10 TEMMUZ 2020 CUMA

Hüseyin Adalan

YURTDIŞINDA FETÖ İLE İLGİLİ YAYINLANMIŞ MAKALELER ( 1 )

Hüseyin Adalan

Usa Today isimli yayın organından 29.10.2015 günü Paul Singer ve Paulina Firozi tarafından yazılan "Türk İnanç hareketi kongre üyeleri ve çalışanlarının 200 seyahatini gizlice finanse etti" başlıklı yazıda;

“Fetullah Gülen'in örgütünden Türk İnanç Hareketi olarak bahsedildiği, hareketin 2008'den sonra kongre üyesi ve çalışanlarının seyahatlerini gizlice finanse ettiklerini, kongre kuralları ve federal kanunların ihlal etmiştir.

Hareketin dünya çapında okullar kurduğunu, medya ağı olduğunu, Gülen bağlantılı 12 farklı organizasyonun kongre seyahatlerine sponsor olduğunu, Gülen organizasyonlarının kar amacı gütmeyen kuruluşlar olarak kendilerini nitelendirseler de Devlet kurumlarında izinli ve onaylı yardım kuruluşları arasında görülmemişlerdir.

Bu organizasyonun seyahatlerde kullanılan 800.000 doları nereden aldığının bilinmediğini, Texas merkezli Amerika-Avrasya Turkuaz Konseyinin 3 kongre üyesi ve 7 çalışanının 54.000 dolarlık seyahatinin masrafını karşıladığını, ancak vergi formunda bu masrafı üstlenmemişlerdir.

Gülen hareketinin çalışma ağını çözmenin çok zor olduğunu, bu hareketin okullar, düşünce kuruluşları, medya ağı olan bir hareket olduğunu, milyonlarca mensubu bulunan ve milyar dolarlara hükmeden bir hareket olduğu bilinmektedir.

ABD'deki Fetullah Gülen organizasyonlarının kongre üyesi ve çalışanlarının masraflarını karşılamalarına rağmen bunu gizlice yapıp kurumlara bildirmediklerini, seyahatlerin aynı tarihi yerlere, Gülen'e bağlı medyaya, meclis üyesi ve iş dünyasına yaptırıldığını, Fetullah Gülen ve hareketin bu seyahatlerden kongrede dost edinmek için faydalanmıştır.

Türk Hükümetine baskı yapılmasını temin etmek için kongre üyelerinin dışişleri bakanına mektup yazmalarında bu dostluğun kullanıldığını, kongre etik kurulunun seyahatleri incelemeye aldığını anlattığı görülmektedir.

ABD'de Türk öğretmenlere harekete mürit toplama emrini Fetullah Gülen'in verdiği anlatılmıştır.

 

The Daily Caller Gazetesinde Chuck Rose isimli yazar tarafından 10.12.2015 günü "İslami din adamı vergi mükelleflerinin paralarını Clinton'un kampanyasına aktardı, Hillary bağışları geri verme konusunda baskı altında" başlıklı yazıda;

"Fetullah Gülen destekçilerinin Hillary Clinton'un aile vakfına ve seçim kampanyasına milyonlarca dolar bağış yaptığını, Türkiye'de Fetullah Gülen'in rakip dini grup üyelerini haksız yere tutuklama emri vermekle suçlandığını, laik rejimi değiştirmeye çalıştığı için suçlanmaktadır.

Türkiye'den kaçıp Pensilvanya'da Pocona Dağları Bölgesinde yaşadığını, dünya çapında medya kuruluşları, sözleşmeli okulları yönettiğini, Fetullah Gülen'in kendine bağlı kişileri siyasi rakiplerini ezmek için kullanmaktadır.

Türkiye'de büyük bir güce sahip olduğunu, ABD'deki Fetullah Gülen okullarında hareketin propagandasının yapıldığını, Türk öğretmenlere beyin yıkama konusunda başarılarına göre ek ödemeler yapıldığını, nihai ödülün Gülen'in Pensilvanya'daki evinin ziyareti olduğunu, H-1B vizesini Gülen hareketinin Türk öğretmenler için aldığını, Google'dan bile fazla vize kullanmaktadırlar.

Gülen hareketinin fonlarının kısmen Amerikan siyasetinde en büyük yabancı hareketlerden biri yapmak için kullanıldığını, Fetullah Gülen'in elindeki para kaynaklarından en çok yararlanan kişinin demokratların başkan adayı Clinton olduğunu, Fetullah Gülen'in gizemli bir lider olduğuna inanmaktadır.

Başkanlık kampanyasına federal kanunların izin verdiği maksimum miktarda en fazla yapılabilecek bağışın Fetullah Gülen'in bağlı kuruluşlarından yapıldığını, şüpheli bağışları Clinton'ın iade etmeye çağırıldığı anlatılmıştır.

 

 

HÜSEYİN ADALAN - TERCÜMEİHÂL

HÜSEYİN ADALAN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  607692

-