5 ARALIK 2020 CUMARTESİ

YUNUS EMRE DİVANI’NI HERKES OKUSUN

Ankara Keçiören Belediye, bir kamu kuruluşunun vatandaşlara sadece asfalt dökerek ve taş yapılar dikerek hizmet edilmeyeceğinin en güzel örneklerinden birini sergiledi. Hakk aşığı Yunus Emre’nin günümüze ışık tutan şiirlerinin derlendiği ‘Yunus Emre Divanı’nı kültür hayatımıza kazandırdı. Şimdiden hayırlı okumalar.


YUNUS EMRE DİVANI’NI HERKES OKUSUN

‘Bilmeyen ne bilsin bizi

bilenlere selam olsun'

Yunus Emre

 

Yunus Emre'nin şiirleri ilk defa Burhan Toprak tarafından 1933-1934 yılları arasında Yunus Emre Divanı adıyla üç cilt olarak çıkarılmıştı.  Toprak, 1950'den itibaren bu üç ciltlik çalışmasını kısaltarak tek cilt hâlinde yayımlamayı sürdürmüştür. Keçiören Belediyesi;  Abdülbaki Gölpınarlı, Faruk Kadri Timurtaş, Sabahattin Eyüboğlu ve Mustafa Tatçı gibi kendisinden sonraki farklı kişilerin Yunus Emre Divanı derlemelerinin öncüsü ve kılavuzu olan söz konusu eseri “Eleştirel Deneme, Ekler ve Notlar” adlı bir inceleme-araştırmayla birlikte yeniden bastı.

Burhan Toprak kaleme almıştı

Keçiören Belediyesinin yukarıda adı geçen yeni yayını eleştirel metin yayınlarındaki ölçütler gözetilerek Toprak'ın üç farklı tarihli Yunus Emre Divanı'nı karşılaştırılarak hazırlanmış, Arapça kalıp ifadelerdeki birtakım okuma yanlışları da düzeltmiş.  Ayrıca Necip Fazıl Kısakürek ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi ünlü Türk edebiyatçılarının arkadaşı ve bugün unutulmuş bir Türk felsefecisi olan Burhan Toprak için ayrıntılı bir biyografi kaleme alınmış. Görüşleri yeniden değerlendirilmiş.  Bu arada Ziya Gökalp'ın Yunus Emre'yle ilgili düşünceleri, modern felsefeyle, Immanuel Kant'la ilintisi sorgulanmış. Burhan Toprak'ın iki kimlikli Türk vatandaşlığı incelenirken kayınpederi Mareşal Fevzi Çakmak'ın Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün kayıtlarındaki soyadının  “Çakmak”  olmadığı da belirtilmiş.

Kimliğimizi diri tutmak

Görsel içeriğinin zenginliğiyle de öne çıkan bu titiz çalışma, kamu yayıncılığımızın iyi ve güzel örneklerinden. Söz konusu eser yayımlanışıyla -Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ın sunuş yazısında belirttiği “ortak kimliğimizi diri tutmak”  amacıyla birlikte, bir başka amaca daha hizmet ediyor: Düşünce ve sanat dünyamıza uzun yıllardır unuttuğumuz Burhan Toprak'ı yeniden hatırlatarak kendisine olan vefa borcumuzu da -bir nebze de olsa- “hepimizin adına” ödemiş oluyor.

 

Yorum Yaz

  797240

-