız inşallah. Ülkemizin bayrağını bir kez daha dalgalandıracağız. İnsani yardımda dünya lideri olan ülkemiz insanlarının Kurban Bayramında da mazlumları unutmadığını göstereceğiz."

Kurbanlarını Türk Kızılayı aracılığıyla kestirmek isteyenlerin kendilerine 168 Kızılay çağrı hattı ya da www.kizilay.org.tr adresinden ulaşabileceklerini aktaran Kınık, kesimlerin de noter huzurunda yapılacağını ve isteyen kişilere 4 taksit imkanı sunduklarını dile getirdi.

"Kurbanlarınız Yoksulların Bayramı Olsun"

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, bu yılki kurban organizasyonunu "Kurbanlarınız Yoksulların Bayramı Olsun" sloganıyla Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da 40 ülke ve bölgede gerçekleştirerek yüzbinlerce ihtiyaç sahibinin yüzünü güldürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Kurban hisse bedellerini yurt dışı 560 TL, yurt içi bin 100 TL olarak belirlediklerini aktaran Cengiz, Filistin için ise kurban hisse bedeli diğer fiyatlardan farklı olarak bin 700 TL olduğunu belirtti.

Cengiz, kan ve gözyaşı olan mazlum coğrafyalara Deniz Feneri ve diğer STK'ların kurbanı vesile kılarak milyonlarca insana barış götürdüğünü dile getirerek, "Gönüllüler gittikleri coğrafyaların masum ve mazlum insanlarının dualarını Türkiye'ye getiriyorlar. Kurban, bireysel bir ibadet olmakla beraber son yoksula ulaşana dek kapı kapı ziyaret edilen ihtiyaç sahibi aileler vasıtasıyla büyük bir gönüllü hareketine dönüşmüştür. Bu organizasyon aynı zamanda kardeşlik bağlarını güçlendiren, mesajı barış olan bir harekettir." değerlendirmesinde bulundu.

Hayırseverler www.denizfeneri.org.tr adresinden ya da 0212 414 60 60 no'lu çağrı merkezin üzerinden kredi kartı ile kurban bağışı yapabilecek. 

"Paylaştığın senindir, paylaş sevindir"

İHH İnsani Yardım Vakfı bu yılki kurban organizasyonunu "Paylaştığın senindir, paylaş sevindir" sloganıyla yurt içindeki kurban çalışmaları ile birlikte 103 ülke ve bölgede gerçekleştirerek ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı hedefliyor.

İHH'nin bu bayram belirlediği kurban bedeli 750 TL. Vekalet yoluyla kurbanlarını İHH'ye bağışlamak isteyenler kurban çalışmaları için belirlenen ülkeler arasından dilediğinde kurbanını kestirip ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Vakfın kurban organizasyonunda öncelik mülteci kampları, savaş, doğal afet, kronik açlık ve yoksulluk bölgeleri ile yaşlılar, kimsesizler, dullar, yetimhaneler, okullar ve hastanelere verecek. Bu kapsamda Suriye, Irak, Filistin, Somali, Yemen, Bangladeş, Arakan ve Doğu Türkistan ön planda tutulacak.

İHH kurban bağışlarını vakıf merkezine, temsilciliklere veya illerdeki insani yardım derneklerine yapılabileceği gibi www.ihh.org.tr adresinden ve 0212 631 2121 numaralı telefon üzerinden de gerçekleştiriliyor. 

"Kurban Yaşatır"

Sadakataşı Derneği, "Kurban Yaşatır" sloganıyla, "Bu bayram da kardeşlik bilinciyle kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için siz paylaşın, biz ulaştıralım" çağrısıyla kurban sevinciyle iyilik sofrasında buluşmaya davet ediyor.

Dernek tarafından yürütülen kurban organizasyonu çerçevesinde Türkiye'nin yanı sıra Afrika'dan Asya'ya, Orta Doğu'dan Balkanlar'a, Orta Asya'dan Kafkasya'ya 30 ülkede gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Dernek, kurbanın bir ibadet olduğu bilinciyle İslami kural ve usullere riayet ederek yapılan hazırlıklarda 4 ayrı bölgeye uygun olarak kurbanlık fiyatları belirlendi.

Kurban fiyatları 1. bölge için 450 TL, 2. bölge için 700 TL, 3. bölge için bin 250 TL ve 4. bölge için 2 bin TL olarak açıklandı. Kurban bağışı yapmak isteyenler www.bagis.sadakatasi.org.tr adresinden ya da +90 (216) 614 04 61 nolu telefonu arayarak bağışta bulunabilir.

28 ülkeye Cansuyu ulaşacak

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2018 kurban organizasyonları kapsamında hazırlıklarını tamamladı. Dernek bu yıl da Türkiye başta olmak üzere Afrika, Asya ve Orta Doğu ülkelerinde mazlumlar ve muhtaçlar için 50 bin hisse kurban kesmeyi hedefliyor.

Bu yıl 3 kıta 28 ülkede kurban organizasyonu düzenleyecek Cansuyu, 51 farklı bölgede kurban kesimi gerçekleştirecek. Dernek kurbanlık fiyatlarını 4 ayrı bölgeye uygun olarak belirledi.

Dernek, kurbanlık fiyatları Afrika'da 500 TL, Asya'da 550 TL, Türkiye ve Filistin kamplarında bin 100 TL, Gazze'de ise bin 700 TL olarak açıkladı.

www.kurban.cansuyu.org.tr adresinden ya da 444 66 39 nolu telefon aranarak kurban bağışında bulunabilinir.

Mesleğinin 50. Yılını Kutladı

Önceleri ‘Yetimoğlu' günümüzde ‘Lokmacı Baba' diye tanınan Niyazi Dumlu geçtiğimiz günlerde çalışanları ve dostlarının katılımlarıyla mesleğinin 50. Yılını kutladı.

14 Yaşından beri lokma ve baklava yaptığını söyleyen Niyazi Dumlu çok sayıda siyasetçi ve ünlüler için üstünde resimleri olan baklava tepsileri yaptığını hatırlattı. 50 yıllık meslek hayatını ve yaşadığı anları kitaplaştırmak isteyen Niyazi Dumlu'nun yakın bir zamanda kitabı yayınlanacak.

Paylaşmayı ve sevindirmeyi çok sevdiğini sözlerine ekleyen Dumlu, “sağlığım el verdiğim sürece mesleğimi devam ettireceğim.” dedi.