23 Ocak 2018

“Devletimizin teröre karşı mücadelesini destekliyoruz. Allah ordumuzu muzaffer eylesin”

Birlik Vakfı, kahraman askerimizin  Afrin- Zeytin Dalı harekatı ile ilgili internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Alacacı imzasıyla yazılı açıklama yaparak “Devletimizin teröre karşı mücadelesini destekliyoruz. Allah ordumuzu muzaffer eylesin” denildi. Açıklamanın tam metni şu şekildedir:

“İslam dünyası parçalanmak suretiyle dizayn edilmek istenmektedir. Millet olarak bu oyunun farkındayız. Ülkemizin bölgedeki etkinliğini önlemek için terör maşa olarak kullanılmaktadır. Terörü, teröristleri destekleyerek onlara arka çıkanlar emperyalist sömürgeci güçlerin maşası olarak hain işbirlikçilerdir.

Milletimizi tarih sahnesinden silmeye hiç kimsenin gücü yetmemiş, yetmeyecektir. Allah'ın izniyle bizler bu coğrafyada daha binlerce yıl yaşamaya devam edeceğiz. Teröristler birliğimiz ve kardeşliğimiz karşısında hüsrana uğrayacaktır.

Devletimizin teröre karşı mücadelesini destekliyoruz. Bölgemizde barışı ve huzuru yok etmeye çalışanlara sesleniyoruz; Türkiye'nin sınır ötesi terör tehditlerine karşı meşru müdafaa hakkı vardır! Sınırlarımızda kurulmaya çalışılan tuzaklarınız asla tutmayacaktır!

Vatanımızı ve huzurumuzu tehdit eden terörist yapılanmalara karşı beka mücadelesi verdiğimiz bu dönemde, mücadelenin önemini kavrayan ve hayati kararlar alan, öncelikle; Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet yöneticilerimizin, sınır ötesi Afrin- Zeytin Dalı Harekatını başlatan kahraman ordumuzun Cenab-ı Allah yar ve yardımcısı olsun.

Allah ordumuzu muzaffer eylesin!”

 

Madde bağımlılığı ve kadına şiddet dünyanın ortak problemi

KADINA ŞİDDETE SON VE UYUŞTURUCUYA HAYIR PANELİ

KASDER  ve  Kastamonu Dernek  Başkanı Muzaffer Taş'ın önderliğinde “Kadına Şiddete son ve Uyuşturucuya Hayır Paneli” düzenleniyor. Panele siyasi partiler, sanat, sinema, spor ve ekonomi dünyasından çok sayıda ismin katılımı bekleniyor. Program 4 Şubat 2018 Pazar günü saat 18.00 de Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Kadına şiddetin boyutları sadece 3. Dünya ülkeleriyle sınırlı değil. Kadın hakları konusunda önemli gelişmelere imza atan ülkelerde bile, kadına yönelik şiddet giderek artıyor.  Anneler, sevgililer, eşler, kız kardeşler... her gün gazetelerin üçüncü sayfalarında konu olan kadına şiddet hızla artış göstermekte. Türkiye'de her gün 4 - 5 kadını ailesi ya da eşi tarafından öldürülüyor!

Kadına Şiddetin Türkiye ve Dünyadaki Hali 

Nefret cinayetleri (cinsiyet ve etnik, dini grup ayrımcılığı) : 6 kadın intihar 35 kadın Aile içi ve eş cinayetleri: 294 kadın yaşamını yitirdi. Benzer olaylarda 458 kadın yaralı olarak kurtuldu. Türkiye'de 2014 yılında 12 kadın fuhuş 142 kadın taciz ve tecavüz şikayetinde bulundu. 202 kadının fuhuşa zorlandığı sebebiyle emniyet güçlerine başvurdu.

Peki kadına şiddet sadece onu fiziksel müdahale midir? Kadına uygulanan manevi şiddet de ülkemizde artmış durumda! Türkiye'de kayıt dışı çalışan kadın toplam 4.032.000 civarında! Peki bu gezegenin günah keçisi sadece Türkiye ve 3. dünya ülkeleri mi? Asla. Dünya genelinde her 4 kadından biri aile içi şiddete uğruyor. Dünya genelinde her üç kadından biri tacize uğruyor. Ve yine dünya genelinde cinayete kurban giden kadınların yarısı aile içi ve yaşadıkları ilişkilerde gördükleri şiddet sebebiyle yaşamını yitiriyor. 

Kore'de kadınlarının üçte ikisi eşinden şiddet görüyor. Britanya'daki şiddet suçlarının dörtte biri kadına yönelik aile içi şiddet suçlarıdır. ABD'de her 5 kadından biri tecavüz girişimine maruz kalıyor. Bu durum kadınların yarısında 17 yaşından önce gerçekleşiyor. ABD'de 30 milyona yakın sayıda kadın aile içi şiddet mağduru. Bu kadınların birçoğu kaçacak yerleri olmadığı için kendisini çaresiz hissediyor.

 Avrupa Birliğinde kadınların %27'si aile içi şiddete uğruyor. %27'lik kısmın yarısı korktukları için polise başvuramıyor. Kanada'da her 6 günde bir, bir kadın eşi ya da birlikte yaşadığı kişi tarafından öldürülüyor. Kanada'da pek çok kadın eşleri tarafından öldürülme şüphesiyle yaşıyor. Her yıl milyonlarca kadın özellikle Afrika'da 'sünnet' olmaya zorlanıyor. Bu eyleme maruz kalan kadınların büyük bir bölümü hayatları boyunca acı çekiyor ve çeşitli hastalıklarla boğuşuyorlar. 

Kadına karşı şiddetin sözde en az yaşandığı ülkeler olan İsveç, Norveç ve Finlandiya'da yaşanan tecavüz olaylarının sadece %10'u ortaya çıkartılabiliyor. Baltık ülkelerindeki hukuk sistemi tecavüz gibi cinsel saldırı olaylarında tatmin edici cezalandırmalar uygulayamadığı için kadınlar tecavüz olaylarını yargıya taşımaktan çekiniyor.  Özellikle Finlandiya dünyada tecavüze karşı en 'hoşgörülü' ülke olarak biliniyor. Finlandiya aynı zamanda dünya üzerindeki kadına yönelik işlenen suçların bildirilmesinde 3. ülke konumunda! Pek çok kadın medeni olarak görülen ülkelerindeki bu tutum sebebiyle medeniyetsizliği hissediyor.

Kadına şiddet küresel bir sorun, sadece birkaç ülkeyi parmakla göstererek çözülebilecek bir durum söz konusu değil en modern olarak gördüğümüz Baltık ülkelerinden, saygıyı ön planda tutan Doğu Asya ülkelerine kadar dünyanın hemen her yerinde kadına karşı şiddet ve suç, korkutucu boyutlarda.

Türkiye'de her gün 4-5 kadın, Kanada'da her 6 günde 1 kadın şiddet sebebiyle yaşamını yitiriyorsa dünya ortalamasına vurduğumuzda kadının yok yere ölmediği, şiddet görmediği gün yok gibi gözüküyor. Dünyada kadınların şiddetten kaçıp kurtulabilecekleri bir ülke de yok. İşte bu yüzden 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Tüm ulusların bir araya gelerek kadına karşı şiddetle mücadeleye destek vermesi gerekiyor. Yoksa bu korkutucu oranlarla dünya asla kadınlar için güvenli bir gezegen olmayacak.

Uyuşturucudan son 10 yılda 2 bin kişi öldü

Uyuşturucuyla mücadele çalışmalarının toplandığı rapora göre, 2007'den bu yana 2 bin 148 kişi uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle öldü. Son 3 yılda 680 bin kişi tedavi gördü ve bunlar için 2.5 yılda 147 milyon lira harcandı

8 bakanlığın çalışmalarının yer aldığı “Uyuşturucu ile Mücadele Faaliyet Raporu 2017”ye göre, Türkiye'de 2007'den bu yana 2 bin 148 kişi uyuşturucu madde kullanımından yaşamını yitirdi. 2014-2016 yılları arasında 680 bin 575 kişi uyuşturucu tedavisi görürken, ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı'na ise 2,5 yılda toplamda 106 bin 112 çağrı geldi. Raporda, uyuşturucu tedavisinin maliyetine ilişkin veriler de yer alıyor. Buna göre, son 2,5 yılda uyuşturucuyla mücadele kapsamında sadece ilaç ve tedavi masrafları için 147 milyon 346 bin 531 lira harcandı.

   
Uyuşturucu madde kullanımında yaş ilkokul çağına kadar düştü. Sokaklar madde etkisindeki gençlerle dolu. AMATEM'ler ise yoğun tedavi talebine cevap vermekte zaman zaman zorlanıyor. Türkiye'de özellikle son yıllarda yaygınlaşan uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele noktasında çalışmalar ise yoğunlaşıyor. 


Eğitim Programları


Her yaş grubuna özel modüllerden oluşan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) hayata geçirildi. TBM kapsamında 28 bin 349 rehber öğretmen eğitilerek, okullarda uyuşturucu ile mücadele programlarını yürütmeleri, öğrencilere doğru yaklaşım sergilemeleri, erken tanı ve tedavi süreçlerini desteklemeleri sağlandı. 19 bin 187 aile hekimine bağımlılık ile mücadele eğitimi verilerek sorumlu olduğu nüfusta uyuşturucu kullanan birey ya da ailesine erken tanı ve danışmanlık hizmeti sunması sağlandı.


Diyanet devrede

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yapılan çalışmada uyuşturucu ile mücadele kapsamına ilişkin veriler de sunuluyor. Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2015 ve 2016 yıllarında toplam 3 bin 577 vaaz/hutbe, bin 36 konferans/panel, 427 Cezaevi ve Denetimli Serbestlik dersleri ile din görevlilerine yönelik 640 eğitim gerçekleştirildi. 

Kasder  ve  Kastamonu Dernek  Başkanı Muzaffer Taş düzenledikleri bu önemli etkinliğe duyarlı olan herkesi davet ediyor. 

 

YERYÜZÜ MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ'NİN KONUĞU OLDUK

Yeryüzü Mühendisleri Derneğinin haftalık sohbet programlarının konuşmacısı olduk. Başlık 'Gündem Kültür Sanat' idi ama orada bulunanların hepsi gündemin içinde oldukları için ben geçmiş yıllardaki hizmetlerimi anlattım. Muhabirliğe başladığım ilk yıllardaki zor röportaj dosyalarımdan, uzun yıllar yaptığım protokol fotoğrafçılığından, gazetelere zarf içerisinde basın bültenlerinin servisinden ve birçok güzel konulardan bahsettik.

Bizi derneklerinde ağırlayan sevgili başkanım Ömer Faruk Kültür'e derneğin koordinatörü Nidayi Sevim'e bizi orada yalnız bırakmayan sevgili yazar abim Bekir Tuncer Salihoğlu'na ve şu anda bu işin okulunu okuyan oğlum Muhammet Fatih Dur'a candan teşekkürlerimi sunarım. Bizim için anısı çok değerli bir program oldu.

TYB İSTANBUL ŞUBESİNDE MAHMUT BIYIKLI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin 13. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek listeyle girilen kongrede Mahmut Bıyıklı yeniden başkan seçildi.
2018 TYB Yılı olacak
Mahmut bıyıklı açılış konuşmasında TYB'nin kuruluşunun 40. cı yılı olması sebebiyle 2018'in TYB yılı olacağına vurgu yaparak şöyle dedi. “Yazarlar Birliği geçmişten bugüne getirebildiğimiz güçlü edebiyat mirasımızı geleceğe taşımanın idealini taşımıştır. Türkiye'nin en büyük yazar örgütüdür. Darbelere meydan okuyarak her türlü imkânsızlıklara direnerek bugünlere gelmiş, her zaman sözünü en gür şekilde söylemiştir. Bugün fark edilen bazı meseleleri TYB kırk yıldan beri söylemektedir. Siyasette, ekonomide vs iktidar olunabilir ama kültürde yoksanız bütün kazanımlarınız bir anda kaybolur, hakikatini daima dillendirmiştir.

TYB'nin irfan ordusu yaşamaktan çok yaşatmaya gönül vermiş, sabırla ve azimle fakat gösterişten kaçınarak ruh cephesinin maden işçiliğine talip olmuştur. Milletimiz, ülkemiz ve insanlık için fedakârlığı mesleki sorumluluk olarak görüp yılmadan, yorulmadan çalışmaya, üretmeye devam etmektedir. Bu hizmet anlayışı bir meşale gibi nesilden nesile taşınmaktadır.

Kuruluşunda yeni doğmuş olduğum bu güzide kurumda bugün emek ve yürek verenlerden birisi olmak benim için büyük bahtiyarlıktır. Bu vesile ile bu örnek kurumu zor zamanlarda kurup bütün zorluklara rağmen bugünlere getiren TYB Şeref Başkanı Mehmed Doğan'a ve aziz yol arkadaşlarına ne kadar teşekkür etsek azdır."

Yönetim Kurulu Listesi
Asil Üyeler: 
Mahmut Bıyıklı, İhsan Kabil, Prof. Dr. Turan Koç, Prof. Dr. Sefa Saygılı, Prof. Dr. Abdülkadir Emeksiz, Dr. Mustafa Canbey, Bünyamin Yılmaz, Muzaffer Doğan, Fatma Gülşen Koçak 
Yedek Üyeler:
Yusuf Dinç, Dursun Ali Taşçı, Ahmet Maraşlı, Demirhan Kadıoğlu, Ekrem Aytar, Sedat Yılmaz, Birol Cürgül, Esra Elönü, İsmail Sezer 

KÜLTÜR MERKEZİ GİBİ OKUL: İBRAHİM TURHAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Esenler İbrahim Turhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okulda ünlü isimlerle öğrencileri bira araya getiriyor. 
Ünlü fotoğraf sanatçısı Coşkun Aydın Grafik ve Fotoğraf ve Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri alanları öğrencilerimizle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Öğrencilerimizle deneyimlerini paylaşan sanatçı ´Fotoğrafı ne ile çektiğiniz değil, neyi ve ne amaçla çektiğiniz önemlidir.´ dedi. 

Fotoğraf sanatçısı Coşkun Aydın, aynı zamanda Gönüllüler” yardım kuruluşunun da gönüllü fotoğrafcısı. Coşkun hoca öğrencilerle sohbetinde  derneğin Nijer'de yaptığı çalışmalardan da bahsetti. Coşkun Aydın'ın ağırlıklı olarak Nijer'den oluşan fotoğraf sergisi okulda bir hafta ziyarete açık kaldı.

Programdan sonra okul müdürü Selahattin Dal, Coşkun Aydın'a güzel bir tablo hediye etti.