14 Nisan 2022

Orucu bozmayan nükteler

Bizde Ona Gidelim:

Ramazan geldi ne yapalım diye soran bir dostuma şöyle dedim: “Madem Ramazan gelmiş, öyleyse haydi biz de ona gidelim.”

Orucu Tut, Kötülükleri Bırak:

Ramazanda ne yapmamı tavsiye edersiniz diye soran bir delikanlıya şu tavsiye de bulundum: “Orucu sıkı tut, bütün günahları ve kötü alışkanlıkları bırak.”

Ne Büyüksün Allah’ım:

Bir Ramazan öncesi kürsüden cami cemaatine şöyle dedim: “Namaz yirmi dörtte bir (Beş vakit namazın süresi), oruç yılda bir, zekat kırkta bir, hac ömürde bir… Ne büyüksün Allah’ım. Bize ne kadar çok veriyor, ne kadar az şey istiyorsun.”

Oruç Kimi Çarpar:

Ramazanın uzun ve sıcak yaz günlerine denk geldiği yılların birinde, orucu hafife almak için bu uzun ve sıcak günlerde insanı oruç çarpar diyen bir ayarsıza şu soru ile ayar vermeye çalıştım: “Oruç kimi çarpar? Tutanı mı? Tutmayanı mı?”

Namaza da Zam Geldi:

Ramazana iki gün kala bir dost meclisinde teravih namazını hatırlatma niyeti ile arkadaşlar yarından itibaren 13 rekat olarak kıldığımız yatsı namazlarımızı artık 33 rekat olarak kılacağız dedim. Bu ince mesajı bir anda anlamayıp neden diye soran arkadaşıma şöyle dedim gevrek gevrek gülerek: “Neden olacak her şeyiyle birlikte Ramazan da ibadetlerimize de sevaplarımıza da zam geldi.”

Oruç Nedir?

Azizim sence oruç nedir diye soran şair bir dostuma şu cevabı verdim: “Üstadım oruç gökte hilali, yerde helali gözetmektir.”

Kulluk Görevi:

Bazen bizde aç susuz kalıyoruz bizim ki oruç değil mi? Diye şaka yollu soran hayli çağdaş bir kitapçıya şu cevabı verdim: “Sizinkisi açlık grevi, bizimkisi kulluk görevi.”

Bizi Kimse Tutamayacak:

Oruç tuttuğumuzda ne olacak diye soran bir gence şöyle dedim: “Orucu hakkıyla tutabilirsek dünyada da ve ahirette de bizi kimse tutamayacak.”

Diyet Değil Niyet Ayı:

Bir Ramazan sonrası Ramazanın getirdiklerinden ziyade alınan ve verilen kiloların konuşulduğu bir dost meclisinde şöyle dedim: “Arkadaşlar Ramazan ayı bir diyet ayı değildir, niyet ayıdır.”

Onlara Dert Bize İbadet:

İnsan sağlığına olan onca faydasına rağmen neden bazı kimseler oruçla kafayı bozmuşlar? Şeklindeki sitemkar soruya şu cevabı verdim: “Oruç Müslüman için ibadettir, düşünen için derstir, ibrettir, beden için bir nimettir, ruh için kuvvettir, bilmeyen için de derttir.”

İftar Vakti:

Vakit oruç tutanlar için iftar vakti, peki ya tutmayanlar için ne vakti? Diye soran muzip bir dostuma şöyle dedim: “Bunu bilemeyecek ne var? Mazeretsiz tutmayanlar için de ihtar vaktidir?”