10 TEMMUZ 2020 CUMA

Hüseyin Adalan

YURTDIŞINDA FETÖ İLE İLGİLİ YAYINLANMIŞ MAKALELER ( 2 )

Hüseyin Adalan

Newyork Times Dergisinde 09.12.2015 günü "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rakibine ABD'de dava açıldı" başlığı ile David Dolan tarafından bir yazı kaleme alınmıştır. Cumhurbaşkanı ile Fetullah Gülen yazıda siyasi rakip gibi gösterilmiş, ayrıca Fetullah Gülen hareketi ile ilgili bazı bilgilere de yer verilmiştir.

Türkiye'deki bu gruptan olan kişilerin telefonları gizlice dinleyip hukuka aykırı tutuklamaları gerçekleştiren kişi olarak bilinmektedir.

Gülen'in dünya çapında on milyon müridi ve en az 25 milyar doları kontrol ettiği, ABD'de binlerce şirket ve 440 okulu bulunduğu, Türkiye'de rakip dini gruplara kumpas kurup dava açtırdığı ve hükümeti devirmekle suçlanmaktadır.

Bir zamanlar Erdoğan ve Gülen'in yakın dost olduğu, dini lidere yakın polis ve savcıların açtığı yolsuzluk davasından sonra birbirlerinden uzaklaştıkları, ihanet çetesi olarak gördüğü kişileri Erdoğan'ın emniyet ve yargıdan temizlemeye başlattığı görülmektedir.

Forbes Dergisinde 20.12.2015 günü Kenneth Rapoza "Sünni-cemaat çatışmasında Türkiye

ABD'nin en zengin ve siyasi bağlantısı en çok olan din adamından intikam almaya çalışıyor" başlıklı yazısında:

Hükümetin kendini devirmeye teşebbüs eden komplocu Sünnilerden intikam almak istediğini, bu hareketin başındaki kişinin 75 yaşındaki Türk Fetullah Gülen olduğunu, Amerikalıların korkacağı bir din adamı olmadığını, barış ve sevgiden yana bir kimse olduğunu, en azından Amerika'da böyle olduğu görülmektedir.

Fetullah Gülen'in kendine ait medya araçları ile grubunun çıkarlarını yaygınlaştırdığını, birçok medya organına sahip olduğunu, medya organlarını kendisini hedef alan gruplara karşı kullandığını, rekabeti sevmediğini yaygın olarak duyulmaktadır.

On milyondan fazla kişinin ona bağlı olduğunu, gizemli bir adam olduğunu, tembel biri olmadığını, Amerikan mahkeme kayıtlarına göre Gülen'in dünya çapındaki şirketlerinin değerinin 50 – 80 milyar dolar arasında olduğu bulunmaktadır.

Gülen'in ABD'de hayır kuruluşları ve sözleşmeli okullarının bulunduğunu, Fetullah Gülen'in okulları ve kar amacı gütmeyen kurumlarının siyasi bağışlar yaptığını, müritlerinin demokratlara yardım ve bağışta bulunmuştur.

Türkiye'de bedava seyahatlere politikacıların katıldığını, kalpleri ve zihinleri hainlik amacıyla kazanmak için elinden geleni yapan en önemli temsilci olarak Gülen'in görüldüğünü ama onun pragmatik olarak Amerika yanlısı olduğudur.

Amerika'nın Orta Doğu çıkarlarının ve Türkiye ile ilişkilerini tehlikeye atacak hiçbir faaliyette Gülen'in bulunamayacağını, onun müritlerinin Türkiye'de belli bir güce sahip olduğunu, Fetullah Gülen'in hareketine mensup bir kişinin grubu İslam ve scientology karışımı bir oluşuma benzemektedir.

Bunların amacının yargı, ordu ve siyaset içerisinde kariyer yapabilecek en parlak ve en iyi öğrencilerin beynini yıkamak olduğunu, ABD'de yeni yeni yapılandıkları için bu aşamaya gelemediklerini, bu yönde bir isteklerinin de bulunduğunu, Türkiye'de dikkat edilmesi gereken bir güce sahip olmalarıdır.

Fetullah Gülen'in Türkiye'de güç peşinde olduğunu, Erdoğan'ı devirmek istediğini başkalarından alıntılar yaparak anlatmıştır.

 

HÜSEYİN ADALAN - TERCÜMEİHÂL

HÜSEYİN ADALAN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  956844

-