14 AĞUSTOS 2020 CUMA

YENİDEN REFAH'TAN 'MEMLEKET MASASI' YORUMU

“ İP, HDP ittifakından doğan zararını telafi etmek istiyor”


YENİDEN REFAH'TAN 'MEMLEKET MASASI' YORUMU

Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı Bayram Sakartepe, Akşener'in 'Memleket Masası' teklifine ilişkin, " İyi Parti'nin bu teklif amacının kaybettikleri taban oylarını geri almak için HDP'siz ittifak arayışlarına zemin hazırlamak olduğu  açıkça görülmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
Yeniden Refah Partisi Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Avukat Bayram Sakartepe, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in gündeme getirdiği 'Memleket Masası' teklifini değerlendirdi. 

‘İyi Parti'nin bu teklif ile amacının, kaybettikleri taban oylarını geri almak için HDP'siz ittifak arayışlarına zemin hazırlamak olduğunu' belirten Sakartepe,  "Millet İttifakı'na mensup partiler, direkt veya dolaylı olarak HDP'nin de içinde bulunduğu ittifaktan dolayı, zarar gördükleri çok açık olarak ortaya çıkmıştır. Mevcut tabanlarının desteğini tam olarak alamamışlardır. Bundan dolayı;  İyi Parti, Saadet Partisi, Deva Partisi ve Gelecek Partisinin oluşturacağı 3. İttifak senaryoları konuşulmaktadır. Buradaki amaç, Cumhurbaşkanlığı seçimini öncelikli olarak 2. Tura bıraktırmaktır. Ondan sonra yeni oluşan 3. İttifak ile CHP/HDP ittifakı birlikte hareket ederek 2. Tur'da ortak  adayı desteklemektir." dedi.

'Kiralık Milletvekili' formülünü doğru ve ahlaki bulmuyoruz

Sakartepe, yazılı açıklamasını şöyle devam ettirdi:  "Zaten mevcut işbirliği de, CHP'nin, Deva ve Gelecek Partisi'nin seçimlere katılabilmesi için, kendilerine milletvekili teklif etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Burada çözümü olmayan partiler, ilkeler ve projeler etrafında birlik olmak yerine “bu iktidar gitsin de ne olursa olsun” anlayışı etrafında birlik oluyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu anlamda, “Kiralık Milletvekili” formülünü de doğru ve ahlaki bulmuyoruz. Zira, er meydanına çıkacak partilerin, Yeniden Refah Partisi gibi teşkilatlanmalarını tamamlayarak, bileğinin gücüyle, seçime girme hakkını almaları gerektiği kanaatindeyiz."

Yorum Yaz

  739950

-