YEMEN AÇLIK VE ÖLÜMÜN PENÇESİNDE

Batılı ülkelerin kışkırtması ile Vehhabî Suudi yönetimi ve Şii İran rejiminin nüfuz savaşı yürüttüğü Yemen’de, milyonlarca Yemenli açlık ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bitmek bilmeyen siyasi istikrarsızlık ve çatışmalar nedeniyle alt yapısı çöken ülkede, kolera salgını meydana geldi. 28,2 milyon nüfuslu kadim ülke Yemen'de 3,1 milyon kişi mülteci durumuna düştü. 17 milyon insan yetersiz beslenirken 6,8 milyon masum ise açlıkla yüz yüze. İğrenç savaşta ölenlerin yanı sıra çok sayıda kişi de salgın hastalıklar yüzünden ölmeye devam ediyor.


YEMEN AÇLIK VE ÖLÜMÜN PENÇESİNDE

Sercan Barlık

BÜYÜK SAYIDA ÖLÜMLER KAPIDA

Çatışmaların tetiklediği kıtlığın milyonlarca Yemenliyi açlığın pençesine düşürdüğünü, kolera salgınının da büyük bir tehdit olduğunu kaydeden ve bunu izlemekle yetinen Birleşmişler Milletler (BM), Dünya Gıda Programı (WFP), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) yetkilileri dünya kamuoyunu burada vuku bulması muhtemel daha büyük ölümler konusunda uyardılar.

17 MİLYON İNSAN AÇ

28,2 milyon nüfusa sahip Yemen'de 17 milyon insanın açlık çektiğini dile getiren WFP, bunların içinde de 6,8 milyon insanın “ciddi açlık tehlikesiyle” karşı karşıya olduğu bilgisini veriyor. Yemen nüfusunun üçte ikisinin bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmeden hayatını sürdürdüğünü söyleyen WFP Sözcüsü Bettina Luscher, “Kıtlığı önlemek için zamana karşı yaşıyoruz” diyor. Öte yandan Yemen'de 3,1 milyon insanın da yerinden yurdundan olduğunu belirten Luscher, “Yemen'de açlık krizini engellemek için Haziran'dan Kasım'a kadar en az 468 milyon dolarlık bir paraya ihtiyaç var” dedi.

BİR YANDA KITLIK DİĞER YANDA SALGIN

Gıda yetersizliği ve kıtlıkla mücadele eden Yemen'de savaş yüzünden alt yapı çöktüğü için Nisan ayında kolera salgını baş gösterdi. Ülkede kolera salgını ile boğuşulduğunu raporlayan DSÖ, “İki yıldan uzun zamandır devam eden çatışmalar yüzünden Yemen'de yerinden edilmiş milyonlarca insan, temiz içme suyu bile bulamıyor. Atıklar toplanamadığı için her gün koleraya yakalanma riskiyle yaşıyorlar. 27 Nisan'dan beri 23 vilayetin 19'una yayılan salgın 300'ü çocuk olmak üzere bin insanın ölümüne yol açtı. Bununla birlikte Yemen'de 125 bini aşkın şüpheli vaka tespit ettik” açıklamasında bulundu.

 

14 MİLYON İNSAN TEMİZ SU BULAMIYOR

Koleranın yüzde 46 ile en çok 15 yaşından küçük çocuklarda ve yüzde 33 ile 60 yaşın üstündeki yetişkinlerde görüldüğüne dikkat çeken DSÖ Sözcüsü Tarık Jasareviç, “Çatışmalar Yemen'deki sağlık sistemini neredeyse tümüyle harap etti. Ülkenin altyapı sistemi ciddi zarar gördü. 14 milyon insan temiz su bulamıyor” şeklinde konuştu.

DEHŞETE DÜŞÜREN SAYILAR

Yemen'deki çatışmalarda bugüne kadar 649 çocuğun şehid olduğunu, bin 848'ü erkek ve 684'ü kız çocuğu olmak üzere bin 848 çocuğun da sakat kaldığını kaydeden UNICEF, “Ülkede bin 768 erkek çocuğu çatışmalarda asker olarak kullanılıyor. Çocuk evlilikleri üçte iki oranında arttı. 2,2 milyon çocuk yetersiz besleniyor, 1,3 milyon çocuk ise zatürre riski altında” diye konuştu. 

İlgili resim

OKULLAR YERLE BİR EDİLDİ

7,3 milyon okul çağında çocuğun bulunduğu Yemen'de, 350 bini çatışmalardan dolayı olmak üzere 2 milyon çocuğun okula gidemediğini söyleyen UNICEF Sözcüsü Christophe Boulierac, “Bin 600 okul kullanım dışı. 248 okul hava saldırıları ve bombardımanlarla yerle bir oldu. Bin 164 okul kısmen zarar gördü. 23 okul ise silahlı gruplar tarafından işgal edildi” dedi.

OCHA'DAN KITLIK AÇIKLAMASI

Yemen'deki kıtlığı “insan yapımı” diye niteleyen OCHA Sözcüsü Jens Laerke ise, “Yemen'de çatışmalar olmasaydı kıtlık kesinlikle önlenebilirdi. BM 2017 Yemen İnsani Yardım Planı çerçevesinde talep edilen 2,1 milyar doların bugüne kadar sadece yüzde 28,5'i finanse edildi” dedi.

yemen iç savaşı ile ilgili görsel sonucu

YEMEN DE KİM SAVAŞIYOR?

“Yemen'de Husiler ve devlet savaşıyor” gözükse de aslında olup biten Vehhabi ve Şiiler adına yürütülen bir vekâlet savaşı. Arap Baharı'nın Yemen'e sıçraması sonrasında devlet başkanı ağır yaralanarak istifa etmek zorunda kalmış, Tunus diktatörü gibi o da Suudi yönetiminin koruması altına girmişti. Kargaşa sonrasında Şiilerden çok Sünnilere yakın olan Zeydi mezhebine mensup Husileri kışkırtan Şii İran ile Sünni görünümlü kukla rejim arasında başlayan alçakça savaş, aslında İran ve Suudiler ile İsrail ve ABD'nin de dâhil olduğu nüfuz mücadelesinden başka bir şey değil. Olan yine masum halk ve kadim bir medeniyetin devamı olan, eski Osmanlı vilayeti Yemen'e oldu. Bu yetmezmiş gibi Yemen yönetimi, Körfez krizine müdahil olarak Katar'a savaş açan şer cephesinde yer aldı.

 

 

Yorum Yaz

  947062

-