14 AĞUSTOS 2020 CUMA

YÜZÜNÜ TÜRKİYE’YE DÖNEN İHYA OLUYOR

Afrika’nın yeraltı zenginliklerini fark eden batılı leş yiyiciler birer birer bu ülkelerin kanını emerek iliğini kemiğini kuruttu. Olağanüstü verimli topraklarda aç susuz yaşayan Afrikalılar artık batının sömürüsünden kurtulmak istiyor. Başkan Erdoğan’ın başlattığı Afrika politikası çıkış yolu arayan Afrika’nın umudu oldu. Zira Afrika’yla 2003 yılında 5.4 milyar dolar olan ticaretimiz geçen yıl 20.6 milyar dolara ulaştı.


YÜZÜNÜ TÜRKİYE’YE DÖNEN İHYA OLUYOR

BATILI ÜLKELER VE ABD AFRİKA'YI SÖMÜRDÜ

Medeniyetin beşiği diyebileceğimiz kadim bir kültüre sahip Afrika kıtası, yeraltı zenginlikleriyle, tabiatıyla, envai çeşit bitki ve hayvan türleriyle mahir olmuş bir bölgedir. Ta ki insanlıktan nasibini almamış batılı ülkelerin ve Amerika'nın yöneticilerinin Afrika'ya ulaşıp insanlarını köleliştirip, tüm zenginliklerini sömürene kadar. Bunca tabii güzellik ve zenginliğe rağmen açlık, susuzluk ve hastalık çeken Afrika'lılar artık kan emici ülkelerin güdümünden kurtulmak istiyor.

TÜRKİYE, AFRİKA'NIN KURTULUŞ YOLU

Osmanlı Devleti'yle Türklerin ne kadar adaletli, güvenilir ve yardım sever olduğunu çok iyi bilen Afrikalılarla, ekonomik ve kültürel işbirliğini yeniden hayata geçiren Başkan Erdoğan'ın bu hamlesi batılı kan emicileri tedirgin etti. Lakin Afrikalılar, Türkiye'yle ilişkilerin ilerlemesini sömürgeden kurtulmanın yolu olarak görüyor. Zira AK Parti'nin iktidara gelmesiyle Afrika ile toplam ticaret hacmimiz yüzde 280 artarak 20.6 milyar dolara ulaştı. Bu minvalde Afrika'yla işbirliğine önem veren Türkiye, 10-11 Ekim'de 2'nci Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nu gerçekleştiriyor.

2003'TEN BERİ AFRİKA İLE HER ALANDA ORTAKLIK YAPTIK

Türkiye'nin kıta ülkeleriyle ilişkilerinin hak ettiği konuma gelmesi amacıyla 2003 yılında "Afrika Stratejisi"ni devreye aldıklarını anımsatan Pekcan, söz konusu tarihten bu yana Sahra altı Afrika başta olmak üzere kıta ülkeleriyle ekonomiden tarıma, eğitimden diplomasi ve güvenliğe kadar her alanda ciddi ortaklıklar tesis edildiğini bildirdi. Pekcan, Türkiye'nin Afrika'ya ihracatının geçen yıl itibarıyla 11,7 milyar dolar, ithalatının ise 8,9 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Yorum Yaz

  445037

-