10 TEMMUZ 2020 CUMA

Hüseyin Adalan

YURTTA SİYASİ OLAYIN İÇYÜZÜ

Hüseyin Adalan

Dememiş miydik biz geriye dönersek sizler deliye dönersiniz.

Küçümsediğiniz Anadolu halkı dünya tarihinde az görülür bir devrim yaptı. Türkiye tam gaz ilerleyecek artık. Ne kadar sevinsek azdır. Millet bugün de kazandı.

Dememiş miydik biz bir kez yenilsek sizler her gün yenilirsiniz.

Tanklarıyla tüfekleriyle atlarıyla itleriyle durduramadılar. Türkiye yüzde üç büyüdü, Avrupa'yı geçti. Yeni sistemle on yılda süper güç olma yolundayız.

Dememiş miydik biz birlik olursak sizler hepiniz yok olursunuz.

AB denen batı terör örgütü artık senin önünde ceket ilikleyen Türkiye yok. İstediğin kadar endişelerini bildir. Ecdadın torunları Fatihler uyandı.

Dememiş miydik biz bir hayal edersek sizler boş laflar edersiniz.

Bu kadar dış ve iç baskı başka bir Devlete yapılsaydı. Şimdiye çoktan paramparça olmuştu. Bizi İman gücü birlik ve beraberlik ayakta tutuyor.

Dememiş miydik biz destan yazarsak sizler satırlarını okursunuz.

Mevcut sistem ülkenin yüzde beşlik kesiminin menfaatlerini korumak üzere İngilizler tarafından kurgulanmıştı. Bu sistem CHP yüzünden düşünülmüştür. En temel gerçek budur.

Dememiş miydik biz bir seversek sizler sadece seyredersiniz.

Biz başkana bu ülkeyi yönetme yetkisi veriyoruz. Orada kalması da performansına bağlıdır. Yani ülkeyi hediye etmiyoruz. Başkanlık sisteminin en önemli gereksinimi CHP'nin saf dışı edilecek olmasıdır.

Anormal olan CHP'nin bir parti olması mı? Yoksa bu partiden kurtulmak istemek mi? ‘Hayır' diyenler olan önce bunu düşünsün. 'Tek adam! Tek adam! Tek adam!'' diye tutturmuşlar papağan gibiler. Adam gibi yönettikten sonra tek adam olsun. Ne olacak ki? 'Cumhuriyet elden gitti.'

Şu cümleyi kendimi bildim bileli duyarım. Eminim ki büyüklerimiz de kendilerini bildi bileli bu cümleyi duyar ama bir şeyin gittiğini gören de yoktur. Şimdi ki yeni yetmeler bilmezler. Ama onlarda anlayacak. Bir şeyin gittiği de olmayacak.

Cumhuriyetin başında cumhurun reisinin olduğu halkın parlamentoya oyları ile seçerek vekillerini gönderdiği sistemin adıdır. Yani Türkiye'deki algı gibi, 'modernliğin çağdaşlığı' teminatı falan değildir.

Bu ülkede parlamento var mı? Var. Seçim var mı? O da var. Peki, nereye gitti bu adı cumhuriyet olan sistem bunlar varsa? Velhasıl bir şeyin gittiği gideceği yok. Başkanlık sisteminde de seçim olacak parlamento olacak.

Ayrıca bu ülkenin milleti de diktatör falan istemez başında öyle bir tablo çiziyor ki muhalif kesim başkan gelecek tüm ülke başkan ve ailesine çalışacak, haremler kurulacak herkesin başında değnekle birileri bekleyecek yok efendim ülkeyi bölecek.

Mevcut sistem bu ülkenin yüzde beşlik kesiminin menfaatlerini korumak üzere batı terör örgütü Avrupa tarafından kurgulanmıştı. Yeni sistem ise, bu ülke insanlarının tamamının menfaatlerini korumak üzere bu millet tarafından kurgulandı.

Eğer bir ülkede ana muhalefet partisi kendi ülkesine yapılacak dünyanın en büyük havaalanına yapılmasın diye 300'den fazla dava açıyorsa, o ülkenin de tek derdi parlamenter sistemden kurtulmak olur.

Başkanlık sistemi hizmet siyaseti ile rekabet sağlayacak. Mevcut sistem iftira siyaseti ile 100 yılımızı yedi. 100 yıldır savaşını verdiğimiz mesele ile ilgili 'Neye evet dediklerini bilmiyorlar' demeleri yok mu?

Yahu siz daha bu milletin makarna için oy verip vermediği noktasındaki engeli aşamadınız halen arada yüzlerce mesele varken anlaya anlaya geldiğinizi düşünmeye çalışırsak neden ''Evet'' dediğimizi anlamaları muhtemelen bin seneyi bulur.

O yüzden siz hiç kafanızı yormayın referandum günü gidip 'hayır' oyunuzu verdiniz. Şimdi de evinizde çayınızı demler % 51'i gördükten sonra oturur sosyal medyada nefretiniz bitene kadar birazda 'Oy çaldılar' propagandası yapıp yatarsınız. Başka anladığınız bildiğiniz bir bokta yok.

Allah aşkına Türkiye'de yeni bir sistem düşünülmesinin '' Mustafa Kemal'in Askeri '' olmakla ne alakası var? Ulan derdinizi başka ülke olsa çekmez.

Biz diyoruz ki 'Darbeler, siyasi iktidarsızlık parti içi çekişmelerin doğurduğu problemler atanmışın seçilmişe vesayeti vesayet odaklarının demokrasiye canının istediği gibi müdahale etmesi vs.' diyoruz.

Cevap '' Biz Mustafa Kemal'in askeriyiz '' Gel de akıl sır erdir bu çıkışa sövünce de sonra da neden sövüyorsunuz diyorsunuz. Yahu yok. Kimsenin özgürlüğüne karışılacağı yok bu ülkede anlamakta neden zorlanıyorsunuz. Sanıyorlar ki, bu koca mücadele bu ülkedeki kadınların başını kapatmaktan ibaret bir türlü anlayamadılar gitti. Bu ülkede varsa şayet bir yaşam tarzı mücadelesi o da başını kapatana 'Niye kapandın' denmemesinin mücadelesidir. Kişisel hak ve özgürlüğe asıl uygun olanıdır.

Hadi sözlerimizden bir şey çıkarmıyorlar da gözleriyle gördüklerini ne yapacağız?

Bugün Ak Partide 60 civarında bayan vekil var. 40 tanesinin başı açık ve milletvekillerinin eşlerinin yarısından fazlasının eşinin başı açık hatta Ak Parti seçmeninin yine yarısından fazlasının başı açık dahası Ak Partili olup da içki içen yok mu? Ak Partili olup da gececiler yok mu? Var. Anlayamadıkları bu işte Ak Parti bir demokrasi sentezidir. İçinde her türlü yaşam tarzından insan barındırır.

Sırf yönetimin zihniyeti dindar diye tüm korkuların bu çerçevede gelişmesindeki tuhaflık içinde yaşıyorlar da yaşıyorlar. En acısı ise, memleketin hayrına mı? Zararına mı? Bunu ölçmek diye bir şuura hiç ihtiyaç duymamalarıydı.

Çıkan tek anlam; ‘Biz bu ülkenin ilerlemesi hususundaki tüm girişimlerin karşısındayız' Böyle bir oluşumun Türkiye'nin siyaset sahnesinden silinmesi kadar doğru ne olabilir ki? Millet başkanlığa geçmesin de bu ihanete bir asır daha mı katlansın?

Tatilinde bile rahat yüzü görmeyen gecenin bir vakti kendi ülkesinde F 16 ile vurulmaya teşebbüs edilen liderin derdinin ne olduğunu biz çok iyi biliriz. Kimse boş konuşmasın. Mevcut sistem her şartta milleti bölmek nefret tohumları ekmek üzere kurgulanmıştı. Yalan mı?

Bir millet kendi içinde bu kadar birbirinden uzak olur mu? Bir yok yere çekişmelerle kaç ömür tükendi. Allah'ın izni ile yeni sistem en başta bu çıldırışı yok edecek. Bize kötü anılar kırgınlıklar küs olmalar yaşattı ama ben inanıyorum ki bizden sonraki nesil bugünleri çok anlamsız bulacak ve kardeşçe hep birlikte hepsine ait olan ülkeleri için gayret edecekler. Bize koyun diyenlere 15 senedir sandığın olduğu yerde diktatörlüğün olamayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Ama bunlarda anlayacak akıl nerede?

Ve hazin bir son…

90 yıl boyunca millete küfür ederek siyaset yaptığını sanırsan sonunda böyle milletin kucağına düşersin. Git derdini sahiplerine anlat CHP...

Birgün her şey bitip yoluna girdiğinde ortada sadece iki şey kalacak. Bizim şerefimiz onların ise yüzsüzlüğü elbette ki sisteme karşı olabilirsin en demokratik hakkındır. Fakat kimseye sormadan bir gecede 600 yıllık rejimi değiştirenlere demokrat deyip sandıktan başka hiçbir yol önermeyenlere 'diktatör' diyorsun ya işte bu yüzden tiksindik sizden suyu bulandırdınız.

Referandumdan sonra CHP'li vekillerin önemli bir kısmı Can Dündar'ın yanına kaçacak. Hiç şüpheniz olmasın. Referanduma kadar her türlü şerefsizliği denediler. Bundan sonra hiç görmediğimiz türde provokasyonlara şahit olabiliriz. Millet hazırlıklı olsun.

Bunların her biri sözde vatan kurtarır özde Barbaros Şansal'dır. Sayın Bahçeli milli davrandığı için 'Vatan haini' oldu kimilerine göre oysaki kalkıp da HDPkk ile koalisyonu kabul edip Ak Partiyi saf dışı etmiş olsaydı 'vatansever' olacaktı.

Tam 4 tane darbe görüp üzerine bir de 15 Temmuzu yaşayarak hala darbeci üreten bu sistemin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünmeyen herkes vallahi asıl vatan hainidir. İşin özü budur. Bunun dışındaki her görüş benim için boş laftan ibarettir.

Ayrıca Sayın Bahçeli'nin belli bir güruh tarafından vatan haini ilan edilmesi hiç bir şey ifade etmez. Sayın Bahçeli milli duruşuyla bu milletin hayır duasını almıştır. Kendini vatansever ilan eden asıl vatan hainleri de millet tarafından ebediyen lanetlenmiştir.

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebet bizimdir. ( Necip Fazıl Kısakürek )

Onlara, 'Allah'ın indirdiğine uyun' dense, 'Hayır, biz atalarımızın izlediği yolu izleriz,' derler. Peki, ataları bir şey düşünemeyen ve doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı? (Bakara suresi 170. Ayet)

Gidin derdinizi marko paşaya anlatın…

HÜSEYİN ADALAN - TERCÜMEİHÂL

HÜSEYİN ADALAN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  236046

-